Omakotitalojen hinnat

Talot

Miten näiden vanhojen talojen hinnat on noin taivaissa kun kuitenkin niissä on paljon remontoitavaa. Pyynti hinnat on 260t eikö se ole jo naurettavaa. Kuitenkin edessä monen kymmenen tuhannen remontit.

8

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dhydg

      Ei mitään rotia rempattavien omakotitalojen hinnoissa.

      • Variantti

        Olipas harvinaisen yksilöivä kommentti, yhtään ei jäänyt epäselväksi, mistä kyse.
        Omakotitalo, niitähän tässäkin kunnassa lienee 1800-luvulta aina 2019 valmistuneisiin, rempattavia löytyy varmaan 1800 -luvun - 2010 luvulle asti jossei jopa 2010 luvulla valmistuneisiinkin. Tontin koolla on myös jokin osuus hintaan, se kun voi vaihdella hehtaareista satoihin neliöihin. Sitten tietty se mitä pidetään rotittomana hintana. Omaani en myisi alle 280k€ 1991 valmistunut ja nykyisen A-energialuokan täyttävä OKT. Rajamäellä Nurmijärvellä. 140m2 piharakennus 12m2. 3 x ilmalämpöpumppu 2x Mitsubishi Kiragimine ja Panasonic CS-HE12DKE autotallissa. Ylläpito on edullista, paljon tarvii tehdä, mitä nyt vähän maalia lautapintaan ja sekin 2017 tuli tehtyä Tikkurila Ultraa pintaan 60l. Ens kesänä ikkunat läpi, kittaukset ja pokat, pikkuduuni, kun ne on kunnossa kuitenkin, kunhan tsekkaan ja fiksaan, jos on jotain. Jos joku kädetön haluaa omakotiasujaksi, niin mulla on vaan yks neuvo. Älä lähde, okt vaatii huoltoa siinä missä paritalo tai rivari ja se on aina omistajan vastuulla, tosin voi sen jättää tekemättä, jolloin rakennus rapautuu ja menee myyntikelvottomaksi. Oliks tää vielä kyssärin aiheen mukainen vastaus?


    • vuokrallehus

      Jokainen saa pyytää mitä haluaa. Se ei ole teiltä pois, urpot. Ostajia kyllä löytyy.

      • Variantti

        Löytyykö? Mistä niitä löytyy? Ja jos niitä aina löytyy, niin miksi hinnat ei ole laukanneet taivaisiin? Meinaan vaan, että jos ostajia on enemmän, kuin tarjoajia, niin hinnat tuppaa nousemaan.
        Joskos vertailtas hieman kehittyneemmän matematiikan osaamista 2. tai 3. asteen differentiaaliyhtiöiden osalta (3. ja ylemmät on pirun vaikeita ) tai vaikka perus kvanttifysiikkaa spinnikvantttien osalta tai diffraktioita ellei sitten interferenssejä, jotka on mielenkiintoisia varsinkin hyödyllisiä tietoliikennetaajuuksia haettaessa hyvät vapaat taajuudet, josta interferensitaajuus löytyy on hyvä. Tää siis perus radiotekniikassa.Moduloitu digitaalinen liikenne on ehkä jotain muuta, mutta ei sekään fysikkaa riko.


    • Pohjolasta

      Pohjoisesta löytyy halvemmalta. Esimerkiksi vaikkapa Joensuun seutu jne.

    • LKV

      Remontoimattoman saa jollain 350 000 eurolla eli 260 000 euroa on ihan kohtuullinen hinta, jos remontin tarve jää alle 100 000 euroon. Onneksi ostin omakotitalon silloin, kun sain vielä järkevään hintaan. Nyt käy sääliksi nuoria lapsiperheitä, joiden pitäisi saada melkein 400 000 euron laina.

      Hinnat ovat nousseet 90-luvun alusta lähtien ja tulevat ikuisesti nousemaan Nurmijärvelläkin.

    • OstohintaOnOikeaHinta

      Keskittykää aina vain ostohintojen tarkkailuun.

    • Anonyymi

      Ne ahneet välittäjät ylihinnoittelevat asunnot provikankiilto silmissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe