Sekä uusivuosi että itsenäisyyspäivä ovat epäraamatullisia juhlia, Jumala eei käske juhlimaan niitä Raamatussaan. Siksipä niiden juhlijat syyllistyvät Jumalan pilkkaan rikkomalla Jumalaa vastaan.
Vastaukset 7
- ettäsilleetaaskerran
Vai niin.
Tarkoitat siis, että autolla ajaminen on Jumalan pilkkaamista, koska Raamattu ei mainitse autoa.- TuplaTippa
Siksi en ole hankkinut edes ajokottia, tarpeeton muoviläpyskä.
Uuden vuoden juhliminen on taas yhtä piinaa niiden lemmikkien omistajille, joiden lemmikit pelkäävät ilotulitusrakettien pauketta ja rätinää.
Ulkoiluttamassa täytyy käydä ennen klo 18 ja seuraavan kerran vasta joskus puolen yön jälkeen, kun paukuttelu on lakannut. Eläinparat ovat aivan pakokauhun vallassa ja irtipäästessään säntäilevät ties minne.
Ja onkohan kukaan tutkinut, miten metsän eläimet reagoivat?
Ja jokunen ihminenkin todennäköisesti menettää taas silmänsä ja sormensa puhumattakaan siitä, mitä kännäillessä voi tapahtua...
Jokunen ilotulitustehdaskin on tainnut joskus räjähtää kappaleiksi ja singonnut nälköpalkalla raatavat työntekijänsä taivaalle.
Joten Hyvää Uutta Vuotta vaan kaikille, mutta jättäkää ne raketit kauppaan!- kysynpävaa
Hieno komenti !
- iloinen_naurajaa
En osta pommeja tai raketteja todellakaan. Lapsellista. Enkä juo viinaa.
Me ei puolison kanssa vietetty mitenkään uutta vuotta. Nuoret olivat katsomassa ilotulituksia. Mutta oikea Raamatullinen Uusi vuosi on Nisan kuun alussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1381530- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69936Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi276776- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37619
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7581- 60567
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561