Kysymys JT-läisille

Kyselijäkyselee

Monesti tulee ajateltua, että missä on sijoitettuna ne 144 000 JT- läisten hyväksytyt joilla on muka paratiisipaikka ? Odottavatko he jossain odottamassa jotain avainta vai ovatko he maakellareissa homeen keskellä missä demonit vartioivat heitä ?

24

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 144000

      144000 JT- läistäkö on ottanut Israelin paikan? Ei ei Jehova niin sano että heidän kanssa on uusi liitto tehty. JT-spesial 144000:lla ei oo esi-isiä jotka Jehova vei pois Egyptin maasta.

      31 ”Tulee aika”, julistaa Jehova, ”jolloin minä teen Israelin kansan ja Juudan kansan kanssa uuden liiton. 32 Se ei ole sellainen liitto, jonka tein heidän esi-isiensä kanssa silloin kun tartuin heidän käteensä viedäkseni heidät pois Egyptin maasta. ’He rikkoivat liittoni, vaikka minä olin heidän oikea isäntänsä’,* julistaa Jehova.” (Jer. 31 luvussa)

    • P-A

      Minulla on vielä toinen jalka jw.org:ssa, joten olenko valtuutettu vastaamaan?
      joka tapauksessa apostoli Pietari, Jesajan lisäksi, puhuu
      luvatusta "uudesta maasta ja uudesta taivaasta".
      Perustele kirjoissa opetettiin Raamatun käyttävän tätä kuvakieltä neljällä eri tavalla.

      Kun ottaa huomioon tämän "taivaallisen joukon" valtaisan kasvun,
      jw.org:ssa, niin alan epäillä "uutta maapalloa taivaineen" luotavan.
      Tiedemiehet ovat nimittäin löytäneet maan olosuhteita vastaavan pallon
      pyörimässä tässä jossain äärettömyydessä.
      Tiedä, vaikka sen valmistauduttua, sen rata lähestyy tämän riistetyn pallon rataa ja
      sitten vain yhdistetään nämä kaksi "maapalloa taivaineen" rinnakkain ja
      tepsutellaan toisesta toiseen kuin laivalautoihin! Kätevää! Kuka ostaa lipun?
      Rahat voi pistää johonkin amerikkalaiseen "salisäästöporsaaseen"!
      Hyvää matkaa!

      • 144000

        Miten JT ymmärtää kun raamattu sanoo vanhurskaat perivät maan? Tuohan tarkoittaa kaikkia vanhurskaita. Kuitenkin 144000 menevät taivaaseen vaikka hekin ovat vanhurskaita?


      • ilmeisesti
        144000 kirjoitti:

        Miten JT ymmärtää kun raamattu sanoo vanhurskaat perivät maan? Tuohan tarkoittaa kaikkia vanhurskaita. Kuitenkin 144000 menevät taivaaseen vaikka hekin ovat vanhurskaita?

        nää 144000 on järjestönilkkejä, joita ei päästetä maanpäälle. hallitseminen takoittaa painonhallintaa.


    • HarhaoppisetJTläiset

      Huonoja selityksiä kun ne on keksittyjä ja taikauskoihin liittyviä tarinoita. 144 000 on jo muka saanut ne taivaalliset penkit ja ovat nyt siellä tyytyväisinä ja syövät mannaa jota enkelit heille tarjoavat.
      JT-läisiä on maassamme 18 000 niin mihin he odottavat pääsyä, kun taivaalliset paikat on jo käytössä?
      Onko lorujen loppu nyt käsillä vai keksittekö te uusia sananparsia millä narraatte niitä höyrypäitä jotka kuuntelevat JT- läisiä valeita ?

      • tekniikkaa

        Mikä on sen aivopesun tekniikka jolla lukutaitoinen saadaan hurahtaan jt:ksi? Opetus 144000:sta on aivopesun huippua!

        "Minä kuulin myös sinetillä merkittävien määrän. Sinetin sai sataneljäkymmentäneljätuhatta, ja heitä oli kaikista Israelin heimoista"

        Siis asiayhteyteen kuuluva lukumäärä uskotaan kuten jt sen lukee! Sitten Israelin heimot ei olekkaan mitä luetaan! Paitsi muualla raamatussa jos väität heimoja muuksi mitä luet niin vähintään kokouksessa vastaamiskielto tulee.


