Poimintoja Anne Applebaumin kirjasta

Punainen nälkä - Stalinin sota Ukrainassa.

- sivu 444: "Vuonna 2005 alle puolet väestöstä käytti ukrainaa pääasiallisena ajatustenvaihdon kielenään"
- sivu 410: "Vuosina 1946-47 n. 2,5 milj. tonnia neuvostoviljaa rahdattiin Bulgariaan, Romaniaan, Puolaan, Tsekkoslovakiaan, Jugoslaviaan ja jopa Ranskaan"

Tuossa vain kaksi lainausta esimerkkeinä. Oikeistolaistenkin kannattaisi lukea tämä kirja niin saisi ehkä hieman tietoakin huutamisen lisukkeeksi.

Mutta nuo kaksi lainausta kertovat jotain. Ensinnä sen, että Ukraina on venäläisempi kuin mitä Suomessakin annetaan ymmärtää ja miten katkeraa venäjänkielisille oli se kun 2012 venäjän kielen asema virallisena kielenä poistettiin mitä se oli ollut osissa Ukrainaa. Siis ei koko Ukrainassa. Puhtaasti venäjänkielisilläkään alueilla ei enää voinut toimittaa mitään virallisia asioitaan venäjäksi. vaikka ukrainaa käytti vain alle puolet koko maan väestöstä.

Toinen lainaus liittyy siihen kun palstalla kiljutaan miten Neuvostoliitto muka ryösti hillittömästi itäblokin maita vaikka todellisuus näkyy olevan juuri toisinpäin. Ne olivat rasiten Neuvostoliitolle, eivät hyödyke.

15

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnnenaikaaUkrainassa

      Siksi nimitys holodomor, ’nälällä tappaminen’, on kiistanalainen. Vuosien 1932–1933 nälänhädästä vaiettiin Neuvostoliitossa perestroikaan saakka. Neuvostoliitossa vierailleet läntiset toimittajat eivät myöskään kertoneet tapahtuneesta länsimaissa.

      Josif Stalin ja muu neuvostojohto saattoi kokea ukrainalaisen nationalismin uhaksi, sillä Ukraina oli väkiluvultaan ja luonnonvaroiltaan Neuvostoliiton toiseksi tärkein neuvostotasavalta Venäjän jälkeen. Holodomor aiheutui, kun kommunistit varastivat maatalousväestön siemenviljan. Holodomorin aikana esiintyi kannibalismia, ja vähäisenkin ruokamäärän varastaminen vastaperustetuilta kollektiivimaatiloilta merkitsi kuolemanrangaistusta.

      Kun ukrainalaisten siemenvilja otettiin holodomorin aikana valtion haltuun, Neuvostoliiton viljanvienti länsimaihin moninkertaistui.

      Syynä holodomoriin ja nälänhätään koko Neuvostoliitossa voidaan nähdä myös yritys kerätä väkivalloin mahdollisimman paljon maaseudun resursseja samaan aikaan käynnistyneeseen teollistamisohjelmaan. Olihan Jevgeni Preobraženski julkaissut ohjelman, jossa vaadittiin taloudellisten resurssien siirtoa maaseudulta teollisuuteen eli "primitiivistä sosialistista kasaantumista", jonka mallina oli Karl Marxin kuvaus teollisen kapitalismin synnystä Englannissa.

      Virallisen neuvostoliittolaisen historiankirjoituksen mukaan rikkaat talonpojat eli kulakit ”sabotoivat” maatalouden kollektivisointia.

      • Anonyymi

        VAi että kiistättä yhä kaiken. Ja että saattoi, kun asiasta on selvä näyttö: Stalin sanoi Kaganovitshin juutalaisena sopivan hyvin ukrainalaisten armottomaan kohyteluun ja nationalismin kitkemiseen. Vai että teollistamisen hinta? Olisi varmasti sujunut paremmin ilman maaseudun väestön tuhoamista. Vai että muka hetkellisesti moninkertaistui, kun vietiin syömäviljat ja siemenviljat. Hah


    • JooseppiOsasi

      Vuosien 1932-1933 holodomor oli hirmuvaltias Josif Stalinin luomus, tahallaan aiheutettu nälkäkatastrofi. Vähintään kolme miljoonaa ukrainalaista kuoli.

