Eräässä toisessa keskustelija pseudotieteilijä ROT pyysi määritelmää geenille.
Tässä nykyinen tieteen määritelmä:
Geeni on sekvenssi DNA:ta. Geenit voidaan luokitella kahteen kategoriaan sen mukaan koodaavatko ne proteiineja vaiko ei:
1. Koodaavat geenit: Geeni sisältää informaation jonkin proteiinin tuottamiselle proteiinisynteesissä.
2. Ei-koodaavat geenit: Geeni sisältää informaation ncRNA molekyylien transkriptioon. Epigeneettiseen säätelyyn osallistuvia ncRNA-molekyylejä ovat mm. miRNA, siRNA, piRNA ja lncRNA.
Kuten kohdasta #2 nähdään DNA sisältää informaatiota myös epigeneettiseen säätelyyn.
Evoluutio on geenialleelien suhteellisten lukumäärien muuttumista populaatiossa. Geenialleelien lukumäärien muutoksiin populaatiossa puolestaan vaikuttavat kaikki evoluution mekanismit. Esimerkiksi mutaatio voi kohdistua sekä koodaavaan että ei-koodaavaan geeniin. Jälkimmäisen kohdalla evoluution mekanismit vaikuttavat siis myös epigenetiikkaan.
Tämä yksinkertainen tosiasia vie pohjan ROT:in epigenetiikkaan liittyviltä valheilta ja vääristelyiltä.
Ja tietenkin kaiken sen mitä tiedämme DNA:sta, RNA:sta, proteeinisynteesistä, epigenetiikasta on selvittänyt tiede eivät ROT:in kaltaiset pseudotieteilijät.
Ja yksikään vertaisarvioitu tieteellinen tutkimus ei ole päätynyt tutkimustuloksissaan eikä niiden pohjalta tehdyissä johtopäätöksissä mihinkään mikä edes kyseenalaistaisi evoluutioteorian.
Geenit (tiedeviikko)
5
124
Vastaukset
- bkbkbk
>Evoluutio on geenialleelien suhteellisten lukumäärien muuttumista populaatiossa.
Moni haluais muuttaa tämän kohdan muotoon --> Evoluutio on periytyvien tekijöiden suhteellisten lukumäärien muuttumista populaatiossa sukupolvien myötä.
Tämä sen takia ku ilmeisesti fenotyyppiin periytymisen kautta vaikuttaa muutkin tekijät kuin pelkät geenien eri alleelit.Tuo mitä sanot on totta. Tiede on löytänyt myös epigeneettisesti periytyviä tekijöitä.
- kretuilla.ei.moraalia
"Ja tietenkin kaiken sen mitä tiedämme DNA:sta, RNA:sta, proteeinisynteesistä, epigenetiikasta on selvittänyt tiede eivät ROT:in kaltaiset pseudotieteilijät. "
Tuo juuri ärsyttää kretupelleissä. Kretun kun eivät ole millään tavoin edistäneet mitään. Erityisesti ei tiedettä eikä teknologiaa. Päinvastoin he hidastuttavat kehitystä väärän tiedon levityksellään.Ja sitten heillä on otsaa väittää että tiede jotenkin tukisi heidän väitteitään.
Onhan ROTiakin pyydetty esittämään tiedejulkaisuja joissa esitetään samat väitteen kuin hän esittää ja jossa julkaisussa todettaisiin tutkitun ilmiön olevan ongelma evoluutiolle.
Vaan eipä ole ROT eikä kukaan muukaan kretupelle esittänyt meille yhtään sellaista julkaisua. On jännää kun antamani linkit poistetaan. Laitan linkin kerrallaan tässä ja seuraavassa kommentissa.
Eli ensin geenin määritelmä. esim: https://ghr.nlm.nih.gov/primer/basics/geneLinkki sivulle jossa annetaan määritelmä ncRNA:sta:
https://www.whatisepigenetics.com/non-coding-rna/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt923746Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623293SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352359Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219
