Vuosi 2019-Lapuan itsenäisyys jatkuu

Hyvä uusi vuosi 2019 alkanut.Lapua itsenäinen nyt ja jatkossakin.Liitoksia ei tarvita ja talous kunnossa.Pientä haitariliikettä asukasluvussa vuosikymmenten aikana ja tappiota vuositasolla noin 2,5 asukasta mutta se ei menoa haittaa.Asukasluku pääosin 14 000 -14 700 välillä jo vuosikymmeniä.

Kehittyvä, kasvava monipuolinen mukava kaupunki etelä-pohjanmaan sydämessä.

Onnea ja menestystä vuodelle 2019 !
1972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Hyvä aloitus, jonkun sen piti nostaa esille, ei muutakuin jatketaan lapualaisina kulkuamme ja puurtamista:

Zen-tarinoita -(mailman menoaon kannetava kykyjensä mukaisesti)
---
Pakottava ajatus

Kaksi kuljeskelevaa munkkia saapui joelle, jonka penkalla he tapasivat nuoren naisen. Nainen pelkäsi joen voimakasta virtaa ja pyysi, että munkit kantaisivat hänet virran yli.

Toinen munkeista epäröi, mutta toinen nosti naisen harteilleen ja kantoi hänet joen toiselle puolen. Päästyään kuivalle maalle nainen kiitti munkkia ja lähti.

Munkit jatkoivat matkaansa, mutta toinen heistä oli mietteissään ja alakuloinen. Vihdoin hän ei enää voinut olla hiljaa, vaan puuskahti:

"Veljeni, meidän henkinen opetuksemme neuvoo olemaan koskematta naisiin, mutta sinä nostit tuon naisen harteillesi ja kannoit häntä!"

"Veljeni," vastasi toinen munkki, "minä laskin hänet maahan virran luona, mutta sinä kannat häntä vieläkin mukanasi."

1Äänestä
  • Vertaus sopii Seinäjokeen. Se kantaa Lapuaa, mutta vain vähän kauempana oleva Kauhava menettää väkeä hurjaa tahtia.

    Äänestä

  • nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

    Vertaus sopii Seinäjokeen. Se kantaa Lapuaa, mutta vain vähän kauempana oleva Kauhava menettää väkeä hurjaa tahtia.

    Mitähän mitaleja sullekin on tuolta luvassa tai annettujo, kun kokoajan rapaat tuannepäin aivan-vinos seutukuntaa tyhyjäten jutuillas, kuules ei tualla nättyläs olisi yhtään kiva asua eikä aikaansa viettää !

    Eikä väen siirtymisistä kauvaa apuja löydy vouhottamisiin, kyllä meitä lisää pitää teherä, jotta yhteiskunta pysyy voimissaan !
    -peitot korkialla pidettävä-

    Äänestä

  • Napanuora Valtioon ja Seinäjokeen kuin vauvalla.
    Ilman sitä tuloo nälkä ja vilu.

    Äänestä

  • Ristiriitojen seinäjoki ja maakunta,

    Äänestä

Hyvä vuosi tämä 2019, eiköhän liitosneuvottelut saada tänä vuonna hoidettua loppuun heti eduskuntavaalien jälkeen. Ollaan turvallisella mielellä, lapualaisten ahdinko helpottuu, seinäjokiset jeesaa!

Äänestä
  • Huutaa rapakosta ja puutaheinää.

    Äänestä

Kyllä meidän lapualaisten tarttee katsoa rehellisesti tilannetta silmiin. Yksin emme pärjää ja meidän on parempi olla osana isompaa ja menestyvää.

Ei sen niin väliä ole, onko oman postiosoitteen tai hallintokokonaisuuden kaupungin nimi Lapua vai Seinäjoki. Tienoot on samat vaikka kaupungin nimi on Seinäjoki. Isompi pärjää paremmin, kun sillä on enemmän vääntövoimaa käsivarressa. Kunnallinen päätöksenteko on tasapuolisempaa ja järkevämpää, kun on mietittävänä isompia kokonaisuuksia. Lapualla kaupungin päättäjien ja viranhaltijoiden touhuilu on turhan usein mikromanageeraamisen puolelle menevää riitaisaa kyläpolitikointia.

Seinäjoen osana tuluvaisuutemme on turvallisempaa ja nämäkin tienoot kykenevät säilyttämään asukkaansa ja jopa houkuttelemaan uusia ihmisiä. Osana maakunnan napaa ja keskusta on parempi kuin yksin pystyyn näivettyvänä.

Äänestä
  • Ylistaroa kannattaa tutkia, siinä sun juttus käypi täysin toteen parhaiten, ylistarosta kaikki ylimääräinen irrotetaan seinäsen keskus-urhoon.

    Äänestä


Kuulostaa komealta!

Äänestä
  • Näissä saastekeskusteluissa kannattaa pitää suhteellisuudentaju mukana. Joskus aikoineen saksankielen kurssilla vieressäni istui Kiinasta saapunut nuorimies joka kertoi kaikille muille esittäytyessään tulevansa pienestä kaupungista. Opettaja kysyi että kuinka paljon kaupungissa on asukkaita ja nuorimies vastasi että 5 miljoonaa. Tuollainen avaa silmät aika tehokkaasti näihin saastumis- ja moniin muihinkin ongelmiin.

    Ilmajoki johtaa liitoskilpaa ja kasuvaa suuremmaksi.

    Äänestä

  • Seinäjoki kuulemma loppuu esikuntineen tuossa välissä ja sehän heleppaa palijon
    - ilmajokia ja lapuaa

    Äänestä

Päättäjät opintomatkalle Ylistaroon ja Peräseinäjoelle. Oppivat matkalla minkälainen tulevaisuus meitä odottaa.

Äänestä
  • Ei mitään opittavaa, muutakuin lusikka repäistään käsistä, sitähän tua kokoajan veivaa maakunnas täyttä tyhyjäystä - jos niskanpäälle pääsöö.

    Äänestä

  • Tavallisilta mattimeikäläisiltä heiltä nykyisyydestä pitää kysellä, poliitikot noista antavat varmasti väärän kuvan, koska haluavatkin lisää liemeenjoutujia punttareita tuan kanssa vehkeilleen.

    Rahathan on tualla silutjalei, velekaa kyllä on ja kaiken kattavaa.

    Äänestä

Huolestuttaa todella paljon aloituksen kaltaiset provot, joissa ummistetaan silmät tosiasioilta ja ollaan kuin kissinpojat omassa maailmassa, jossa minä ja Lapua on keskipisteenä. Lapualla pelkästään viimeeksi päätetty velka, joka ei jää viimeiseksi, nostaa lapualaisen velkataakkan henkilöä kohden 1500 euroa. Emme yksinkertaisesti selviä vastuista vähenevän väen voimin. Lapualaiset ikääntyy, asunntoja jää tyhjilleen, jäljelle jäävien työelämässä olevien vastuu muodostuu kohtuuttomaksi. Lapuan on päästävä osalliseksi, mieluiten koko maakunnan kokoisesta, kuntaliitoksesta! Olkaamme osa maakuntakeskusta vuoden 2020 alusta!

Äänestä
  • Napasen pettää enste pohoja, eikä lapuan sitä tarvitse suutita.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ikl-Lapua kirjoitti:

Hyvä uusi vuosi 2019 alkanut.Lapua itsenäinen nyt ja jatkossakin.Liitoksia ei tarvita ja talous kunnossa.Pientä haitariliikettä asukasluvussa vuosikymmenten aikana ja tappiota vuositasolla noin 2,5 asukasta mutta se ei menoa haittaa.Asukasluku pääosin 14 000 -14 700 välillä jo vuosikymmeniä.

Kehittyvä, kasvava monipuolinen mukava kaupunki etelä-pohjanmaan sydämessä.

Onnea ja menestystä vuodelle 2019 !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu