Pyhimykset

Historiafakta

Minä haluaisin tietää mistä nämä pyhimykset ovat ilmaantuneet katolilaisuuteen kun Raamatusta en ole löytänyt yhtään kohtaa, jossa käskettäisiin palvomaan pyhimyksisä samoin en ole löytänyt suojeluspyhimyksistä sanaakaan. Ihmettelen miten joku ihminen julistetaan pyhimykseksi ja häntä kutsutaan suojelemaan ihmistä. Paavali kehottaa pysymään Jumalan ilmoittamassa evankeliumissa ja siihen ei saa lisätä mitään ei edes enkelit. Raamattu kehottaa etsimään apua Jumlalta Jeesukselta Kristukselta ei keneltäkään muulta!!

11

206

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ExtraEcclesiamNullaSalus

      Katolilaisuus ei perustu sola scripturaan eli yksin Raamattuun. Raamattu on katolisen uskon tärkein kirjallinen ilmaisu, ei uskon ainoa auktoriteetti. Raamatun lisäksi meillä on kirkon traditio eli suullinen perimätieto, joka on aivan yhtä tärkeä. Katolilaisten ei siksi tarvitsekaan lähteä naurettavaan leikkiin, jossa kaikki pitäisi olla perusteltavissa Raamatulla. Raamattu ei ole pudonnut taivaasta, se on kirkon kirja, kirkon kokoama ja kirkolle kirjoitettu. Toisin sanoen siis Raamattu on katolisen kirkon omaisuutta ja siksi vain kirkon opetusviralla on oikeus sitä tulkita.

      Niin, ja ne ovat Pyhät, ei pyhimykset. Eikä Pyhiä palvota vaan kunnioitetaan.

      • katolistaviisautta

        Juuri noin.

        On surkuhupaisaa, että meidän apostolista uskoa tunnustavien pitäisi mukamas perustella kaikki jonkin saksalaisen 1500-luvun alkoholisoituneen vihasaarnaajan käsitteiden ja määritelmien avulla! Luther on koko kirkkohistorian pahin saasta ja sielujen eksyttäjä.


    • Totuudellisuus

      Outo ja Raamatun vastainen toiminta. Oletko varma mitä asiasta ajattelee itse Jumala Jeesus Kristus. Muulla ei ole mitään merkitystä.

    • katolistaviisautta

      Alkoholisoituneen rappiomunkki Martin Lutherin päätön hokema ”yksin Raamattu” on täyttä kukkua. Kristinuskoa et yksin sieltä löydä.

      Jo ensimmäiset kristityt kunnioittivat pyhiä ja viettivät pyhää messua (eli eukaristiaa) marttyyrien haudoilla.

      • Anonyymi

        Raamattu on jumalan testamentti . Ainoastaan siihen saa uskoa. Älä pidä muita jumalia minun rinnallani, siksi ei saa pyhimyksiä palvoa.
        Profeetta Ohrimovitsch


    • Anonyymi

      Mistä ovat ilmaantuneet ja millä ansioilla jäänee epäselväksi, mutta miksi ovat ilmaantuneet on selvempää. Alkuaikojen kirkossa eli siis joidenkin satojen vuosien jälkeen Jeesuksen syntymän ei oikein saatu kansaa siirtymään Euroopan monijumalaisista uskonnoista uuden yhden kaikkivaltiaan jumalan valtionuskonnon huomaan. Kun kirkon ylimmät virkamiehet sitten kehittivät pyhimyskulttuurin ja kaikille asioille saatiin taas palvottava vastuuhenkilö oli ongelma saatu kierrettyä. Siksi pyhimykset.

    • Anonyymi

      Hän on keskuudessamme, emmekä näe Häntä. Hän näkee minut, mutta minä en näe Häntä niinkuin enkelit näkevät. Kristus ei ole piilossa, Hän on esillä, mutta minun silmäni eivät ole vielä kykenevät näkemään. Minulla on ongelmia omien erilaisten himojeni kanssa ja heikkouksieni kanssa, ja nämä usvaverhon tavoin peittävät minulta Kristuksen. Ja hengellisen elämän päämäärä on se, että eläisimme todemmin Kristuksen läsnäolon ja ehkä tulisimme joskus kykeniviksi jopa näkemään Hänet

    • Anonyymi

      Minä olen jeesus keskuudessanne.


      ja sanon näin.

      Lalli.

      • Anonyymi

        Jos Mies on jumalan kuva,
        oli lalli suomalaisen miehen
        Esikuva... ja täten Jumalan
        Kuva ripustuksilla.


      • Anonyymi

        voi olla että lallikin pelastui jos lopulta kääntyi uskomaan Jeesukseen ...


    • Anonyymi

      kukin tulee autuaaksi omalla uskollaan...uskosta uskoon. pyhimys on vähän erikielisten käännös tulkintoja mikä milläkin kielellä kääntää.niinkuin huomaa tv ohjelmissa on käännetty ihan väärin tai pieleen paljonkin ja jopa koulujen enkunkirjoissa kauheita virheitä ihan vääriä sanoja . pyhä on se kun on pojan uskossa ja se ei tietysti kuulu muihin uskontoihin yhtään . muissa uskonnoissa on omat juttunsa. pyhiä on kaikkissa kirkkokunnissa kaikki kristityt . sehän on kristityn osa olla pyhä pahassa maailmassa. pyhitys on jatkuvaa koko elämän kestävää taivaassa jatkuvaa . taivaassa ei huorata homota raiskata ketään joten se taas on harhaoppia . taivaassa ollaan ilman himoja . jumala on pyhä eikä katso pahuutta vaan saattaa tuhota pahuuden kuten sodoman ja gomorraan kerralla koko alueen . kuollutta merta ja mustaa kiveä . pyhimys on jo kuollut taivaaseen päässyt ja oletus on että muistaa siellä jäljelle jääneitä rukouksin . ortodoksikirkossa on paljon taikauskoa ruokakulttia ja pyhimyksiä . kysehän on kansoista jos et kuulu johonkin kansaan ei kannata vaivata päätään muiden kansojen asioilla .

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      873
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      630
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      71
      438
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      406
    Aihe