Muistan aikoinaan nähneeni tuon nimistä olutta mutta alaikäisyyteni vuoksi en päässyt sitä maistamaan. Muistaako kukaan missä panimossa tuota tuotettiin ja mitä muuta mukavaa tuotteeseen liittyi. Mahtaako sitä vielä jossain päin Härmlandiaa vielä saada? Muistan ainakin hienot peilimainostaulut jollaisen muistan ainakin nähneeni Hämeenlinnan "vesibussi rantakapakassa" -mainion ravintelin nimeäkään en enää muista. Muistan vain kun isäni hörppäsi huurteisen tuota Amiraalia ja minä jouduin tyytymään Coca Colaan..
Amiraali olut ?
8
529
Vastaukset
- smtt
Valmistaja oli Pyynikki niminen panimo Tampereella. Ei löydy enää mistään. Koffi osti ja lopetti kilpailijan;)
Tulihan sitä ajoittain juotua mutta ei jäänyt mitenkää erityisesti mieleen, ei posi- eikä
negatiivisesti. Yksi olut muiden joukossa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pyynikki_(yritys)
https://www.google.fi/search?q=Amiraali olut&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjWvcKgmMffAhUHaBoKHcsDDyMQsAR6BAgFEAE&biw=1920&bih=938 - Baarirannassa
Firmojen saunailtojen vakio-olut aikanaan, tuon poistuttua tilalle tuli Lapin Kulta ja sen jälkeen ei ole ollutkaan mitään suosituinta vakio-olutta.
Rannassa on ollut pitkään Rantakasino, mutta en muista mikä sen nimi on ollut ammoisina aikoina, ehkä aiemmin ei ollut mitään erityistä nimeä. - KoffinHevonen
Saattavat ehkä vielä "retromielessä" ottaa Amiraali Oluenkin joskus uudestaan tuotantoon sillä paikallisen kaupan hyllyiltä bongasin pariakin Pyynikki olutta - maistamaan en vielä ole kerennyt.
- hyväon
Onneksi panimo koki uudelleen syntymisen, tosin vain nimen osalta. Hyviä tuotteita pukkaa tulemaan.
http://pyynikin.com/panimo/ - paskapylly
onko se pohjahiiva vai pintahiiva olut
- Näinseon
Olut maistuu kissanpissalle.
- OrjalanKalut
voihan s tietysti vaikka näin ollakin sillä en ole koskaan tullut maistaneeksi kissan pissaa. Ilmeisesti sinulla on tästä parempaa tietoa?
- jkjkkkjkjkj
Onko näin? Täytynee hommata sitten kissa niin ei tartte käydä kaljakaupassa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3894401Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483769KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032738Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit162732Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511932Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181878- 1211843
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419