      • Outoatouhua
        tekniikkaa kirjoitti:

        Mikä on sen aivopesun tekniikka jolla lukutaitoinen saadaan hurahtaan jt:ksi? Opetus 144000:sta on aivopesun huippua!

        "Minä kuulin myös sinetillä merkittävien määrän. Sinetin sai sataneljäkymmentäneljätuhatta, ja heitä oli kaikista Israelin heimoista"

        Siis asiayhteyteen kuuluva lukumäärä uskotaan kuten jt sen lukee! Sitten Israelin heimot ei olekkaan mitä luetaan! Paitsi muualla raamatussa jos väität heimoja muuksi mitä luet niin vähintään kokouksessa vastaamiskielto tulee.

        Hypnoosissa ihminen tekee ihan mitä vaan,mitä käsketään.
        Tässä tapauksessa hypnoosin tuottajat ovat amerikanlahkon päätoimistosta.


    • SelittäkääTämäAsia

      Sitä mietin miten nykyään koulun käyneet nuoret hurahtavat JT-läisten harhaoppisiksi ovilla kiertelijöiksi ? Jos vähänkin järkileikkaa tai on jotain pääkopassa niin eihän tuo JT-läisten höpötys mene järkeen ollenkaan. Kuka on keksinyt säännöt ja miksi ihminen alkaa noudattamaan hulluja pakkosääntöjä ja menee tuohon lahkoon ? MIstä on tempaistu sekin 144 000 kirkastettua jotka ovat paratiisissa ja ne muut täällä olevat odottavat, että paikkoja vapautuisi, mutta miten paikkoja vapautuu, kun piti olleman ikuinen olotila siellä paratiisissa ?

      • TekevälleSattuu

        Uskonto on tunnetason asia, ei järjen. Yksinäisyys voi myös olla musertavaa ja halu päästä porukkaan ylittää joskus kaiken muun, etenkin kun lahkon rakkauspommitus imartelee ja saa tuntemaan itsensä tärkeäksi. Nykyään onneksi netissä on paljon tietöa Jehovan todistajien uskonnosta, ja ulkopuolisia ei juurikaan saada höynäytettyä mukaan. Uudet jäsenet lähes poikkeuksetta ovat liikkeen piiriin syntyneitä.


      • SelittäkääTämäAsia 28.12.2018 12:29

        <>Sitä mietin miten nykyään koulun käyneet nuoret hurahtavat JT-läisten harhaoppisiksi ovilla kiertelijöiksi ?><

        Nykyään ei pystymetsästä tule länsimaissa juurikaan kasvua, esimerkiksi Suomessa kyse on pääosin jt-perheiden jälkikasvusta, joiden on mahdotonta välttyä mielenhallinnalta.

        <> MIstä on tempaistu sekin 144 000 kirkastettua jotka ovat paratiisissa ja ne muut täällä olevat odottavat, että paikkoja vapautuisi, mutta miten paikkoja vapautuu, kun piti olleman ikuinen olotila siellä paratiisissa ?><

        Sun kannattaisi kysyä itseltäsi mistä olet tuon ajatuksen ominut, Vt-seura ei ole tuollaista koskaan opettanut pienen lauman kohdalla, suuri joukko oli heikommassa asemassa silloin kun olivat menossa ajatuspoliiseiksi taivaaseen. Heillä ei tällöin ollut kuolemattomuutta pienen lauman tavoin.

        Itse asiassa Vuonna 2007 Vt-seura palautti takaisin vuonna 1918 taivaaseen lennättämänsä pääosan sekä kaikki sen jälkeen taivaaseen yksitellen lennätetyt.


    • HarhaoppisetJTläiset

      Eipä vastauksia tule JT- läisiltä koska totuus on esitetty niin siihen ei ole kiertoteitä mitä tavallisesti Jehovistit käyttävät kun heiltä kysytään. Toistetaan vielä kuka on antanut taivas paikat niille 144 000 ja millä tuo määrä on saatettu määritellä ? Mihin kaikki maailman Jehovistit joutuvat kuoltuaan kun paikat heiltä on jo käytetty eikä muut uskonnot anna heille paikkojaan vaan tarviivat ne omille taivaisiin haluaville ? Tuo on tärkeää koska monikaan ei valeita usko eikä ainakaan mitään harmagedoneista eikä demoneista varsinkaan.

      • Tornieiosaalaskea

        144000 on niin pieni määrä, että se olisi tullut täyteen jo 1. vuosisadalla ja täyttynyt kahden vuosituhannen aikana moneen kertaan.


    • 144000 (tai siis niistä lusikan nurkkaan heittäneet) on lähetetty lennolle lukemattomia kertoja, mutta nyt heidät on vuoden 2007 oppimuutoksella palautettu odottamaan uutta lentosuunnitelmaa.

      • Kiinnostuin

        Mikä tämä 2007 oppimuutos on.


      • Kiinnostuin kirjoitti:

        Mikä tämä 2007 oppimuutos on.

        Kiinnostuin 29.12.2018 12:14

        <>Mikä tämä 2007 oppimuutos on.><

        No se nyt vaan on Vt-seuran totuttua sähläilyä vuosilukujensa kanssa. Vuoden 2007 Vt-lehden tammikuun 1. päivän numeron tutkittavassa artikelissa oli seuraava oppiuutuus (sivu 28 kappale 12):

        ”Tässä vaiheessa on hyvä tarkastella Raamatussa kerrottuja tapahtumia, joita voidaan rinnastaa toisiinsa. Jeesus Kristus voideltiin Jumalan valtakunnan tulevaksi Kuninkaaksi vuoden 29 syksyllä. Kolme ja puoli vuotta myöhemmin, vuoden 33 keväällä, hänet herätettiin kuolleista mahtavana henkipersoonana. Voitaisiinko tästä päätellä, että koska Jeesus asetettiin valtaistuimelle vuoden 1914 syksyllä, hänen uskollisten voideltujen seuraajiensa ylösnousemus alkoi kolme ja puoli vuotta myöhemmin, vuoden 1918 keväällä? Tämä on kiinnostava mahdollisuus. Vaikka tälle ajatukselle ei löydykään suoranmaista vahvistusta Raamatusta, se ei ole ristiriidassa muiden raamatunkohtien kanssa, jotka osoittavat ensimmäisen ylösnousemuksen käynnistyneen pian sen jälkeen, kun Kristuksen läsnäolo alkoi.”

        Tuossa yllättää tuore epävarmuus: ”Tämä on kiinnostava mahdollisuus.” Kuinka ihmeessä tälle ajatukselle ei nyt enää löydykään suoranaista vahvistusta Raamatusta? Etewnkin kun Vartiotorniseuran julkaisema kirja “Kadotetusta paratiisista ennallistettuun paratiisiin” kertoo sivulla 192 hyvin selkeästi mistä tämän valistavan totuuden väitetään tulleen raamatuntutkijoille:

        ”Yksi monista valistavista totuuksista, joita Jumala antoi nyt todistajilleen, koski Jumalan hengellisen kansan jäseniä, jotka olivat kuolleet ruumiillisesti. Tämä tapahtui vuonna 1927. Todistajat ymmärsivät tuona vuonna, että kuolleet hengelliset israelilaiset oli herätetty 1918 elämään taivaassa Kristuksen Jeesuksen kanssa. Se oli tietysti näkymätön ylösnousemus.”

        Sitä voi kukin miettiä miten vuonna 1927 Jumalalta saatu valistava totuus vuoden 1918 ylösnousemuksesta voi yhtäkkiä olla enää pelkkä kiinnostava mahdollisuus. Lisäksi vailla Raamatun suoranaista tukea, kun vuodesta 1927 tähän asti asia on ollut perusteellisen varma, no poislukien pari lyhytaikaista sooloilua. Aikaisempi varmuus ja Raamatun aikaisempi tuki muine todisteineen käy selvästi näistä muutamista otteista hyvin ilmeiseksi:

        ”Koska Raamatun profetiassa jonkin mittaaminen tavallisesti osoittaa, että sitä koskevan Jehovan tarkoituksen perusteellinen toteutuminen on varmaa. (2. Kuningasten kirja 21:13; Jeremia 31:39; Valitusvirret 2:8) Näin ollen Johanneksen näyssä tapahtunut temppelipyhäkön mittaaminen takasi sen, että Herran päivänä kaikki Jehovan temppeliä koskevat tarkoitukset täyttyisivät. Sopusoinnussa tämän kanssa ja kaikkien todisteiden mukaan niitä voideltuja, jotka olivat jo kuolleet uskollisina, alettiin herättää heille luvattuun paikkaan taivaalliseen pyhäkköön vuodesta 1918 lähtien.” (Vartiotorni 15. lokakuuta 1988 sivu 12)

        ”Vuonna 1918 alkoi tuominta kristityiksi tunnustautuvista. Voidellut voittajat, jotka olivat kuolleet ennen tuota aikaa, oli silloin määrä herättää kuolleista ja saattaa Jeesuksen yhteyteen hänen Valtakunnassaan.” (re-FI sivu 73)

        ”Kaikki todisteet osoittavat tämän taivaallisen ylösnousemuksen alkaneen vuonna 1918, sen jälkeen kun Jeesus oli asetettu valtaistuimelle vuonna 1914 ja hän oli lähtenyt ratsastamaan aloittaakseen kuninkaalliset voittonsa poistamalla taivaista Saatanan ja hänen demoninsa.” (re-FI sivu 103)

        ”Jehova alkoi vuonna 1918 palkita ’hänen nimeään pelkääviä, pieniä ja suuria’. Näistä ensimmäisiä olivat ne voidellut kristityt, jotka olivat kuolleet uskollisina ja jotka hän herätti kuolleista ja asetti taivaallisten 24 vanhimman joukkoon.” (re-FI sivu 274)

        ”Raamatun ajanlasku ja nykyaikana sattuneet vastaavat tapahtumat osoittavat, että Sulhas-Kuningas tuli hengelliseen temppeliin keväällä vuonna 1918. Silloin hän alkoi herättää kuolleista hengellisen morsiamensa uskollisia jäseniä ja liittää heitä yhteyteensä taivaallisessa Valtakunnassa.” (Vartiotorni 1. helmikuuta 1986 sivu 17)

        ”Raamatun ajanlasku ja nykyaikana sattuneet vastaavat tapahtumat osoittavat, että Sulhas-Kuningas tuli hengelliseen temppeliin keväällä vuonna 1918. Silloin hän alkoi herättää kuolleista hengellisen morsiamensa uskollisia jäseniä ja liittää heitä yhteyteensä taivaallisessa Valtakunnassa.” (Vartiotorni 1. helmikuuta 1985 sivu 17)

        ”Raamattu yhdistää tämän ’ensimmäisen ylösnousemuksen’ Kristuksen ’läsnäoloon [kreikaksi parousia]’. (1. Korinttolaisille 15:23) Apostoli Paavali kirjoittaa: ’Herra itse laskeutuu taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan trumpetin kuuluessa, ja ne, jotka ovat kuolleita Kristuksen yhteydessä [ensimmäiseltä vuosisadalta alkaen siihen saakka, kun Kristus tuli hengelliseen temppeliin vuonna 1918], nousevat ensin.’” (Vartiotorni 1. heinäkuuta 1982 sivu 22)

        Lisää samaa vanhaa, mutta aikansa ehdotonta totuutta aiheesta mm. Vartiotorni 1. lokakuuta 1979 sivu 29 ja Vartiotorni 15. elokuuta 1970 sivu 371, kun eivät mahtuneet yhteen viestiin.


