Aneet kaupankäyntiä

Perimystietoharhaa

En ymmärrä miten joku voi uskoa aneiden auttavan Jumalan edessä? Raha ja teot muka auttavat syntien sovituksessa! Evakeliumi perustuu Jeesuksen Kristuksen sovintotyöhön.

5

137

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JimMorrisoninluo

      Kyllä nämä aneet pitäisi luterilaisen kirkon ottaa ilman muuta myyntiin.
      Ai kun ois sitten niin maan perusteellisen mukava tehdä oikein kunnolla syntiä.
      Sen jälkeen iloisella mielellä hymyssä suin shoppailemaan aneita. Mukava on jatkaa sen jälkeen vihellellen synnittömänä.

    • katolinen_rouva

      Höpö, höpö... Nimenomaan aneista luterilaiset ovat vuosisatoja levittäneet niin väärää tietoja ja suoranaisia valheita, etten yhtään ihmettele ihmisten vääriä uskomuksia.

      Aneilla EI SAA syntejä anteeksi, ei ole koskaan saanut. Synnit voi saada anteeksi vain parannuksen sakramentissa eli ripissä.

      Aneilla voi SAADA lievityksen jo ripissä tunnustettujen syntien ajallisista rangaistuksista. Kirkko myöntää tämän armon, sillä onhan Jeesus antanut sille vallan "sitoa ja päästää". Edes pahimman "anekaupan" aikana, köyhät eivät periaatteessa joutuneet maksamaan tästä mitään.

    • Perimystietoharhaa

      Tarkoittaako tämä sitä, että katolinen kirkko ei pidä esim pedofiliaa niin hirveänä kun siihen syyllistyneet voivat pyytää tätä syntiä anteeksi ja sitten vaikka ostaa rahalla lievitystä ajallisista rangaistuksista ? Ajallinen rangaistus - elossa ollessa vai kuoleman jälkeen? En edelleenkään ymmärrä
      missä on sanottu , että nimenomaan katolinen kirkko on saanut oikeuden "sitoa ja päästää".?

      • KatolinenTulevaisuus

        Kaikki synnit ovat tavalla tai toisella hirveitä. Mutta kaikkien sovittamiseksi Jeesus Kristus myös kuoli ristillä ja nousi kuolleista.

        Katolisen uskon mukaan JUMALA silti rankaisee synnistä. Todella puistattavat synnit, kuten vaikkapa abortti tai lasten hyväksikäyttäminen suorastaan ”huutavat Jumalan kostoa”.

        Ane on lievitys pelkästään tästä Jumalan rangaistuksesta, ei minkään maallisen tai kirkollisen oikeusistuimen.

        Jeesus Kristus perusti vain yhden ja ainoan kirkon. Se on sama kuin katolinen kirkko. Kaikki muu on pelkkää erehdystä, eksytystä, ihmisten keksimää ja synnin aiheuttamaa hajaannusta.


      • KatolinenTulevaisuus

        Tärkein unohtui, vaikka katolinen_rouva se jo mainitsikin: itse synnit voi saada Jumalalta anteeksi VAIN parannuksen sakramentissa eli ripissä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      52
      880
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      30
      525
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      72
      441
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe