Trump tulee hajottamaan Naton, kun hän ilmoitti puheessaan, että USA:n ei pidä tukea muiden maiden asevoimia.
USA:n erotessa Natosta, siihen ei jää minkäänlaista puolustusta. Eurooppalaisten Nato-maiden armeijat ovat huonosti varusteltuja ja teholtaan vain kymmenen prosenttia ilman USA:n apua.
USA:n erotessa Natosta, siihen ei jää minkäänlaista puolustusta. Eurooppalaisten Nato-maiden armeijat ovat huonosti varusteltuja ja teholtaan vain kymmenen prosenttia ilman USA:n apua.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Eihän Trump tuolla lailla sanonut, mutta tiltuhan valehtelee aina.
Trump on pyrkinyt vahvistamaan Natoa vaatimalla että kakki sen jäsenmaat käyttäisivät sovitun määrän rahaa puolustukseensa.
Trump kyllä haluaa vetää amerikkalaiset joukot pois sodista joita USA käy ulkomailla. Kuten Syyriasta. Eihän siellä Natoa ole.
Nato-jäsenyydestä tulee näin Suomelle entistä tärkeämpi.
”Trump tulee hajottamaan Naton, kun hän ilmoitti puheessaan, että USA:n ei pidä tukea muiden maiden asevoimia. ”
Tiltun toivorikkaat tulkinnat sanomisista ovat huvittavia!
Koko nato on turha ja turhaa on pelätä jotaki hyökkääjää suomeen. Aivopestyjen juttuja
Ja Putin lentää koneella jossa on hanat KULTAA? Kansalta varastamilla rahoilla se kekkuloi!
Venäjä on ollut Suomen naapuri ja on eletty rauhassa, mutta nyt kaikki on muutamassa vuodessa muuttunut, mikä?
Tietääkseni Venäjä ei ole uhannut meitä millään lailla ja sillä verukkeella ei hävittäjähankintoihin pitäisi ryhtyä.
Meno on kuin maassa, jossa on tehty vallankumous, niin päättömiä päätöksiä on viety läpi, että hirvittää.
Nyt kun muistelen niin muutos alkoi kun sotakiimainen venäjä hyökkäsi Georgiaan sitten valtasi Krimin ja itäUkrainan,tosin tämä voittamaton armeja makaa edelleen Donetskin maakuopassa vaikka Ukrainan valloitus piti olla helppo
Nyt olisi kyllä paikka osoittaa rauhantahtonsa.
Kai kaikki on käsittänyt että ne hävittäjät tarvittaisiin lähes yksinomaan kansainvälisiin tehtäviin ja näin nostamaan johtajiemme painoarvoa ytimissä.
Meitä ei omalla tontillamme uhkaa mikään, nyt eikä tilevaisuudessakaan, ellemme alistu muiden suunnittelemiin omien etujensa mukaisiin rintamalinjojen rakenteluun.
Muistan kuinka Suomi tilasi helikoptereita joita jostain syystä ei saatu ja hyvin on pärjätty
Niin kävisi hävittäjienkin kohdalla.
Trump sanoi USA:n tarvitsevan palveluksistaan rahaa.Miten Suomi voi maksaa puolustuksestaan USA:lle vaadittavan summan?Ei mitenkään jo pelkästään hävittäjät maksavat Suomelle.. 10 miljardia euroa.Hintalappu puolustuksesta USA:lletulee nousemaan tästä.
Desantti+valehtelee+tapansa+mukaan!
”Trump+sanoi+USA:n+tarvitsevan+palveluksistaan+rahaa.”
Ei+ole+sanonut,+sillä+Natossa+ei+jäsenmaat+maksa+mitään+toinen+toisilleen!
Sen+sijaan+Trump+on+vaatinut,+että+jokainen+jäsenmaa+satsaa+OMAAN+ARMEIJAANSA+suositellut+2+%+BKT:stä.+Tällä+hetkellä+aiharva+maa+siihen+yltää!
