DNA on digitaalinen tiedon tallennusalusta. Neljän emäksen (A,C,G,T) kombinaatioita hyödyntäen voimme käyttää DNA:ta tallennusvälineenä. Useat yritykset kehittävät järjestelmiä, joissa informaation tallennus toteutetaan DNA:ta hyödyntäen. Etuja on useita, joista merkittävimmät ovat DNA:n valtava tallennuskapasiteetti sen kokoon nähden sekä DNA:n hyvä virheidensietokyky, erityisesti korjaus- ja eheytysmekanismien kanssa.
Yhteen grammaan DNA:ta voidaan tallentaa peräti 455 exatavua dataa. Tämä tarkoittaa siis 455 miljardia gigatavua dataa. Se on niin käsittämätön määrä tilaa, että kaikki Googlen, Facebookin ja suurimpien teknologiayritysten tallentama informaatio mahtuisi kaikki tuohon yhteen grammaan DNA:ta.
Ihmisen DNA epigeneettisine kerroksineen painaa n. 10^-10 g, eli 100 pg. Koko maailmassa eliöiden perusryhmiä on joitakin tuhansia, mutta oletetaan niitä olevan miljoona, niin arvio ei mene ainakaan alakanttiin. Näin ollen kaikkien maailman eliöiden geneettinen perimä painaa n. 0.0001 g. Hyttysen paino on n. 2,5 mg ja sen imukärsä painaa arviolta 1/25 koko hyttysen massasta. Siihen tilaan mahtuu kaikkien eliöiden genominen informaatio.
Se, että DNA:ta voidaan hyödyntää tallennusvälineenä ihmisen käyttämissä tietoteknisissä laitteissa, osoittaa meille DNA:n olevan passiivista informaatiota. Informaatiota voidaan kirjoittaa DNA:ksi ja tietoa voi DNA-mediasta saada ulos lukemalla sitä.
Auttaako DNA:n käyttö tallennusvälineenä ihmisiä ymmärtämään, että DNA on myös solussa vain passiivista tallennusformaattia, eikä se tee yhtään mitään, jollei tietoa lueta tulkattuun ja toiminnalliseen muotoon? DNA ei sanele mitään, se ei kontrolloi solun prosesseja eikä genomista löydy yksittäisiä informaatioyksiköitä, eli geenejä. Genomista löytyy DNA-jaksoja erilaisiin käyttötarkoituksiin ja solu voi näistä jaksoista kirjoitettuja RNA-molekyylejä muokkaamalla valmistaa toiminnallisia RNA-molekyylejä, jotka sisältävät tarkan biologisen ohjelman tai jotka tulee tulkata ja kääntää, ennen kuin niiden sisältämä informaatio voidaan muuttaa proteiiniksi.
Seuratkaapa tieteellistä tutkimusta. Termi passiivinen DNA alkaa jo esiintyä artikkeleissa ja julkaisuissa.
DNA:n hyödyntäminen tiedon tallennusvälineenä (Tiedeviikko)
8
53
Vastaukset
Tässä tutkimus DNA:n hyödyntämisestä digitaalisena tallennusvälineenä. Huomatkaa, miten mutaatiot vaikuttavat tiedon eheyteen.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5027317/Ja jotta DNA-jakso päätyy lukumekanismien luettavaksi ja kirjoitettavaksi RNA-muotoon, tulee näitä lukumekanismeja ohjata epigeneettisellä informaatiolla valitsemaan soveltuvat DNA-jaksot. Epigeneettiset mekanismit siis kontrolloivat DNA:ta.
- kjhkjhkjhjk
Näin se tiede edistyy. Taisivat tuonkin artikkelin kirjoittajat olla evolutionisteja.
- Informaatiokertooälystä
Missaat olennaisen pointin! DNA, liian kova pala purtavaksi evoluutioteorialle - https://raamattuontotta.blogspot.com/2018/12/dna-liian-kova-pala-purtavaksi.html?m=1
- Ewokki
Mielenkiintoinen ajatus, että DNA:ta voisi käyttää myös täysin passiivisena tietovarastona, joka ei osallistu solun toiminnan ohjaukseen. Käytännön sovellukset tietotekniikassa taitavat olla kuitenkin vielä tosi kaukana.
- Minövääään
Haluan hieroa anuksismme yhteen kuten evot sen tekevät isojalkojen katsellessa!!
- Tomi.on.totuus
Rot säätää taas kovilla kierroksilla säätöruuviaan vaikka se ei olisikkaan kytketty mihinkään kiinni.
Tässä yksi artikkeli, joka käsittelee passiivista DNA:ta.
http://www.dnaftb.org/41/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1023665Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292413Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.35915- 44841
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30820Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61815Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5809- 40717
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies89705
