Vuoden ensimmäinen myräkkä ja tuulta riitti varmasti. Mitenkäs paljon myllyt sai siitä talteen?
Paljonkos saatiin tuulivoimaa talteen?
7
80
Vastaukset
- mtuuli
Ja tänään on pakkasta, eikä tuule. Ostetaan eko-sähköä Venäjältä.
Miksei tuuli tuule silloin kun haluaisi? Mitä voisimme tehdä asialle? - se-vain-että
Tuulimyllyt tarvii kullekin myllylle sopivan tuulen toimiakseen nimellistehollaan. Ja justiisa passelia tuulia ei ole samaan aikaan kaikille myllyille kaikkialla. Joko tuulee liikaa tai liian vähän. Siispä myllyjen yhteenlaskettua nimellistehoa ei saavuteta. Huiput näyttää pyörivän 70-80% tasolla.
https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/tuulivoimalat-eivat-kesta-kovia-myrskytuulia-aapelin-raivotessa-kovimmillaan-niiden-sahkontuotanto-laski-6754093 - Veli-Q
Löytyy osoitteesta "Fingrid tuulivoima"
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/kulutus-ja-tuotanto/tuulivoiman-tuotanto/- tällä-hetkellä
Melkoista vuoristorataa on tuulihyrrien tuotanto. Jos klikkaa kohtaa "kuluva viikko" huomaa että juuri nyt tuulivoiman tuotanto on jokseenkin olematonta. Säästääpähän veromaksajien lompakkoa.
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/kulutus-ja-tuotanto/tuulivoiman-tuotanto/
- tuulivahingot
Vesivoima säätötehona joutuu tekemään luonnollisen virtauksen vastaisesti nopeaa siksakkia. Voimalaitosten alapuolisten jokialueiden luonto on jatkuvasti täydellisessä kaaoksessa luonnottoman virtausvaihtelun takia.
Tämä tuulivoiman satunnaisuudesta johtuva haitta kohdistuu vesistöjen biotooppeihin.
Voimaverkoissa sama vaihtelu aiheuttaa jatkuvaa häiriötä joten tuulivoiman edut käyvät yhä kyseenalaisemmaksi.- tuostakin-sen-näkee
Esimerkikisi tuulivoiman tuotannon kuluvan viikon käyrästä näkee että vuorokautta ennen 2.1.2019 tuulivoimaa on ennustettu tuotettavan maksimissaan 1760 MW, todellisen tehon jäädessä 1200MW: n tasolle. Että se siitä tuulisähkön ennustettavuudesta.
Ja milläpä muulla tuon hetkessä paikkaisi kuin vesivoimalla.
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/kulutus-ja-tuotanto/tuulivoiman-tuotanto/ - ghghghgggg
tuostakin-sen-näkee kirjoitti:
Esimerkikisi tuulivoiman tuotannon kuluvan viikon käyrästä näkee että vuorokautta ennen 2.1.2019 tuulivoimaa on ennustettu tuotettavan maksimissaan 1760 MW, todellisen tehon jäädessä 1200MW: n tasolle. Että se siitä tuulisähkön ennustettavuudesta.
Ja milläpä muulla tuon hetkessä paikkaisi kuin vesivoimalla.
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/kulutus-ja-tuotanto/tuulivoiman-tuotanto/Voi sen korvata myös hiili, ruskohiili tai kaasuvoimalla kuten Saksassa ja Tanskassa tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427085
- 323968
- 493406
- 412978
- 172746
- 372238
- 162206
- 412173
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472137- 412090