Tämä on erään henkilön mielipide: Jokainen maanosa pitäisi velvoittaa hoitamaan omat pakolaisensa. Näin esimerkiksi Syyrian turvapaikanhakijat menisivät esimerkiksi rikkaisiin maihin Arabiemiraatteihin, Qatariin, Kuwaitiin ja Bahrainiin jne. Voi vain miettiä, miksi ihminen lähtee Syyriasta Suomeen, eikä naapurimaihinsa, jotka ovat täysin turvallisia ja niistä löytyisi myös työtä. Suomen tuethan tässä on syynä, mutta ei ole meidän velvollisuus elättää jotain nobodya ja samalla estää oman maamme syntyvyys, kun rahaa ei riitä kunnollisiin lapsilisiin ja tukiin. Ei meillä ole yhtään mitään velvollisuutta elättää näitä. Sen voisi vielä jotenkin ymmärtää, että annettaisiin kehitysapua Syyriaan, mutta sitä ei voi ymmärtää, että heitä otetaan tänne, kun on halvempaa hoitaa heitä omilla seuduillaan.
Vastaus: Olen samaa mieltä. Varmaan monet suomalaiset ajattelevat näin.
Vastaus: Olen samaa mieltä. Varmaan monet suomalaiset ajattelevat näin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tavoite on islamin laajentaminen. Noissa maissa islam jo on.
Islam voisi kyllä pysyä omilla alueillaan, samoin paikalliset kunniakulttuurit. Mutta ei, suomalaiset äänestäjät haluavat nuo asiat tännekin ikuisiksi ajoiksi.
Maanosien ja samantapaisten kulttuurien mukaista auttamista voi hyvin ymmärtää, onhan sitten helpompi palata kotiin, kun tilanne rauhoittuu. Nyt ei voi muuta kuin todeta, että meille on langennut kulttuurirutto, joka ilmenee niin monin eri tavoin. Tämän kaiken tämän maan kansalaiset antaa tapahtua.