Kuusiokuntien byrokratia

On se mahtavaa kun on yksityistetty sosiaali-ja terveyspalvelut. Vanhukset, sairaat ja vammaiset kärsii. Ajetaan alas huonossa tilanteessa olevat alas. Ketkä jaksaa taistella🤔 Laki pitäs määritellä mutta kuusiokunnissa keksitään omia sääntöjä, onhan se tässä nähty. Julkisuus mylläkkö tästä pitää tehdä? Vai onko tehty jo????
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Köyhä tai vammainen, kuole.
Et tuota eliitille.
Koska: Kokoomus, KePu, RKP, ViherVassarit.

Äänestä

Terveyspalvelut yksityistettiin siksi, että kaupungin menot voitaisiin jäädyttää tietylle tasolle kun ne aikaisemmin olivat nousseet joka vuosi. Nyt Pihlajalinnalla on tietty rahamäärä käytössään, Ensin siitä vähennetään sopiva voitto-osuus ja isojen pomojen isot palkat ja lopulla hoidetaan kuntalaisia sen verran kuin rahaa riittää, Näin on hyvä.

Äänestä
  • Niin siis, olikos tämä nyt jo sen sote-uudistuksen kokeilua ?
    Tätäkös se sote-uudistus nyt tavoittelee ?

    Eikös tavoite ole ollut hoidon saatavuus ja laatu on pitänyt parantua myös nykyistä pienemmillä kuluilla ?

    Voi olla todellisuutta, näitä kahta, laatua ja saatavuutta ei tulla koskaan näkemään samanaikaisesti vaikka säästöt unohdetaankin.

    Säästäminen jostain tarkoittaa arkitodellisuudessa joko saatavuuden tai sisällön rajaamista. Jos jokin terveydenhoidon toimenpide on hinnoiteltu
    hoitovasteen kautta, selvää on että tätä tarkastellaan ehtona hoidon saamiseen.

    Vastaavasti kannattavampaa olisi ennakoiva terveydenhoito kuin hoitaa niitä valmiita sairauksia.
    Julkisen terveydenhoidon kehittäminen olisi edelleenkin perusteltua, on hyvin epäuskottavaa sote-uudistuksen pyrkivän toteuttavan muun kuin nykyistä korkeammat terveydenhoidon menot, joka valtion verotuloista
    terveydenhoito on.

    Äänestä

Köyhä tai vammainen, kuole.
Et tuota eliitille.
Koska: Kokoomus, KePu, RKP, ViherVassarit.

Mitäs puolueita tähän jäi? Jäikö ketään äänestämisen arvoista? pienet siniset miehet, ja persut, väkivaltaa- ja yksinvaltiuutta ihannoivat ihmiset. hehe. hyvä vitsi...

Sitä patsi pihlajalinna toimii mielestäni ihan hyvin, minulla ei mitään valitettavaa. Huolehtivaisia ja avuliaita. Paremmin pääsee verikokeisiin, ei tarvitse enää jonottaa, annetaan aika millon tulla. Työikäisille hieno juttu, ei tärväänny kallista työaikaa. vanhuksien ei tarvi istua tuntitolkulla odottamassa koska ovi aukeaa, oma koemus tästä.

Äänestä
  • Ai niin, voisikohan puolueita ja eduskuntaakin korvata jollain tekoälyllä, ehkä ratkaisut ja ehdotukset tulisivat monipuolisemmin käsiteltyä ja ristiriitaisten näkemysten taustatkin ja vaikutukset tarkemmin arvotettua ?

    Valvontaa tosin pitäisi olla... voi se tekoälykin joskus pillastua ja tehdä omituisia ratkaisuja...
    Hmmm...

    Äänestä

Kaikessa säästetään,jokaisessa hoitotarvikkeessa,
Yksi kuitenkin uutta,henkilökuntaa kuljetetaan ja ryyppyytetään pitkin Tampereen teatteria.
Sillä olisi saanut monelle tiputtelevalle vaarille vaippoja.

Äänestä

On totta että kaikki ei toimi tarpeeksi hyvin. Kuitenkin Ähtärin palvelut ovat huomattavasti paremmin kun monessa muussa isommassakaan paikassa. Eli ennen kun menee ihan naurettavan ruikutuksen puolelle niin kannattaa kokeilla käydä asumassa muualla. Taitaisi tulla koti-ikävä ainakin terveys palveluiden osalta.

Äänestä

Kyllä se on vaan niin että palvelut ei toimi!!! Ähtärissä ei todella ole paremmin asiat, kuin jossain muualla. En tiedä mitä ruilutusta se on jos Kuussote ei myönnä lainmäärämiä palveluja kuolevalle ihmisille. Näyttää olevan innovaationa, palvelut pois niin kuolema nopemmin. Jälkeen tämä on faktaa! Tätä eletään koko ajan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Omaishoitajaedellleen kirjoitti:

On se mahtavaa kun on yksityistetty sosiaali-ja terveyspalvelut. Vanhukset, sairaat ja vammaiset kärsii. Ajetaan alas huonossa tilanteessa olevat alas. Ketkä jaksaa taistella🤔 Laki pitäs määritellä mutta kuusiokunnissa keksitään omia sääntöjä, onhan se tässä nähty. Julkisuus mylläkkö tästä pitää tehdä? Vai onko tehty jo????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu