Poimintoja Anne Applebaumin kirjasta

Punainen nälkä - Stalinin sota Ukrainassa.

- sivu 444: "Vuonna 2005 alle puolet väestöstä käytti ukrainaa pääasiallisena ajatustenvaihdon kielenään"
- sivu 410: "Vuosina 1946-47 n. 2,5 milj. tonnia neuvostoviljaa rahdattiin Bulgariaan, Romaniaan, Puolaan, Tsekkoslovakiaan, Jugoslaviaan ja jopa Ranskaan"

Tuossa vain kaksi lainausta esimerkkeinä. Oikeistolaistenkin kannattaisi lukea tämä kirja niin saisi ehkä hieman tietoakin huutamisen lisukkeeksi.

Mutta nuo kaksi lainausta kertovat jotain. Ensinnä sen, että Ukraina on venäläisempi kuin mitä Suomessakin annetaan ymmärtää ja miten katkeraa venäjänkielisille oli se kun 2012 venäjän kielen asema virallisena kielenä poistettiin mitä se oli ollut osissa Ukrainaa. Siis ei koko Ukrainassa. Puhtaasti venäjänkielisilläkään alueilla ei enää voinut toimittaa mitään virallisia asioitaan venäjäksi. vaikka ukrainaa käytti vain alle puolet koko maan väestöstä.

Toinen lainaus liittyy siihen kun palstalla kiljutaan miten Neuvostoliitto muka ryösti hillittömästi itäblokin maita vaikka todellisuus näkyy olevan juuri toisinpäin. Ne olivat rasiten Neuvostoliitolle, eivät hyödyke.

15

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnnenaikaaUkrainassa

      Siksi nimitys holodomor, ’nälällä tappaminen’, on kiistanalainen. Vuosien 1932–1933 nälänhädästä vaiettiin Neuvostoliitossa perestroikaan saakka. Neuvostoliitossa vierailleet läntiset toimittajat eivät myöskään kertoneet tapahtuneesta länsimaissa.

      Josif Stalin ja muu neuvostojohto saattoi kokea ukrainalaisen nationalismin uhaksi, sillä Ukraina oli väkiluvultaan ja luonnonvaroiltaan Neuvostoliiton toiseksi tärkein neuvostotasavalta Venäjän jälkeen. Holodomor aiheutui, kun kommunistit varastivat maatalousväestön siemenviljan. Holodomorin aikana esiintyi kannibalismia, ja vähäisenkin ruokamäärän varastaminen vastaperustetuilta kollektiivimaatiloilta merkitsi kuolemanrangaistusta.

      Kun ukrainalaisten siemenvilja otettiin holodomorin aikana valtion haltuun, Neuvostoliiton viljanvienti länsimaihin moninkertaistui.

      Syynä holodomoriin ja nälänhätään koko Neuvostoliitossa voidaan nähdä myös yritys kerätä väkivalloin mahdollisimman paljon maaseudun resursseja samaan aikaan käynnistyneeseen teollistamisohjelmaan. Olihan Jevgeni Preobraženski julkaissut ohjelman, jossa vaadittiin taloudellisten resurssien siirtoa maaseudulta teollisuuteen eli "primitiivistä sosialistista kasaantumista", jonka mallina oli Karl Marxin kuvaus teollisen kapitalismin synnystä Englannissa.

      Virallisen neuvostoliittolaisen historiankirjoituksen mukaan rikkaat talonpojat eli kulakit ”sabotoivat” maatalouden kollektivisointia.

      • Anonyymi

        VAi että kiistättä yhä kaiken. Ja että saattoi, kun asiasta on selvä näyttö: Stalin sanoi Kaganovitshin juutalaisena sopivan hyvin ukrainalaisten armottomaan kohyteluun ja nationalismin kitkemiseen. Vai että teollistamisen hinta? Olisi varmasti sujunut paremmin ilman maaseudun väestön tuhoamista. Vai että muka hetkellisesti moninkertaistui, kun vietiin syömäviljat ja siemenviljat. Hah


    • JooseppiOsasi

      Vuosien 1932-1933 holodomor oli hirmuvaltias Josif Stalinin luomus, tahallaan aiheutettu nälkäkatastrofi. Vähintään kolme miljoonaa ukrainalaista kuoli.

      Maatalous oli kollektivisoitu pakolla. Maanviljelijöitä leimattiin luokkavihollisiksi, kyydittiin vankileireille ja murhattiin.

      Viljantuotanto oli romahtanut. Kommunistipuolueen rosvolaumat terrorisoivat maaseutua ja kiristivät täysin kohtuuttomia viljakiintiöitä.

      Chamberlin kertoi näkemästään vuonna 1944 ilmestyneessä kirjassaan ’Ukraine. A Submerged Nation (Tukahdetutettu kansakunta).

      ”Kylään johtavalta tieltä oli poistettu kristuksen ikoni, virallisen uskonnonvastaisen kampanjan mukaisesti. ”Orjantapparakruunun oli annettu jäädä”, hän kertoi Tserkasin laidalta.

    • kaiken.kattavasti

      ""Vuonna 2005 alle puolet väestöstä käytti ukrainaa pääasiallisena ajatustenvaihdon kielenään""

      Miksi noin iso osa Venäjää on revittyh irti Venäjstä ja tehty siitä lännen toimesta ns. valtio? Ei pitäisi olla mitään pahaa siinä jos Janukovits halusi pitää hyvät välit Venäjään kun kerran yli puolet kansasta puhuukin venäjää mieluummin kuin ukrainaa.

      • KattaaMuutakin

        Kieli on vain yksi asia itsenäisyyden suhteen. Tärkeintä kun on se, mitä maassa asuva kansa haluaa!

        Esimerkiksi äidinkielenään englantia puhuvien maiden lista on pitkä: Englanti, USA, Kanada, Australia, Irlanti jne.

        Samaa voi sanoa myös portugalia puhuvista. Kiinaa puhuvia maita on kaksi.

        Ei kieli ratkaise sitä, mihin kansa haluaa kuulua. Maissa kuten Valko-Venäjä ja Ukraina vainottiin neukkuaikaan maan omaa kieltä. Myös karjalan kieli Itä-Karjalassa on viimeisillään.


      • Anonyymi

        Kyllä Ukraina julistautui itse valtioksi NL:n hajottua.
        Ei siihen länttä tarvittu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä Ukraina julistautui itse valtioksi NL:n hajottua.
        Ei siihen länttä tarvittu.

        Vuonna 1918 myös halusi itsenäiseksi. Tuolloinkin Länsi oli vastan ja tuki mieluummin venäläisiä. Niistäkinenemmän punikeja ja vain nimellisesti ja virallisesti valkoisia


    • Anonyymi

      ----Oikeistolaistenkin kannattaisi lukea tämä kirja niin saisi ehkä hieman tietoakin huutamisen lisukkeeksi.------

      Haha, eivät oikeistohanut mitään lue, nehän huutaa vaan.

    • Anonyymi

      Appelbaum varasti valkopesee juutalaisena juutalaisen osuuden Holodomorissa ja myös muutenkin vesittää koko jutun. Eihän mikään saa olla edes lähelä holokaustitarinan kauheuksia

    • Anonyymi

      Kehitys kehittyy ja ihmiset saavat rajatonta tietoa. Ei voi enään nykyään väkisin pakottaa kurjuuteen ja viedä kaikki rahat kremliin. Jopa pohjoiskorea loppuu nykyisellään kun aikaa kuluu tarpeeksi.

      • Anonyymi

        Suomi loppuu ennen P-Koreaa nykykuppauksella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi loppuu ennen P-Koreaa nykykuppauksella.

        Voithan sinä, toveri hyvä, muuttaa Pohjois-Koreaan, jos se sinusta tuntuu mukavalta maalta elää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voithan sinä, toveri hyvä, muuttaa Pohjois-Koreaan, jos se sinusta tuntuu mukavalta maalta elää.

        Voisi olla suomalaiselle ihan kivakin maa asua. Putinin trollit kuten meagain ovat varmaan siellä käyneet niin tietävät.


    • Anonyymi

      Kyllä Suomessakin riittää yksi virallinen kieli,eli suomenkieli.

      Ei Suomen tarvitse enää Ruotsia nuoleskelua, ottakaamme mallia Virosta ja Ukrainasta.

      • Anonyymi

        Pohjois-Saame myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6183
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1299
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      960
    Aihe