Minulle sopii mainiosti Helluntaikirkko. Nyt ollaan virallisesti kirkkoon kuuluvia, eikä mitään omituisia lahkolaisia. Ne helluntailaisten kesäteltat aikoivat ollla aika kiusallisia, paitsi IK-opiston järjestämänä ja sielläkin teltoissa onneksi on monivärisiä raitoja. Ettei erotuta muista. Menkööt Mertiönrantaan ne, jotka siitä vanhasta pitävät. IKn kesäujuhlilla on mukavaa musaa ja manoa.
Neljännen polven helluntailainen
Statement
45<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Niin, nyt mielestäsi ilmeisesti oikeassa kontekstissa; Helluntaikirkko kuuluu rekisteröityihin uskonnollisiin yhdyskuntiin.
Aivan kuten islamilaiset, buddhalaiset, sikhit, katoliset, Karhun Kansa jne.
Olen mielelläni "lahkolainen" ja haluan erottua "muista".
Juu. Aloittaja kertoo Helluntaikirkosta ja sen ajatusmaailmasta oleellisen: itse aitohelluntailaisten halveksunnan ja syrjinnän, häpeän evankeliumista, häpeän erottua maailmasta Jeesuksen omaksi (Paavaliko nimitti itseään lahkolaiseksi?), vaatimattomien telttakokousten halveksunnan sekä varkaiden viestin: "Tää on nyt meidän! Painukaa te entiset omistajat Mertiönrantaan."
Aloittaja vahvistaa kaiken sen pahan, mitä Hellvetinkirkosta on vuosien ajan kerrottu.
Et taida huomata, että aloitusviesti on täysi provotrolli...?
No niinpäs ehkä onkin... 🤨
Mitä musiikkia haluaisit kuulla lähtösi hetkellä? Minä ainakin haluaisin kuulla esimerkiksi saman minkä eräs kuuli veden alla0, kun oli hukkumaisillaan. Se meni näin:
https://youtu.be/OBttHn3oWvU?t=159
Tuleex ens konffaan se olutteltta?
Ei tule
Voi vittu.
Sinne halu missä on Jumalan lapsia.
https://www.youtube.com/watch?v=QfeXRhPdH5Y&t=1085s
Tämä on varmaa: Jumalan lapset pitävät Jumalan antaman sapatin pyhänäpäivänä. Sapatti on Jumalan merkki.
Jeesuskin piti Isän käskyt.
Sapatti ei kuulu Suomeen.
Aikoinaan kun kävin Luterilaisen rippikoulun piti kymmenenkäskyn laki osata selityksineen ulkoa, myöskin sapattikäsky: Muista pyhittää lepopäivä seitsemäspäivä on Herran sinun Jumalasi sapatti jne... Kinkereillä vielä tentattiin lisää.
Niinä vuosikymmeninä ei vielä tehty kalenteriin muutoksia ihmisvoimin.
Toisin sanoen Jumalan antama sapatti kuuluu myöskin Suomalaisille. Sinä olet antanut pettäjien pettää itseäsi.
Lisäksi on hyvä, että meillä on käytössä yhteinen Raamattu luterilaisten kanssa, eli 92-käännös.
Muuta yhteistä teillä ei olekaan. Ette te kuseta meitä, jotka tunnemme teidät kuin seitsemän varpaamme.
Olette te säälittäviä, yrittäessänne haalia "luterilaisen kirkon" kunnioitusta, jota ette ansaitsisi.
Tosin itse luterilainen kirkkolaitos, sen pääpamput, on itsekin eksyksissä kuin pieru Saharassa.
On ev.l.kirkossa aitojakin kristittyjä, samoin kaikki aito pois varastettuna, ihan kuin mertiönrantalaiset teiltä, Hell.kirkossakin!
Aloitus on täysi provo, ja myös se kommentti, johon vastasit on provo.
Eiköhän pääasia ole että ollaan uskossa ja Jeesuksen omia. Olen esimmäisen polven hellari ja en häpeä ollenkaan sitä että olen peruspatahellari. Saa sanoa lahkolaiseksi jos kuka niin haluaa.
>Saa sanoa lahkolaiseksi jos kuka niin haluaa.
Olet lahkolainen, jos uskot tietäväsi kuka kristittynä itseään pitävistä on oikea kristitty ja kuka ei. Jos et tunne omaavasi tällaista kykyä, et ole lahkolainen.
Minusta tuo on loistava ja osuva lahkolaisuuden määritelmä.
suoraan kuudetta polvea ...
mut ku aikanansa tahtoo mennä kasteelle ja kertoo että kastettavaksi tahtoo niin sitten nimi on pysyvästi kirjoissa
Provotrolli...
Olen minäkin 4.polven onnellinen uskova. 1. polvi oli baptisteja, 2. helluntaiystäviä. Helluntaiherätystä ei ollut 1. polven aikana edes koko Pohjolassa vielä. Jopa johtavia helluntaiveljiä on sanonut, että aikain saatossa usko himmenee. Kunpa osoittaisivat minkä raamatun jakeen perusteella näin tapahtuu. En tarvitse koskaan väritehosteita hengellisessä kokouksessa, vaikka V.M. siitä mainitsi. Hengellinen tilaisuus ei ole kulttuuria. Eipä niitä ole valtiokirkossakaan. En tarvitse myöskään välikaljaa. Uskoa on niin paljon, että melkein voi lentää. Olen myös onnellinen, kun olen jo kauan ollut virallisesti helluntailainen. Sipilälläkö olisi kiinnostusta ja aikaa puuttua helluntaiherätyksen asioihin? Sotea on jauhetta 5-vuotta päivittäin, eikä valmista ole tullut.
Jolle helluntailaisuus sopii, sen se tekee onnelliseksi. On vanha sanonta. Todella sopii sukuumme, perheeseemme , avioliittoomme, lastenlapsiimme ja lopuksi itseeni. Kiitos Israelin Jumalalle.
Oikea helluntailainen pitää Jumalan antaman sapatin pyhänäpäivänä. Heitäkin löytyy jostain päin maailmaa.
Itse olin toiselta puolelta 3. polven ja toiselta puolelta 2. polven.
Kuuluin siihen vanhanajan kaartiin. Mutta Mertiörantaan olisi pitkä matka mennä kuulemaan oikeaa helluntailaisuutta.
Isoon Kirjaan en ole koskaan jalallani astunut. Mutta minunkin lahjoittamaani varallisuutta, eikä niin vähääkään, meni siihenkin projektiin, tuolloin tietämättä, että lopulta varkaat sen vie (vaikka aavistus oli jo ilmassa).
Vaikka Helluntaikirkko on luotu ja se toimii, huolestuttaa seurakuntien jäsenkato. Sitä on vaikea ymmärtää, kun kerran hyvä organisaatio on luotu ja se toimii hyvin sekä yhdyskunnan sisällä että suhteessa muuhun yhteiskuntaan. Ehkäpä Helluntaikirkon koulutuksen statusta pitäisi nostaa yliopistotasoisella ja myös keskiasteen koulutuksella. Tässä yhteydessä Helluntaikirkon uskonnolliset linjaukset pitää virtaviivaistaa myös ja näin voidaan mennä uudelle vuosikymmenelle nykyajan vaatimusten mukaisesti.
Helluntaikirkko on perustettu lukuisille rikoksille, sillä on kymmeniätuhansia, ehkäpä jopa 100 000 uhria, eikä sillä koskaan ole ollutkaan Jumalan siunausta.
Pitäkää varastamanne rahat, tekojumalinen organisaationne, mutta myös turpanne kiinni.
Vastuuta teostanne ette voi enää ottaa. Ette enää voi korvata rikostanne tuhansille, joiden vuosikymmenien hengellinen työ valui tyhjään. Joiden uskon te riistitte.
Tapoitte valtavan, elävän herätysliikkeen, toitte sijaan muotojumalisuuden ja riivaajien henget ja opit. Teihin on kuulunut neuvonantajina niin korkean tason valtion virkamiehiä kuin toteuttajina, näön vuoksi, "hälellyyjäätä" veisaavia, paatuneita talousrikollisiakin. Huijari"-pastoreistanne" nyt puhumattakaan.
Miltä tuntuu olla Perkeleen lapsi?
Aika tarkkaan, juuri noin se on mennyt ja juuri tuossa ollaan!
Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet.
Aikamoista tekstiä. Helluntaikirkon jäsenet eivät ole täydellisiä, mutta eivat myöskään paatuneita rikollisia. Halusimme luoda nykyaikaisen evankelisen yhteisön ottamalla järjestäytymisaskeleen. Valitettavaa on että kaikki seurakuntalaiset eivät ymmärtäneet tätä. Paikalleen jääneet voivat siirtyä muualle ja toimia omaksumallaan tavalla. Ja hyvä olisi, että seurakuntajäsenyys selkiytysi lopullisesti koskemaan vain Helluntaikirkon jäseniä. Haluamme toimivan ja selväpiirteisen seurakunnan, koti, uskonto ja isänmaa. Haluamme seurakuntien taloudenhoidon toimivan niinkuin sen pitää toimia. Nämä ovat kuitenkin kirjoittajan näkemyksiä asiasta.
"Paikalleen jääneet voivat siirtyä muualle ja toimia omaksumallaan tavalla".
Miksei kirkkokuntaa ajaneet toimineet "omaksumallaan tavalla", ja perustaneet kirkkoa erilleen seurakunnasta, ts. jos kerran halu kirkkoon, niin kirkko pystyyn ja sinne.
Mutta ei, kirkko perustettiin seurakunnan sisälle. Vieläpä valheilla.
Nyt kun kaikki eivät hyväksy menettelytapaa, tai liity kirkkoon, heitä kehoitat hankkiutumaan muualle.
Kuinka kovaa ja kylmää, kaukana Paimenen mielenlaadusta.
Näkyy olevan kirkkokunnan kannattajien "omaksuma tapa", että ensin viedään seurakunta vääryydellä kirkkoon, ja ei piitata siitä, että tehdään uskovista sisarista ja veljista kodittomia.
Helluntaikirkon hedelmää tuokin.
Jaaha. Ja provoilut ja trollaamiset näköjään jatkuu. Tällä kertaa enemmän uskottavan kuuloisia lauseita kirjoitukseen sekoittaen. Mutta provo on kuitenkin provo.
No toi "statement" on provotrolli. Saattaa olla todellisuudessa jopa helluntaikirkon vastustaja, joka trollaamalla yrittää aiheuttaa riitoja? Tai sitten "puolueeton", joka yrittää saada uskovaiset riitelemään keskenään? Ja sen kyllä tietää, mistä lähteestä sellainen lähtee. Joten kannattaa miettiä, tarttuuko syöttiin?
Juuri ajattelin samaa. Tuossa vastaus tulikin.
Helluntaikirkko ei aloittanut alusta, perustanut omaa yhteisöään, kustantanut itse omaa toimintaansa, vaan varastivat kaiken herätysliikkeeltä. He elävät valtavassa harhassa, jos he luulevat olevansa "uskovia", jopa pelastettuja!
Jokainen Helluntaikirkkoon kuuluva ja / tai sen rikolliselle toiminnalle tuen antanut, on syyllistynyt Pyhän Hengen halveksuntaan, Hänen työnsä sabotoimiseen erilaisten harhaoppien ja riivaajien toiminnan kautta, eikä voi pelastua.
Teillä on se uskonto joka on Saatanan keksintö.
Sitten voi ehkä luottaa helluntailaisen sanomisiin kun jehovan todistajat lopettavat mainosten jakamisen, ja helluntailainen saarnaaja on alasti Helsingin keskustassa saarnaamassa, olisi hyvää jos uskoo sitten Jumalaan.
Olisi todistusaineistoakin ja kuvia internettiin helluntailaisesta pastorista Helsingin keskustassa alasti saarnaamassa uskoaan.
Muuten en voi uskoa ollenkaan muuten kuin helluntailaisten itse omahyväisyyteen.
Ylpeys on aina kuoleman synti helluntailaisillekin, tällä ajatelmalla he pääsevät toivomaansa Jumalan helvettiin.
Tai sitten Danten ikivanhaan kadotukseen, Helvetin Seitsemänteen Segmenttiin, ylpeys kun on tuomittu kuoleman synti jolla päätyy helvettiin.
Tuomitsemisesta on Sanassa vakava varoitus...
Henkilöille, jotka ovat heittäneet aivonsa narikkaan, Helluntaikirkko kelpaa mainiosti.
Helluntailaisessa kodissa kasvaneena, lapsena ja nuorena ja vielä aikuisenakin, pidin helluntailaisuutta itsestäänselvästi ainoana oikeana ja autuaaksitekevänä uskonsuuntana. Helluntailaisuushan pinnallisesti nähtynä ja koettuna voi vaikuttaa hyvinkin "raamatulliselta".
Mutta aikuiseksi tultuani, jo koko helluntairumban hyvine ja huonoine puolineen kokeneena, tulin tulokseen, jo pitkään asiaa arvellen, että jokin tässä mättää. Periaatteessa monin tavoin oikealta kuulostavaa, muttei silti vastaa vähänkään syvällisempiin, hengellisiin kysymyksiin.
Se oli karmea tie. Ahdistuneena minusta jo hyvin nuorena tyttönä tuli päihteiden väärinkäyttäjä. Monenlaiset tragediat ja laajasti koettu, erilainen väkivalta veivät täysin voimat.
Ensikerran päihdehuoltolan kattoa tuijotellen tein sen "ratkaisun", että jätän helluntailaisuuden ja liityn kristilliseen kirkkoon. Näin huoltolasta päästyäni teinkin. Siitä alkoi paranemiseni, ulkoistenkin asioiden järjestyminen. Tosi pohjalta nouseminen. Viipurinkadun naistenasuntolan pahnojen, sosiaalisairaalan kautta.
Kaiken tuon kurjuuden oli aikaansaanut ja mahdollistanut jatkossakin, helluntailainen julmuus.
Tätä samaa psykopaaattista julmuutta voi kokea helluntailaisten taholta tälläkin foorumilla. Mutta, sen yläpuolelle on itse noustava.
Elämä voi olla aika paljolti, erilaiselta, henkiseltä, totaaliselta pohjalta jatkuvaa nousua. Maailma lyö. Olen monesti noussut täysin lattiannurkkaan hakatusta tilasta takaisin jaloilleni. Siellä, lattiannurkassa sain joskus hengittääkin vain luvan kanssa.
Sanoo hellarit mitä tahansa, myös viha on käyttökelpoinen tunnetila, sekin Jumalan luomaa. Jumalakin vihaa vääryyttä. Vihan voimalla olen noussut myös ylös lattioilta.
Maailma kyllä sanoo ja puhuu paljon, huutaa ja käskyttää. Hittojako siitä pitää välittää? Antaa tyypin karjua. Ratkaisu on omamme: annammeko sille arvoa, välitämmekö, vai olemmeko itsenäisiä.
"Valtaa ei oteta, se annetaan." Ei anneta valtaa muille ihmisille käskyttää
meitä, hallita omaa elämäämme.
Jos joku lyö meitä, vedetään selkä ja katse suoraksi ja lyödään takaisin.
"Ensikerran päihdehuoltolan kattoa tuijotellen tein sen "ratkaisun", että jätän helluntailaisuuden...."
Oliko se helluntaiseurakunnan vika kun sinäitse avasit sen koskenkorvapullon korkin? Minun tietääkseni missään helluntaiseurakunnassa ei anakaan opeteta availemaan tuollaisten pullojen korkkeja.
Kyllä HELLsrkssa pitäisi perusasiat opettaa kuten ilopillun eikun ilopullon korkin narauttaminen.
Jep 🙈
Onneksi ei tarvitse olla enää mukana
https://youtu.be/4C9Ew43-hLA
Kirkko-käsitettä EI ole Raamatussa.
Kuinka iso omaisuuden siirto oli helluntaiherätyksen kirkkoutuessa?
Tuota anabaptistit / hellarit ovat valehdelleet jo vuosisatoja.
"Kirkko (lat. ecclēsia, hepreaksi כְּנֵסִיָּה, knesiá, arab. كَنِيسَة, kanīsa; johtuu kreikan kielen sanasta κυριακή, kuriakḗ, ’Herralle kuuluva’) viittaa pääasiassa kristilliseen uskonyhteisöön, joka on järjestynyt yhdeksi organisaatioksi.
Se voi tarkoittaa myös yksittäistä uskonyhteisöä (ennemmin seurakunta) sekä laajempaa, uskontunnustuksen tai opinkäsitysten yhdistämää joukkoa (ennemmin kirkkokunta, jos kyseessä ei ole yksittäinen organisaatio). [1]"
Wikipedia
.
HELLarit syö lapsia.
Tämäkin on totta.
Jumalan käsky "älä varasta" käsitettiin muinaisjuutalaisuudessa myös toisen ihmisen elämän varastamisena, orjuuttamisena, toisen hallitsemisena.
Tämä kielto siis kuuluu osana Jumalan 10 Käskyä.
Lapset eivät ole vanhempiensa omaisuutta, karjaa, koneita joita ohjataan vanhempien halujen ja oikkujen mukaan vaan lapsiorjuutta.
Lapsi on kyllä vanhemmistaan lähtöinen, mutta kuitenkin oma, itsenäinen itsensä.
Vanhempien tehtävä on suojella sekä ohjata häntä hyvään elämään, ei tehdä hänestä kopiota itsestään. Vapaa, viisas lapsi kuuntelee neuvoja ja vastaa tietenkinitsr valinnoistaan mutta orjana pidetyn lapsen murskatulla psyykellä hän jää ikuiseksi, muidenkin vastaavien rikollisten orjaksi tai (ehkä jossain vaiheessa) vapaustaistelijaksi.
Hän etsii pakotietä, etsii voimaa.
Helvetti heille, joiden hedelmä on tuottaa kärsivää ihmiskuntaa! He sitovat, eivät katko orjien kahleita.
Jokaisella ihmisellä on velvollisuus auttaa eritavoin orjia vapauteen.
"Joka tietää tehdä hyvää, eikä tee, hänelle se on synniksi" (Jeesuksen veli, apostoli Jaakob).
Toivottavasti tämä kirjoitus antaa voimaa joillekin kärsiville.