Nyt se on mitattu

UpottamistaVailla

18

160

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkihoi

      " !MIT Technoloy Reviewin jutussa haastatellun ydinvoimalatekniikan asiantuntijan Thomas Walter Trommin mukaan Olkiluodon kalleus ja rakentamisen ongelmat liittyvät reaktorin sydänsieppariin.
      Sydänsiepparin pitäisi varmistaa, että mahdollisessa vakavassa häiriötilanteessa reaktori ei vaaranna ympäristöään. Trommin mukaan sieppari ei pysty varmistamaan turvallisuutta kovin pitkää aikaa. Olkiluodossa on ollut ongelmia saada sydänsiepparin betonin laatu kuntoon."

      Joko asiantuntijaTromm puhelee joutavia, tai pieniä ovat murheet. Sydänsiepparia tuskin koskaan tarvitaan ja se toimisi rittävän hyvin vähemmän laadukkaalla betonillakin.

      https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/viimeinen-naula-ydinvoiman-arkkuun-lajinsa-viimeisia-tiedelehti-tylyttaa-olkiluoto-3-a-6753944

      • Käry_kävi

        Laatikaisen aivopäästöjä jälleen, mutta vaalikampanjan vuoksi ymmärrettävää.


      • Ydinvoimailija

        Kyllä ne ongelmat oli jotain aivan muuta kuin sydänsieppari. Artikkeli vilisee muutenkin epätäsmällisyyksiä ja virheitä.


    • Noinkohan

      Onpas harvinaisen asiantuntematon juttu. Eivät ole perehtyneet aiheeseen juuri lainkaan. MIT tekee myös asiallisia juttuja ydinvoimasta. Ohkohan siellä niinkuin LUTissa, että on antinuke- ja pronukeporukkaa.

    • K.Late

      "Sydänsiepparia tuskin koskaan tarvitaan ja se toimisi rittävän hyvin vähemmän laadukkaalla betonillakin."

      Tuo kyllä antaa saman vaikutelman, mikä ydinvoimalan suunnitteluperusteista muutenkin tulee. Huipputurvallisuutta mainostetaan okein sydänsiepparilla, mutta se ei ooikein ole väliä, miten se tehdään.

      Itse tosin uskon, että sydänsieppari ei toimi ollenkaan - vaikka se estäisi polttoaineen sulamisen läpi pohjalaatan, se voisi jopa pahentaa päästöjen määrää ilmakehään - juuri samasta syystä.

      • Wikipedian ydinvoimamyönteisyys on häpeämätöntä, vaikkakin tässä se on väitetysti apinoitu Arevalta:

        "Sydänsiepparin avulla sydänsula voidaan ottaa talteen passiivisesti, siinä epätodennäköisessä tapauksessa, että reaktorin paineastia pettää sydänsulamisonnettomuudessa. (areva.com)"
        https://fi.wiktionary.org/wiki/sydänsieppari

        :D

        Oma ehdotukseni: kilometrin syvyinen reikä reaktorin alle, niin että reaktorin voi hätätapauksessa pudottaa sinne, ja lähistölle paljon säteilysuojaksi kelpaavaa matskusa reiän täytteeksi.


      • stuxnet kirjoitti:

        Wikipedian ydinvoimamyönteisyys on häpeämätöntä, vaikkakin tässä se on väitetysti apinoitu Arevalta:

        "Sydänsiepparin avulla sydänsula voidaan ottaa talteen passiivisesti, siinä epätodennäköisessä tapauksessa, että reaktorin paineastia pettää sydänsulamisonnettomuudessa. (areva.com)"
        https://fi.wiktionary.org/wiki/sydänsieppari

        :D

        Oma ehdotukseni: kilometrin syvyinen reikä reaktorin alle, niin että reaktorin voi hätätapauksessa pudottaa sinne, ja lähistölle paljon säteilysuojaksi kelpaavaa matskusa reiän täytteeksi.

        Ei huono idea, ellei sinua haittaa se, että pohjaveteen lisätään huomattavia määriä ydinjätettä.

        Ei yllätä, ettei sinua ympäristö kiinnosta. Kunhan haluat meuhkata.


      • wikipedianolla
        stuxnet kirjoitti:

        Wikipedian ydinvoimamyönteisyys on häpeämätöntä, vaikkakin tässä se on väitetysti apinoitu Arevalta:

        "Sydänsiepparin avulla sydänsula voidaan ottaa talteen passiivisesti, siinä epätodennäköisessä tapauksessa, että reaktorin paineastia pettää sydänsulamisonnettomuudessa. (areva.com)"
        https://fi.wiktionary.org/wiki/sydänsieppari

        :D

        Oma ehdotukseni: kilometrin syvyinen reikä reaktorin alle, niin että reaktorin voi hätätapauksessa pudottaa sinne, ja lähistölle paljon säteilysuojaksi kelpaavaa matskusa reiän täytteeksi.

        Olen huomannut aivan saman vuosien mittaan. Suomen wikipediaa pitävät tahot ovat äärimmäisen ydinvoimamyönteisiä ja poistavat kaikki ydinvoiman kannalta vähemmän myönteiset tekstit alta-aikayksikön pohjautuivat ne sitten minkä tahansa huippuarvostetun kansainvälisen tutkimuslaitoksen tuloksiin. Wikipedian ydinvoimateksti on auttamatta vanhentunut ja monin paikoin täysin harhaanjohtava.


      • wikipedianolla kirjoitti:

        Olen huomannut aivan saman vuosien mittaan. Suomen wikipediaa pitävät tahot ovat äärimmäisen ydinvoimamyönteisiä ja poistavat kaikki ydinvoiman kannalta vähemmän myönteiset tekstit alta-aikayksikön pohjautuivat ne sitten minkä tahansa huippuarvostetun kansainvälisen tutkimuslaitoksen tuloksiin. Wikipedian ydinvoimateksti on auttamatta vanhentunut ja monin paikoin täysin harhaanjohtava.

        Täällä vaikutti aikoinaan eräs ydinvoiman yli-innokas kannattaja, jonka kirjoituksia näin myöhemmin wikipediassa. Yhden hänen kirjoituksensa sisällön valheellisuuden onnistuin osoittamaan ja siis muuttamaan, mutta en innostunut wiki-kirjoittajaksi.


    • Olen ehdottanut, että OL3:n elämä ydinvoimalana lopetetaan, ja rakennus myydään tai lahjoitetaan jollekin taiteilijalle/taiteilijaryhmälle, jotka satavarmasti saisivat rakennuksen elämään. Lähialueen, Ruotsi mukaan lukien, asukkaillakin olisi yksi suurin pelon aihe vähemmän harteillaan,

    • hyväidea
    • NoinhanSeMenee
    • arkun-rakentajat

      Tässäkään asiassa ei mietitä kustannuksia lopullisen maksajan kannalta.Homma ajatellaan vain rakentajan rahojen vuoksi. Suomessakin kansantalous on jo täysin tuhottu veloilla ja asiaan liittyy tietysti EUn peli ja veivaus biljoonaelvytyksineen joilla maksetaan velkaantuneiden valtioiden ja yhtiöiden velat kansan rahoilla. Tämä tapahtuu rahan arvoa leikkaamalla ja syytämällä bittirahaa markkinoille jotka eivät ole v2008 jälkeen toimineet järkevästi saati taspuolisesti. EU huojuu kuten johtajatkin .Työpaikkoja luodaan niiden rahoilla jotka ovat vielä eläneet uskossa kansantalouteen joka toimii järkevästi.
      Kun kansa köyhtyy näistä syistä, niin ydinvoima on liian kallista sähköntuotantoon ja on etsittävä muita keinoja elämän jatkamiseen kuin kansan köyhdytys kalliilla energioilla. Luulot rikastumisesta pahentavat asioita kuten ydinvoiman kanssakin nyt on käynyt. Teknologia perustuu juuri luuloihin joissa ei oteta huomioon tärkeimpiä asioita joiden varassa muu kehitys kulkee. Dekokratia on vakavassa kriisissä tämän vuoksi.Siihen moni ei enää luota kun huomaa miten suuryritykset päättävät vallan käyttäjistä vaaleissa jo kuukausia ennen vaaleja yhdessä rikollisten keinottelijoiden kanssa.Kansan köyhtyminen tämän osoittaa. Eihän eduskunnassa ole montaakaan kansan edustajaa.
      Ilmastonmuutospetos on osa hallitsijoiden typeryyttä joka perustuu samoin kansan rikastumiseen .Sehän luo kuvan että sähköllä ja ydinvoimalla voidaan muka saada ilmasto normaaliksi. Ei kai koska ydinvoima on suurin kasvihuonetekijä suurten palkkojen ohella. Sitten kun keinottelijat tyytyvät tonnin kuukausiansioon ja tekevät työtä lapiolla niin voin uskoa asiaan. Tällä hetkellä tässä on ansioissa monen desimaalin ero jota teknologia vain kasvattaa ja usko vahvistaa.

      • Ei tarvitse kuin etsiä vastaus kysymykseen "mitä sillä halvaksi mainitulla ydinsähköllä sitten tehtäisiin?", niin jokkainen ymmärtää kuinka oikeassa olet.


      • Kansantalouden kannalta olisi parempi sijoittaa ydinvoiman sijasta aurinkovoimaan, tietysti myös muihin uusiutuviin energioihin. Aurinkovoiman etuna on se, että sitä voidaan helposti rakentaa myös jo oleviin rakennuksiin, ja muodostaa niistä hajautetun sähköntuotannon verkko.


      • vihreä_valhe_etoo
        stuxnet kirjoitti:

        Kansantalouden kannalta olisi parempi sijoittaa ydinvoiman sijasta aurinkovoimaan, tietysti myös muihin uusiutuviin energioihin. Aurinkovoiman etuna on se, että sitä voidaan helposti rakentaa myös jo oleviin rakennuksiin, ja muodostaa niistä hajautetun sähköntuotannon verkko.

        Nythän sitä aurinkovoimaa Suomessa "riittåå". Siinä olisi piiperönkin koneet lataamatta pitkään, jos oltaisiin aurinkovoiman varassa Suomen sijainti huomioituna.


    • Nolla.tuottoa

      Suomessa aurinkovoiman erityisenä etuna on se, että kaamoskuukausien aikana auringon säteily ei rasita laitteistoja.

    • Fennokepureaktorit

      Sähkön siirtohinnat ja Okiluoto 3. Hönömatti hehkuttaa viranomaisia, vaikka on Tsernobyliä vaarallisempi tekele saatu aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      503
      4101
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      17
      3169
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      281
      2247
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      458
      2091
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      86
      1436
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1323
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1218
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      64
      1145
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      81
      1095
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1058
    Aihe