      • Kiinnostuin
        Hasta_luego kirjoitti:

        Kiinnostuin 29.12.2018 12:14

        <>Mikä tämä 2007 oppimuutos on.><

        No se nyt vaan on Vt-seuran totuttua sähläilyä vuosilukujensa kanssa. Vuoden 2007 Vt-lehden tammikuun 1. päivän numeron tutkittavassa artikelissa oli seuraava oppiuutuus (sivu 28 kappale 12):

        ”Tässä vaiheessa on hyvä tarkastella Raamatussa kerrottuja tapahtumia, joita voidaan rinnastaa toisiinsa. Jeesus Kristus voideltiin Jumalan valtakunnan tulevaksi Kuninkaaksi vuoden 29 syksyllä. Kolme ja puoli vuotta myöhemmin, vuoden 33 keväällä, hänet herätettiin kuolleista mahtavana henkipersoonana. Voitaisiinko tästä päätellä, että koska Jeesus asetettiin valtaistuimelle vuoden 1914 syksyllä, hänen uskollisten voideltujen seuraajiensa ylösnousemus alkoi kolme ja puoli vuotta myöhemmin, vuoden 1918 keväällä? Tämä on kiinnostava mahdollisuus. Vaikka tälle ajatukselle ei löydykään suoranmaista vahvistusta Raamatusta, se ei ole ristiriidassa muiden raamatunkohtien kanssa, jotka osoittavat ensimmäisen ylösnousemuksen käynnistyneen pian sen jälkeen, kun Kristuksen läsnäolo alkoi.”

        Tuossa yllättää tuore epävarmuus: ”Tämä on kiinnostava mahdollisuus.” Kuinka ihmeessä tälle ajatukselle ei nyt enää löydykään suoranaista vahvistusta Raamatusta? Etewnkin kun Vartiotorniseuran julkaisema kirja “Kadotetusta paratiisista ennallistettuun paratiisiin” kertoo sivulla 192 hyvin selkeästi mistä tämän valistavan totuuden väitetään tulleen raamatuntutkijoille:

        ”Yksi monista valistavista totuuksista, joita Jumala antoi nyt todistajilleen, koski Jumalan hengellisen kansan jäseniä, jotka olivat kuolleet ruumiillisesti. Tämä tapahtui vuonna 1927. Todistajat ymmärsivät tuona vuonna, että kuolleet hengelliset israelilaiset oli herätetty 1918 elämään taivaassa Kristuksen Jeesuksen kanssa. Se oli tietysti näkymätön ylösnousemus.”

        Sitä voi kukin miettiä miten vuonna 1927 Jumalalta saatu valistava totuus vuoden 1918 ylösnousemuksesta voi yhtäkkiä olla enää pelkkä kiinnostava mahdollisuus. Lisäksi vailla Raamatun suoranaista tukea, kun vuodesta 1927 tähän asti asia on ollut perusteellisen varma, no poislukien pari lyhytaikaista sooloilua. Aikaisempi varmuus ja Raamatun aikaisempi tuki muine todisteineen käy selvästi näistä muutamista otteista hyvin ilmeiseksi:

        ”Koska Raamatun profetiassa jonkin mittaaminen tavallisesti osoittaa, että sitä koskevan Jehovan tarkoituksen perusteellinen toteutuminen on varmaa. (2. Kuningasten kirja 21:13; Jeremia 31:39; Valitusvirret 2:8) Näin ollen Johanneksen näyssä tapahtunut temppelipyhäkön mittaaminen takasi sen, että Herran päivänä kaikki Jehovan temppeliä koskevat tarkoitukset täyttyisivät. Sopusoinnussa tämän kanssa ja kaikkien todisteiden mukaan niitä voideltuja, jotka olivat jo kuolleet uskollisina, alettiin herättää heille luvattuun paikkaan taivaalliseen pyhäkköön vuodesta 1918 lähtien.” (Vartiotorni 15. lokakuuta 1988 sivu 12)

        ”Vuonna 1918 alkoi tuominta kristityiksi tunnustautuvista. Voidellut voittajat, jotka olivat kuolleet ennen tuota aikaa, oli silloin määrä herättää kuolleista ja saattaa Jeesuksen yhteyteen hänen Valtakunnassaan.” (re-FI sivu 73)

        ”Kaikki todisteet osoittavat tämän taivaallisen ylösnousemuksen alkaneen vuonna 1918, sen jälkeen kun Jeesus oli asetettu valtaistuimelle vuonna 1914 ja hän oli lähtenyt ratsastamaan aloittaakseen kuninkaalliset voittonsa poistamalla taivaista Saatanan ja hänen demoninsa.” (re-FI sivu 103)

