Kun kerran alle 40 % vauvoista kastetaan, niin yli 60 % on sitten armon ja anteeksiannon ulkopuolella. Luterilaisen opin mukaan siis.
Vai mitä tykkäätte?
Mitä sanotte?
Stadin vauvoista yli 60 % synnin, p-keleen ja kuoleman vallassa
6
110
Vastaukset
- kfs
Näin todellakin on.
- Kauhiatako
Niin on joo. Luterilaisen opin mukaan.
- Minätiedänmuttasinäet
Eiköhän ole 100% kuoleman varjoissa. Synti ja perkele on satua,ja mielenvikaisia ja pahantahtoisia ihmisiä maailma on pullollaan.
- sdfghjkl
Voiskohan se olla mahdollista, että Luther oli väärässä? Ja katoliset? Jospa vauvat pääsevät taivaaseen ilman kastetta, eivätkä joudu vastuuseen Aadamin ja Eevan teoista?
Jospa kaste onkin tarkoitettu tiedostavassa iässä oleville? Jospa meitä on viilattu linssiin? - näillävaloon
Millään tempuilla ei ole mitään virkaa kenenkään kohdalla, USKO tulee kuulemisesta, se EI tule vesidesissä, sanokoot vanhat kirkkojäärät ihan mitä lystäävät.
samat isäthän pohtivat puolielämää onko naisella sielua, että tätä tasoa ne on nuo vauvakastejututkin.
JOS ei vauvat pääse taivaaseen ilman temppuja, sinne ei mene sitten kukaan.
Eikä mitään Jumalantekokasteita ole olemassakaan, sekin on lapsellista väärinlukemista, kuusvuotias tajuaa kerran luettuaan senkin humpuukin!- sdfghjkl
Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu.
Mitä se kaste siinä tekee?
Paavali sanoo, että uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
Voisko tästä päätellä jotain? Riittääkö pelkkä usko vai oisko jokin muukin tarpeen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1117905Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3927050Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite784370Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294109Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022548Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os312279- 992223
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps201949Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11827Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11820