Jäteöljyissä eroja, miksi?

Whattafuck

Vein eilen kaksi kanisterillista jäteöljyjä mökille isompaan säilytysastiaan. Toisessa kanisterissa öljy oli selvästi jäykempää kuin toisessa. Eron huomasi kun kaatoi kanisterista suppiloon, josta öljy valui säiliöön. Toisen kanisterin öljy valui suppilosta about ihan sukkana. Toinen jähmeili suppilossa. Vertailutilanteesta tekee mielenkiintoisen se, että kumpikin öljy on samaa tavaraa 0W-30. Kaataessa öljyjen lämpötilat samat. Kummallakin öljyllä on ajettu about saman verran 1 v/11-12 tkm. Autoissa öljynsuodattimet samaa merkkiä ja mallia. Öljyt vaihdettu omin käsin kumpaankin. Kumpikaan euto ei kuluta öljyä, olkoonkin että toisella autoista ajettu 250 tkm enemmän kun toisella. Toinen ollut 1.3 moottorissa, toinen 1.6:ssa. Vapareita molemmat, samanlaisessa ajossa.

6

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisätestiä

      Hyvä havainto!

      Kannattaisi toistaa koe kaatamalla noita samoja öljyjä myös käyttämättömänä.
      Mikäli silloin juokševat samalla tavalla suurinpiirtein, päättelisin toisen öljyn menettävän ominaisuuksiaan käytössä nopeammin.

      Lulltavasti jäykemmin juokseva käytetty öljy on huonommin ajoa kestävää. Toisaalta tämä juoksevuus on vain yksi ominaisuus muiden joukossa.

      • Whattafuck

        Käyttämättömänä juoksivat samalla tavalla ja ovat samaa valmistuserää. Tilasin öljyt Saksasta reilu pari vuotta takaperin, jolloin kanisterit tulivat samassa - avamattomassa - öljyn valmistajatehtaan pahvilaatikossa. Vaihdon yhteydessä olen aina täyttänyt uuden suodattimen ja juoksevuus on silmämääräisesti ollut aina samanlaista.

        Toinen jäteöljykanistereista oli peräisin vaihdosta noin kahden kuukauden takaa, toinen viikon takaa. Olivat kumpikin kanisteri seisseet kylmässä varastotilassa. Olisiko pidempään seisseeseen jäteöljy-kanisteriin kertynyt kondenssivettä, 2 kk varastoinnin aikana, joka olisi jäykistänyt öljyä?


      • Hmmmhmmm

        Hmmm..ai ne olivat samaa öljymerkkiä ja samasta valmiste-erästä.

        Jos toisessa moottoreista on enemmän ohipuhallusta tai muuten käy rikkaammalla, on juoksevampi öljy voinut lantraantua bensalla. Tuoksuiko öljy bensalle?


      • Whattafuck

        En haistellut sen kummemmin, mutta jompi kumpi öljyistä tuoksahti "palaneelle", kun taas toisesta en haistanut mitään.
        Ohipuhallus voisi selittää eron. Käytin kumpaakin moottoria vain noin 5 min ennen vaihtoa. Ensimmäisen vaihdon tein plusasteilla, jälkimmäisen pakkasasteilla. Pakkasessa rikastin pysyy pidempään päällä ja kylmässä moottorissa ohipuhallus muutoinkin on voimakkammillaan. Jälkimmäisessä vaihdossa öljy ehti lämmetä vain kädenlämpöiseksi.Ensimmäistä en muista.
        Kumpikaan ei syö öljyä, mutta muistelisin että joskus aikaisempana vuotena pakkaskaudella lyhyttä ajoa ajaessa öljyllä oli lievää taipumusta "lisääntyä". Parin sadan kilometrin maantieajon jälkeen öljyn sekaan liuennut kondenssivesi/ohipuhallusbensa aina haihtui. Jäähdytysnestettä en ole huomannut hävinneen kummassakaan.


    • rehtyku

      Vanhemman auton jäähdytysneste vuotaa jo öljytilaan vesi öljyn seassa saa sen jäätymään pakkasen puolella

    • Manibois

      Tarkastella purnukoita ja mistä ostettu? Ettei nyt vaan olis kusetettu noissakin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      27
      1867
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      107
      1520
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1411
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1066
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      912
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      896
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      863
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      830
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      797
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      127
      795
    Aihe