”Miten+Suomi+voi+maksaa+puolustuksestaan+USA:lle+vaadittavan+summan?”
Suomi+EI+OLE+jäsenmaa.+Lisäksi,+kuten+sanottu,+harva+jäsenmaa+yltää+edes+siihen+suositeltuun+määrään!
”Ei+mitenkään+jo+pelkästään+hävittäjät+maksavat+Suomelle..+10+miljardia+euroa.”
Emme+tiedä+hintalappua+kun+päätös+asissa+tehdään+vasta+2020!
”Hintalappu+puolustuksesta+USA:lletulee+nousemaan+tästä.”
Olet+pihalla+kuin+lumiukko!+Ei+Natossa+jäsenmaat+maksa+mitään+toinen+toisilleen!
Juu tiedetään että F-35 pelottaa ryssää aivan silmittömästi :)
Ja hyvä niin!
Niitä tulee - täysi määrä :)
Miten Trumpi voi vaatia, miten muut Nato-maat käyttävät rahojaan puolutukseen?
Eivätkö ne olekaan Naton jäseninä itsenäisiä valtioita, jotka päättävät omista asioistaan?
Tappanu ja alistanut Suomalaisia läpivuosisatojen. HÖLÖMÖ.
”Tietääkseni Venäjä ei ole uhannut meitä millään lailla ja sillä verukkeella ei hävittäjähankintoihin pitäisi ryhtyä.”
Miten on Tarkkispoika? Olen kuullut, että Venäjällä on useita satoja hävlttäjiä vaikkei Suomi ole uhannut sitä millään tavalla!
Etkö tunnusta Suomea ja Venäjää tasavertaiseksi valtioiksi vai mistä syystä sinulla on selvästikin eri mittatikku maille?
#Miten on Tarkkispoika? Olen kuullut, että Venäjällä on useita satoja hävlttäjiä vaikkei Suomi ole uhannut sitä millään tavalla!#
Älykääpiö, vilkaise karttaa ja tee arviosi uudelleen?
Venäjällä on erittäin pieni ja heikko ilmavoima, jos se suhteuteetaan valvottavien rajojen pituuteen.
"Tietääkseni Venäjä ei ole uhannut meitä millään lailla ja sillä verukkeella ei hävittäjähankintoihin pitäisi ryhtyä."
Yksi erinomainen syy, miksi Venäjä ei meitä ole uhannut, onkin juuri hävittäjähankintamme. Ukrainan ilmavoimat eivät olleet tastelukunnossa ja siksi Venäjä hyökkäisikin Ukrainaan ja valtasi siltä alueita ja edelleen ylläpitää siellä sotaa.
Mutta kun ei hyökännyt, jos olisi, Ukraina olisi jo liitetty Venäjään ja Poroshenkko oikeutta myöden viety Siperiaan.
"Mutta kun ei hyökännyt, jos olisi, Ukraina olisi jo liitetty Venäjään ja Poroshenkko oikeutta myöden viety Siperiaan."
Älä viitsi höpöttää. Putin esim. palkitsi erikoisjoukkojensa speznatsin jäseniä onnistuneesta sotilaallisesta operaatiosta Krimin valtauksessa. Ja itä-Ukrainassa sotii n.4000 venäjän armeijan sotilasta kalustoineen. Esim. ETYJ on kuvannut ja raportoinut sieltä tänä vuonna valmistettua Venäjän armeijan elektronisen sodankäynnin yksikön kalustoa, jota ei taatusti anneta käyttöön muille kuin tuon yksikön koulutetuille sotilaille. Venäjä on siis hyökännyt Ukrainaan huoliatta siitä, että tiltun tekee mieli valehdella toisin.
Pitää olla vähäjärkinen tonttu, joka kehtaa tuollaista väittää vaikka venäläisiä kaatuu ja jää vangiksi Ukrainassa.
"Venäjällä on erittäin pieni ja heikko ilmavoima, jos se suhteuteetaan valvottavien rajojen pituuteen."
Niinkö?Laskujeni mukaan sillä on noin 900 taistelukonetta!
Osaisitko kertoa meille, että MIKSI Venäjän 900 taistelukonetta on liian vähän, mutta Suomen suunnitellut 60 konetta on LIIAN PALJON?
Joten toistetaan:
Miten on Tarkkispoika? Olen kuullut, että Venäjällä on useita satoja hävlttäjiä vaikkei Suomi ole uhannut sitä millään tavalla!
Etkö tunnusta Suomea ja Venäjää tasavertaiseksi valtioiksi vai mistä syystä sinulla on selvästikin eri mittatikku maille?
Putin hajoittaa teoillaan ennemmin venäjän kuin Trumppi Naton,tarkoitan että venäjä on nykymenolla sisällissodassa,ruplalassa ammottaa tyhjyyttään puolet kansasta köyhyysrajalla
Trumpp sanoi. Irakissa puhuessaan omille joukoilleen. Sen,( Ettei yhdysvaltojen sotilaat tule vastaisuudessa taistelemaan. Muiden valtioiden puolesta ) Lisäten siihen lopuksi. Sen mahdollisuuden. Että ( jos heille maksetaan avusta. Jota annetaan. On mahdollista, tämän avun antoon). ( Jos jollain on parempi käänös puheesta. Niin laittakaa se tänne saitille ) Jokainen voi arvioida. Mitä tämä lausunto vaikuttaa niihin maihin jotka ovat jättäneet oman puolustuksen kehittämisen tekemättä. Luottaen siihen. Naton / Yhdysvaltojen apuun. Kriisitilanteissa. Ei muuta kuin hyvää uutavuotta. Kaikille saittilaisille. Yst. terv. Uudistusmielinen.
Mistä päättelet, että tuo kohta liittyy jotenkin Naton jäsenmaihin? Ei Natoon liityttäessä puhuta mistään tuon kaltaisesta. Liittyminen on eräänlainen sopimus! Muut (Naton ulkopuoliset maat) on sitten asia erikseen.
Lukemisen ymmärtäminen on tärkeä apu. Kun kommentoi muiden kirjoituksia. Lainaus trumppin puheesta: " Ettei yhdysvaltojen sotilaat tule vastaisuudessa taistelemaan. Muiden valtioiden puolesta ) Miten sinulle jäi käsitys. Ettei Natomaat kuuluisi näihin muihin valtioihin. Vai oletko viime aikoina keskustellut Tramppin kansa henkilö kohtaisesti. Jolloin olette sopineet asiasta.
Palstallakin vaikuttaa olevan kaveri, joka ajaa Suomen ja suomalaisten vastaista linjaa, liekkö oiken palkan kanssa täällä?
Maalaisjärki sanoo että kaikki viimeaikaiset päätökset, liittyen sotilaallisiin operaatioihin tai sopimuksiin, ovat kansalaisten turvaa heikentäviä tekoja.
Ketkä näitä kannattavat, ovat maanpettureita, ainakin jos ovat mukana poliittisessa päätöksenteossa taikka aktiivipalveluksessa puolustusvoimissa.
Kansalaiset pidetään tietämättöminä, mikä on mahdollistanut näinkin pitkälle menevät Suomen vastaiset toimenpiteet.
Yleensä, kun ihminen ei osaa perustella hän sanoo typeryyden kuten Rommel: ”Maalaisjärki sanoo että kaikki viimeaikaiset päätökset, liittyen sotilaallisiin ...”?
Ei sinulla ole tunnetusti järkeä vaan olet pelkkä Kremlin etäispesäke vailla omaa tahtoa!
Pieni huomio ja muistutus: Ari Pesosen puheenvuoro oli viime tammikuulta. Jolloin asiat olivat toisin, kuin nyt tällä hetkellä. Siintä niitä. Itkupotkuja jollekkin trollille. Joka vääryydellä ja valheella täällä saitilla pyörii.
Luulen, että tuo hullu tekee yhteistyötä Putinin ja kim il dorgan kanssa.
Sinä olet molempia...