      Maatalous oli kollektivisoitu pakolla. Maanviljelijöitä leimattiin luokkavihollisiksi, kyydittiin vankileireille ja murhattiin.

      Viljantuotanto oli romahtanut. Kommunistipuolueen rosvolaumat terrorisoivat maaseutua ja kiristivät täysin kohtuuttomia viljakiintiöitä.

      Chamberlin kertoi näkemästään vuonna 1944 ilmestyneessä kirjassaan ’Ukraine. A Submerged Nation (Tukahdetutettu kansakunta).

      ”Kylään johtavalta tieltä oli poistettu kristuksen ikoni, virallisen uskonnonvastaisen kampanjan mukaisesti. ”Orjantapparakruunun oli annettu jäädä”, hän kertoi Tserkasin laidalta.

    • kaiken.kattavasti

      ""Vuonna 2005 alle puolet väestöstä käytti ukrainaa pääasiallisena ajatustenvaihdon kielenään""

      Miksi noin iso osa Venäjää on revittyh irti Venäjstä ja tehty siitä lännen toimesta ns. valtio? Ei pitäisi olla mitään pahaa siinä jos Janukovits halusi pitää hyvät välit Venäjään kun kerran yli puolet kansasta puhuukin venäjää mieluummin kuin ukrainaa.

      • KattaaMuutakin

        Kieli on vain yksi asia itsenäisyyden suhteen. Tärkeintä kun on se, mitä maassa asuva kansa haluaa!

        Esimerkiksi äidinkielenään englantia puhuvien maiden lista on pitkä: Englanti, USA, Kanada, Australia, Irlanti jne.

        Samaa voi sanoa myös portugalia puhuvista. Kiinaa puhuvia maita on kaksi.

        Ei kieli ratkaise sitä, mihin kansa haluaa kuulua. Maissa kuten Valko-Venäjä ja Ukraina vainottiin neukkuaikaan maan omaa kieltä. Myös karjalan kieli Itä-Karjalassa on viimeisillään.


      • Anonyymi

        Kyllä Ukraina julistautui itse valtioksi NL:n hajottua.
        Ei siihen länttä tarvittu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä Ukraina julistautui itse valtioksi NL:n hajottua.
        Ei siihen länttä tarvittu.

        Vuonna 1918 myös halusi itsenäiseksi. Tuolloinkin Länsi oli vastan ja tuki mieluummin venäläisiä. Niistäkinenemmän punikeja ja vain nimellisesti ja virallisesti valkoisia


    • Anonyymi

      ----Oikeistolaistenkin kannattaisi lukea tämä kirja niin saisi ehkä hieman tietoakin huutamisen lisukkeeksi.------

      Haha, eivät oikeistohanut mitään lue, nehän huutaa vaan.

    • Anonyymi

      Appelbaum varasti valkopesee juutalaisena juutalaisen osuuden Holodomorissa ja myös muutenkin vesittää koko jutun. Eihän mikään saa olla edes lähelä holokaustitarinan kauheuksia

    • Anonyymi

      Kehitys kehittyy ja ihmiset saavat rajatonta tietoa. Ei voi enään nykyään väkisin pakottaa kurjuuteen ja viedä kaikki rahat kremliin. Jopa pohjoiskorea loppuu nykyisellään kun aikaa kuluu tarpeeksi.

      • Anonyymi

        Suomi loppuu ennen P-Koreaa nykykuppauksella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi loppuu ennen P-Koreaa nykykuppauksella.

        Voithan sinä, toveri hyvä, muuttaa Pohjois-Koreaan, jos se sinusta tuntuu mukavalta maalta elää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voithan sinä, toveri hyvä, muuttaa Pohjois-Koreaan, jos se sinusta tuntuu mukavalta maalta elää.

        Voisi olla suomalaiselle ihan kivakin maa asua. Putinin trollit kuten meagain ovat varmaan siellä käyneet niin tietävät.


    • Anonyymi

      Kyllä Suomessakin riittää yksi virallinen kieli,eli suomenkieli.

      Ei Suomen tarvitse enää Ruotsia nuoleskelua, ottakaamme mallia Virosta ja Ukrainasta.

      • Anonyymi

        Pohjois-Saame myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe