8-luokkalainen jääkiekkoilija

Moro! Olen 14-vuotias jääkiekkoilijä varsinais-suomesta. Olen siis ajatellut muutta 9-luokan jälkeen isompaan kaupunkiin kouluun jossa voisi pelata jääkiekkoa paremmassa/isommassa seurassa. Olen ajatellut Tamperetta, Turkua tai jotain muuta tämän tyylistä jossa jääkiekko on iso osa kaupunkia. Unelmana siis olisi pelata jääkiekkoa ammatikseni jonka takia haluaisin muuttaa kaupunkiin jossa olisi laadukasta jääkiekkoa. Elikkä kertokaas mielipiteitä tästä ja kaupunkeja joita suosittelisitte.
Asiallisa vastauksia sitten kiitos.

7

217

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stadinkundi6

      Espoo ja Hesa on out - kallista, paljon pelaajia, vähän jäätä, pitkät ja aikaa vievät matkat jne. suhteet ratkaisee myös kuka pelaa ja kuka istuu.... muut kaupungit vois toimii

      • Tamperetta oon ajatellu tässä eniten. Tappara ja Ilves molemmat hyviä kasvattajaseuroja.


      • vaihtoehto
        L.10 kirjoitti:

        Tamperetta oon ajatellu tässä eniten. Tappara ja Ilves molemmat hyviä kasvattajaseuroja.

        miten TPS ja TUTO. Lyhyempi kotimatka.


      • vaihtoehto kirjoitti:

        miten TPS ja TUTO. Lyhyempi kotimatka.

        Ei siinä niin isoa eroa kuitenkaan jos ja kun siellä asuu että sen perusteella kannattaisi valita.


    • Stadinkundi6

      Tappara tarjoaa ainakin huippulahjakkaille nuorille hyvän pelaajapolun. Eli niille, jotka on kansallista kärkeä 14-16 vuotiaina. En tiedä mitkä puitteet on niiden kannalta, jotka kypsyy vähän myöemmin eli ei vielä 14-16 v oo murrosiässä pitkällä.

      Paras paikka kehittyä ois sellainen, jossa: 1. Viihdyt myös vapaalla, 2. Joukkue tarjoaa riittävän paljon jäätä (5-6 jäätreenii plus 1-2 peliä per viikko. Aamujäät 2-3 krt tässä mukana) ja kohtuu hyvän valmennuksen niin jääällä kuin fysiikan osalta, 3. Kaupungissa on mahdollista oma ehtoiseen jää- (laji) ja fysiikkatreeniin eli on yleisöluisteluita, tekojää, ulkojäät, hockeybase tms ja sopiva punttis, kuntorata, urheilukenttä.

      Jos meinaat huipulle, niin on lisäksi treenattava 1-3krt per viikko henk.koht lajitaitoo omalla ajalla ja tehtävä ainakin muutama fysiikka treeni / lihashuolto treeni omalla ajalla. ( treenin kesto 30 min - 1,5 t. Aikaa matkoihin ei sais kauheesti kuluu, muuten voi loppuu aika ja voimatkin). Koulua kannatta käydä siinä sivussa ehdottamasti. Muuhun ei juuri jää aikaa arkipäivisin, mutta tossa 16v iässä kannattaa miettiä ja ehkä kokeilla, oiskio se sulle sopiva polku. Onnea matkaan.

      • Itsellä murrosikä aika pitkällä ja Tampereella noi kaikki olisi ihan kunnossa ja siellä viihdyn erittäin hyvin ja tykkään olla siellä niin Tampere olis erittäin hyvä.


      • toimenmies
        L.10 kirjoitti:

        Itsellä murrosikä aika pitkällä ja Tampereella noi kaikki olisi ihan kunnossa ja siellä viihdyn erittäin hyvin ja tykkään olla siellä niin Tampere olis erittäin hyvä.

        Omasta A-suunnitelmasta kannattaa pitää kiinni. No plan B. Kun sinne NHL polulle kovastikin haluat niin kannattaa opiskella englannin kieli ja jopa ranskankieli hyvälle tasolle. Helpottaa kaukalon ulkopuolista elämää kummasti. Omaehtoista tiukkaa kielten opiskelua siis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe