Eräässä toisessa keskustelija pseudotieteilijä ROT pyysi määritelmää geenille.
Tässä nykyinen tieteen määritelmä:
Geeni on sekvenssi DNA:ta. Geenit voidaan luokitella kahteen kategoriaan sen mukaan koodaavatko ne proteiineja vaiko ei:
1. Koodaavat geenit: Geeni sisältää informaation jonkin proteiinin tuottamiselle proteiinisynteesissä.
2. Ei-koodaavat geenit: Geeni sisältää informaation ncRNA molekyylien transkriptioon. Epigeneettiseen säätelyyn osallistuvia ncRNA-molekyylejä ovat mm. miRNA, siRNA, piRNA ja lncRNA.
Kuten kohdasta #2 nähdään DNA sisältää informaatiota myös epigeneettiseen säätelyyn.
Evoluutio on geenialleelien suhteellisten lukumäärien muuttumista populaatiossa. Geenialleelien lukumäärien muutoksiin populaatiossa puolestaan vaikuttavat kaikki evoluution mekanismit. Esimerkiksi mutaatio voi kohdistua sekä koodaavaan että ei-koodaavaan geeniin. Jälkimmäisen kohdalla evoluution mekanismit vaikuttavat siis myös epigenetiikkaan.
Tämä yksinkertainen tosiasia vie pohjan ROT:in epigenetiikkaan liittyviltä valheilta ja vääristelyiltä.
Ja tietenkin kaiken sen mitä tiedämme DNA:sta, RNA:sta, proteeinisynteesistä, epigenetiikasta on selvittänyt tiede eivät ROT:in kaltaiset pseudotieteilijät.
Ja yksikään vertaisarvioitu tieteellinen tutkimus ei ole päätynyt tutkimustuloksissaan eikä niiden pohjalta tehdyissä johtopäätöksissä mihinkään mikä edes kyseenalaistaisi evoluutioteorian.
Geenit (tiedeviikko)
5
92
Vastaukset
- bkbkbk
>Evoluutio on geenialleelien suhteellisten lukumäärien muuttumista populaatiossa.
Moni haluais muuttaa tämän kohdan muotoon --> Evoluutio on periytyvien tekijöiden suhteellisten lukumäärien muuttumista populaatiossa sukupolvien myötä.
Tämä sen takia ku ilmeisesti fenotyyppiin periytymisen kautta vaikuttaa muutkin tekijät kuin pelkät geenien eri alleelit.Tuo mitä sanot on totta. Tiede on löytänyt myös epigeneettisesti periytyviä tekijöitä.
- kretuilla.ei.moraalia
"Ja tietenkin kaiken sen mitä tiedämme DNA:sta, RNA:sta, proteeinisynteesistä, epigenetiikasta on selvittänyt tiede eivät ROT:in kaltaiset pseudotieteilijät. "
Tuo juuri ärsyttää kretupelleissä. Kretun kun eivät ole millään tavoin edistäneet mitään. Erityisesti ei tiedettä eikä teknologiaa. Päinvastoin he hidastuttavat kehitystä väärän tiedon levityksellään.Ja sitten heillä on otsaa väittää että tiede jotenkin tukisi heidän väitteitään.
Onhan ROTiakin pyydetty esittämään tiedejulkaisuja joissa esitetään samat väitteen kuin hän esittää ja jossa julkaisussa todettaisiin tutkitun ilmiön olevan ongelma evoluutiolle.
Vaan eipä ole ROT eikä kukaan muukaan kretupelle esittänyt meille yhtään sellaista julkaisua. On jännää kun antamani linkit poistetaan. Laitan linkin kerrallaan tässä ja seuraavassa kommentissa.
Eli ensin geenin määritelmä. esim: https://ghr.nlm.nih.gov/primer/basics/geneLinkki sivulle jossa annetaan määritelmä ncRNA:sta:
https://www.whatisepigenetics.com/non-coding-rna/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa754169Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen212341Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,4482009Eipäs sitten ryypätä kesälomalla
Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo1651881Pysyä yhdessä vai ei
En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p931214- 1081196
Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m2361135Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘33977En halua sua enää
joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha37854Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa
Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina174810