        ”Jehova alkoi vuonna 1918 palkita ’hänen nimeään pelkääviä, pieniä ja suuria’. Näistä ensimmäisiä olivat ne voidellut kristityt, jotka olivat kuolleet uskollisina ja jotka hän herätti kuolleista ja asetti taivaallisten 24 vanhimman joukkoon.” (re-FI sivu 274)

        ”Raamatun ajanlasku ja nykyaikana sattuneet vastaavat tapahtumat osoittavat, että Sulhas-Kuningas tuli hengelliseen temppeliin keväällä vuonna 1918. Silloin hän alkoi herättää kuolleista hengellisen morsiamensa uskollisia jäseniä ja liittää heitä yhteyteensä taivaallisessa Valtakunnassa.” (Vartiotorni 1. helmikuuta 1986 sivu 17)

        ”Raamatun ajanlasku ja nykyaikana sattuneet vastaavat tapahtumat osoittavat, että Sulhas-Kuningas tuli hengelliseen temppeliin keväällä vuonna 1918. Silloin hän alkoi herättää kuolleista hengellisen morsiamensa uskollisia jäseniä ja liittää heitä yhteyteensä taivaallisessa Valtakunnassa.” (Vartiotorni 1. helmikuuta 1985 sivu 17)

        ”Raamattu yhdistää tämän ’ensimmäisen ylösnousemuksen’ Kristuksen ’läsnäoloon [kreikaksi parousia]’. (1. Korinttolaisille 15:23) Apostoli Paavali kirjoittaa: ’Herra itse laskeutuu taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan trumpetin kuuluessa, ja ne, jotka ovat kuolleita Kristuksen yhteydessä [ensimmäiseltä vuosisadalta alkaen siihen saakka, kun Kristus tuli hengelliseen temppeliin vuonna 1918], nousevat ensin.’” (Vartiotorni 1. heinäkuuta 1982 sivu 22)

        Lisää samaa vanhaa, mutta aikansa ehdotonta totuutta aiheesta mm. Vartiotorni 1. lokakuuta 1979 sivu 29 ja Vartiotorni 15. elokuuta 1970 sivu 371, kun eivät mahtuneet yhteen viestiin.

        Kiitos paljon.


      • Kiinnostuin kirjoitti:

        Kiitos paljon.

        Kiinnostuin29.12.2018 19:24

        <>Kiitos paljon.><

        Ei mitään kiittämistä. Kysymyksesi on hyvä esimerkki oppiveivailusta, johon jt ei ole ensimmäisenä vastaamassa. Itse asiassa vastaukseni oli ainoastaan osavastaus aiheeseen, tässä hieman lisää vuosiluvuista, joita Vt-materiaalissa on liikkeen historian aikana tarjoiltu ylöstempauksena. Kuolleiden voideltujen, eli pyhien ylösnousemushetki, opetusvuosi suluissa:

        Vuonna 1878 (1891-1927)
        Ennen vuotta 1914 (1891-1912)
        Vuonna 1914 (1942, 1950, 1953)
        Vuoden 1914 jälkeen (1913-1927)
        Vuonna 1918 (1917, 1943, 1946, 1952, 1955, 1988)
        Vuoden 1919 jälkeen (1965)
        Vuonna 1921 (1917)
        Vuonna 1924 (1924, 1951)
        Vuonna 1925 (1920)
        Vuoden 1925 jälkeen (1925)
        Vuonna 1941 (1941)
        Vuonna 1942 (1942)
        Ei tapahtunut vielä (2007)


    • Missävika

      SelittäkääTämäAsia

      " MIstä on tempaistu sekin 144 000 kirkastettua jotka ovat paratiisissa ja ne muut täällä olevat odottavat, että paikkoja vapautuisi, mutta miten paikkoja vapautuu, kun piti olleman ikuinen olotila siellä paratiisissa ?"

      -Yksi selitysmalli olisi lähteä maailmanloppujen tuottoisuudesta lahkojohdolle.
      Viimeksi 1974 kirjoitti lahkolaisten lehti Valtakuntamme palvelus kesäkuun numerossaan, että ovat kuulleet lahkolaisten myyneen asuntojaan ja käyttäneet rahat vartiotorniuskonnon hyväksi, "se onkin varmasti hyvä tapa kun aika on näin vähissä"
      Lehti viittasi v. 1975 maailmanlopun ennusteeseen, josta Herätkää n:o 23 v. 1968 kertoi vartiotorniseuralla olevan ylitsepursuavat todisteet.
      Tuo kerjuukirjoitus, vaikka lasten jäätelörahat olivat unohtuneet, on laadittu ihan matkien Jeesusta, "tee sinä samoin", opettavaisen kertomuksen jälkeen.

      Maailmanlopun väistämättömyyden tuntua on tavoiteltu sillä että taivashan on jo täynnä, v. 1881 taivaaseen pääseville luvatut kruunut täytyivät olla jo lopussa, kirjoitti lahkojohtaja Russell, jehovakanavana, jota titteliä vartiotornijohto itsestään nykyjänsäkin käyttää.

      Kun taivas oli täynnä ja maailmanloppu väistämättä käsillä, perusteltiin sitten 1930 -luvulla vartiotornien myymistä maanpäällisparatiisilla, jonka jehovakanava oli löytänyt ihan Raamatusta, kuten se sanoi.

      Lahkojohto tarvitsee sääntöjensä mukaan taivaaseen meneviä jäsenikseen, ja 144 000 oli ehkä vähiten huono tempaisu Raamatusta tähän yhteyteen, lahkon vuosikirjat julkaisivat lukumäärän taivaaseen menevistä yhden tarkkuudella vuosittain. Tuo lukukin osoitti lopun lähestymistä, se pieneni.
      Kunnes nyt lopetettiin sen luvun julkaisu kokonaan, ja taivaaseen kirjautuneet sanottiin mielenvikaisiksi. Ihan totta muuten. niin "jehovakanava" kirjoitti.

      • valoaodotellessa

        Tottaihmeessä taivasosuudet lisääntyy kun tuplasukupolvioppi keksittiin. Jehovakanava ei ole vielä saanut uutta valoa että 144000 täytyy myös tuplaantua. Mielenvikaiset saavat terveen paperit mutta anteeksi ei pyydetä.


      • Entinenjt
        valoaodotellessa kirjoitti:

        Tottaihmeessä taivasosuudet lisääntyy kun tuplasukupolvioppi keksittiin. Jehovakanava ei ole vielä saanut uutta valoa että 144000 täytyy myös tuplaantua. Mielenvikaiset saavat terveen paperit mutta anteeksi ei pyydetä.

        Tämä oli hyvä


    • Oikeastaan säälin JT-väkeä. He eivät osaa vetää johtopäätöksiä.

      • Outoatouhua

        He ovat hypnotisoitu.


      • Kulttimenoa
        Outoatouhua kirjoitti:

        He ovat hypnotisoitu.

        Ja toisinajattelijat eristetään porukasta ns. karttamisella, jotta eivät pääsisi herättelemään toisia hypnoosistaan.


    • HarhaoppisetJTläiset

      No mutta nyt tuo satuilujen kertominen alkaa muistuttaa hullunkuriselta ja täysin pöpiltä eikä JT-läisten kertoiluissa ole mitään järkeä. Mitä tarkoitetaan sillä, että välillä tempaistaan niitä paratiisissa olevia takaisin ja sitten taas toinen 144 000 pöpiläistä lennätetään paratiisiin ?
      Onko näillä lahkolaisilla enää mitään normaalia järjenhiventäkään siellä aipestyissä kaaleissaan, kun noin pahasti on alkaneet sekoilemaan. Olen minä näitä uskonlahkojen sekoittamia ihmisiä nähnytkin ja kovin on päät sekoitettu harhaoppisilla opetuksilla harmagedoneista ja demonien hirveillä pelotteilla, että ihminen uskoo tuohon ja alkaa seota täysin. Uskonnonvapaus on syypää moniin ihmiskohtaloihin, kun se antaa vapauden lahkolaisilla toimia mitä hirviömäisimmillä tavoilla ja pelotteilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      52
      5890
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4615
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4362
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    9. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    10. Mikset pidä yhteyttä?

      Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.
      Ikävä
      6
      1010
    Aihe