Käenpoikanen pesässään

Pudonnut

Käenpoikanen tuli pesään sisälle.
Kasvatti hiljaa itsensä suureksi.
Työnsi muut poikaset ulos pesästä.
Ei pitänyt tärkeänä Jumalan siunauksia, Jumalan Sanaa, armolahjoja tai armovirkoja.
Halusi pärjätä omillaan.
Saavutti uskonsa päämäärän - luvan kerjätä kolehtia.

13

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helluntairikko

      Ja sokeripalan kaulaan......

      • Pudonnut

        Siis liperit.


    • SusiHAJOITTAAlauman

      Kumpiko on tärkeämpää

      A. Ystävät ja lähimmäiset??!?
      B. Kirkko?!?

      Tämä on sitä kahtijaon kristinuskoa ja "uutta" teologiaa.
      "Susi hajoittaa lauman" sanotaan lopunajan Raamatun profetiassa.

    • Tunnen.kyllä.käet

      Ihan ku mun vaarin toinen avioliitto.

    • pudonnut

      Liperit kertovat siitä millaiseen viitekehykseen helluntaikirkko haluaa sitoa itsensä. Helluntaikirkko haluaa miellyttää tätä maailmaa.

      Raamatun mukaan ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa vaan toinen on valittava. Kolehdin nostaminen tärkeimmäksi seurakunnan toiminnan kriteeriksi, kertoo mammonanpalvonnasta.

      Onkohan se edes mahdollista, että kolehtien kantaminen kielletään. Sehän on perustuslain vastaista. Kai ihmiset saavat tehdä omaisuudellaan mitä haluavat.

      Kiellon pitäisi koskea myös luterilaista kirkkoa tasa-arvon ja yhtäläisen kohtelun perusteella. Eivät kai koppavat liperikaulaiset papit suostu hakemaan poliiseilta lupia kolehtien keräämiseen.

      Lain pitäisi koskea myös muslimiseurakuntia. Kuinka poliisit valvoisivat kieltoa muslimiseurakunnissa. Pääsevät pian hengestään kun menevät muslimikirkkoon estämään kolehdinkantamista.

    • 766888645

      Helluntaiherätys ei suostunut Jumalan palvelijaksi ja niin siitä tulikin sitten Helluntaikirkko. Vartijat eivät valvoneet eikä heitä kuunneltu.Tämän maailman houkutukset ja pakanalliset henkivallat voittivat.

    • Yökuppaaja

      Se on menoa nyt. Luin että pelkkä folio on liian heppoista materiaalia estääkseen ajatustenlukua.
      Siis WHAT???!!!
      Yliopistossa tutkijat olivat testanneet USA.n käyttämää ajatustenlukuun tarkoitettua radioaaltoa ja pelkkä folio er riitä suojaamaan aivoja.
      Siis WHAT!!!???
      En ole uskonut, että koko salaliittoteoria yms muu hömppä on edes totta. Foliohatuista nyt puhumattakaan.
      Alan uskomaan nyt!!!
      Uskon, että antikristuksen hallinnolle ollaan tekemässä tilaa.
      Kaikki tämä ekumenia hyyssäys sun muu on valtava eksytys.
      En ole helluntailainen.
      Pitäkää hellarit puolianne Jeesuksessa Kristuksessa.
      Älkää päästäkö, antako seurakuntiinne pesiytyneitä vääriä oppeja tulla sisäänne.
      Ekumenia eksyttää !!!!
      Uskovia on monissa seurakunnissa, ei vain helluntaissa. He ovat niitä jotka pysyvät Jeesuksessa Kristuksessa.

    • Yökuppaaja

      Nyt kootaan viljaa aittoihin. Mitähän tuokin tarkoittaa? Nyt ollaan kokoamassa viljaa aittoihin. Idästä ja lännestä. Koko maanpiiristä.

    • voe.tokkiisa

      Jaa- hieman ironiaa aloitukseen.
      Aivanko kolehdin keräämisestä kippasi käenpoikanen sinut ulos ja siitä kovasti loukkaannuttiin.
      No, heikot on eväät ollut, ja kallioperään on siemen kylvetty.
      Hieman aurinko porotti ja siihen se kuali. Voe voe.
      Kuinkahan se olisi pärjännyt toisessa hommassa?
      Jos olisi saanut lattialakasijan homman "kirkossa"? Olisiko käenpoikanen riistänyt harjan.

      Mulla on hyvä neuvo, että käenpoikanen ei kirkostasi hoksaa.
      Vilikase nuapuriin päen, joss siel on joku omakohtitalos joku vanaha ihmine. Kun alakoo sattoo sitä lunta, jos sulla on vaek oma lum'kola, niin sittee ei varmaan kukkoo vie.
      Kää siel naapuris ja ala sen vanahan mummon tae papaaan pihhoo kolloomaan ja huiski piha kuntoon.
      Kas, siinä sulle oeva homma. Ei tarvii julukisivvuus kiillottoo, jossain kirkon kolehinkannos, jossa kaekki näkisi ja ylistäis jumaluuttasi. Anna se käenpoekasen touhuta siellä.
      Kun sit pihhoo pukkaat kolallas, niin sen huomoo vaen Isä taevaasta, kun sitä lunta rippuuttellee ja kahtoo ,että hokaakso se, ku jäe kolehist työttömäksi, että tarveetta olisi.
      Ja kun sitten se sissäenen omaminä, kun on nyt riistuttu omistanutuista - niin se uusinuttu onkin taevaallinen. Aevan huomoomattas sillo palavelet Issee ja minä teet lähimmäesellesi aevan pyyteettömästi, niin se huomotaan taevaasta.

      Hoksaatko itean? Ei tää uskovaisuus ole tämän vaekeempaa, sua heittee pois sen julukisivun kiillottamisen ja ulukona voi sitten hikisen paejan panna pyykkikonneeseen.

      Ja hyvä mielikin tulloo, kun se mummo, tae vaari piäsee postilaatikolle lehtee hakemaan.
      Poloku on kolattu ja tuo nuapuri sen teki. Ja vielä sekin, että jääkillä jalolla kun tuo vanhus polovistuu ehtoolla vuoteesa ääreen, niin hää kiittää Herraasa, että lähetti enkelin paekalle aevan lumikolan kanssa. Se on ihmettä se. Ajattelepa sitäkiiiii.

    • Anonyymi

      Luterilainen ajattelee että Hell kirkossa olisi yhtenäisempi oppi kuin vanhassa Hell SRK ssa. On myös oppineempia pastoreita. Ja älykkäämpi väestö?

      • Anonyymi

        Luterilainen sitä ja helluntailainen tätä. Eiköhän me olla jokainen yksilöitä?

        Ei se voi mennä niin että kaikki luterilaiset ajattelevat samalla tavalla tai kaikki helluntailaiset.


    • Anonyymi

      Höpö höpö

    • Anonyymi

      Historiaa ei ole syytä unohtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1344
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      161
      1152
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1027
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      872
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      861
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      792
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      724
    Aihe