Jeesus, uusi ensimmäinen ihminen?

Oliko Jeesus uusi ensimmäinen ihminen? Vietämmekö jouluna siis uuden ensimmäisen ihmisen syntymän juhlaa?

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensimmäinen uusi ihminen tarkoitat ?
      Menee nyt logiikka mullaki ihan sekasin :D

      Uusi ensimmäinen ihminen = oli ensimmäinen ihminen sanotaan adam ja sitten synty jesus joka on ensimmäinen ihminen = mahdottomuus koska ensimmäinen on ensimmäinen on ensimmäinen, eli tääsä skenaariossa adam

      Ensimmäinen uusi ihminen = Oli vanhoiksi mennyitä ihmisiä sitten syntyi Jeesus joka nyt on uusi versio.

      Tarkoititko että Jesus on uudenlainen ihminen ? Kehittyneempi ihminen ?

      Lueppa Homo Evolutis juttuja, niitä on kohta ympärillämme :)

      • Ensimmäinen hengellinen ihmisen, lähtöisin taivaasta.


    • Kirjakääröt

      1Kor.15:20 Biblia (1776) Mutta nyt on Kristus kuolleista noussut ylös, ja on tullut uutiseksi nukkuneiden seassa.

    • Raamatunlukijalta

      ...esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa... ...hän on ennen kaikkia... ...alku, esikoinen kuolleista nousseitten joukossa... ...kaikessa ensimmäinen. Kol. 1:15-18

    • Eikiitosjeesus

      Huvittavaa juhlia 2000v vanhaa aviotonta lasta ja mualiman huonointa selitystä vahinkoraskaudelle.
      Hyvää saturnaalia - joulun alkuperäistä merkitystä.

      • klonkku

        No mikset sitten ole juhlimassa saturnaaliajuhlaasi? Vaan pyörit täällä kuin luonnevikainen rakki räksyttämässä ja häiriköimässä toisten erisisältöistä juhlaa.


      • DeadManWalks

        Ja auringon jumaluutta?


    • Tai.sitten.näin

      Vai oliko Jeesus urbaanilegenda, jota Paavali vähän paisutteli?

    • A.Urinko

      Jos näin on kuten aloittaja mainitsee,silloin kaikki kirjoitukset uudestisyntymisestä todistaa että Jumala,vaikka onkin kaikkivaltias, epäonnistui luomistyössään ensimmäisellä kerralla (Adam).

    • ajattelullamerkitys

      Oliko Jeesus Paavalin paisuttelema urbaanilegenda? Jos olisi, niin Paavali olisi itse huomattavasti fiksumpi ja oppi parempi - nimittäin Jeesuksen opetukset vastaavat fyysikan ja psykologian oppiaineiden korkeinta osaamistasoa.

      On hämmästyttävää, että 2000 vuotta sitten on elänyt henkilö, joka on yltänyt Albert Einsteinin ajattelutasoon, ja se että syntiopista tehtiin niin tyhmä (epälooginen) Paavalin toimesta kertoo myös sen, että Jeesus on ollut tasolla, jolla muut eivät ole hänen opetuksiaan edes ymmärtäneet, vaan on vedetty mutkat suoriksi.

      Toisin sanoen - se mikä todistaa Jeesuksesta parhaiten, on hänen ajattelutasonsa, mutta tuon henkilön nimi sitten voi olla mikä tahansa. Hänen, joka on yltänyt kyseiseen ajatteluun, ja hänen elämästä sitten tehty urbaanilegenda ristinkuolemasta nimellä Jeesus on Kristus.

      • Tai.sitten.näin

        No johan taas lähti uskovan mielikuvitus lentoon. Eipä ole Jeesuksella ollut annettavaa fysiikkaan ja vaikka eräsä psykologi sanoi, että varmimmin loputtomia spekulaatioita Jumalasta ja Jeesuksesta kuulee mielisairaaloissa, niin eipä psykologiaankaa ole tainnut Jeesus antaa mitään käänteentekevää panostaan.

        Paitsi tietenkin uskovaisen käänteislogiikalla, jossa sen jälkeen kun tiede selvittää jonkun asian eikä sitä enää voi kiistää, niin uskova keksii takaperoisesti miten oikeastaan joku sopivasti valittu pätkä Raamatusta oikeastaan pienellä venytyksellä, vanutuksella ja tulkinnalla tarkoittikin juuri tätä tieteen todistamaa asiaa. Etukäteen sama asia saattoi olla tiukasti Raamatun vastainen ja rienaava.

        Etukäteen maapallon pyöriminenkin oli jyrkästi Raamatun vastaista, mutta kun todisteet pyörimisestä kävivät ylivoimaisen runsaiksi, niin sitten keksittiin että ehkä se ei olekaan Raamatun vastaista, vaan mukaista ja pitää muistaa, että tutkimattomia ovat Herran tiet - ja taipuvat monille mutkille kuin Paradiisin kärmes.


      • Juutalaiset olivat sen ajan einsteineja, Jeesus oli ennemminkin Heisenberg tms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      83
      7501
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      211
      4848
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      82
      4844
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      105
      4245
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4170
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      34
      3660
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3202
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      71
      2866
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      2000
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1725
    Aihe