Suomen Postin "palvelu"

Lapineläjä

"Posti lopetti kaikki lentonsa, kirjeet liikkuvat enää maanteitse – Edes pikakirje ei mene välttämättä päivässä perille."

Voiko Posti periä korotettua maksua vedoten pikakuljetukseen?

6

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryökköö

      Lähetin viime vuonna kortin Koskenkorvalta Jurvaan, etäisyys n. 25 km...lähti tiistaina, perillä perjantaina..

    • Polkupyörällä.perille

      Posti kulkee ja Kusti polkee. Vanha sanonta, mutta niin totta. Suurin osa postista kulkee samaa vauhtia tai hitaammin kuin jos sen kuljettaisi itse polkupyörällä.

      Oma ennätys on Oulusta tilattu paketti Helsinkiin kahdeksan (8) päivää. Tuo tekee 76km / vuorokausi. Polkupyörällä matkaan olisi itseltä mennyt viisi tai kuusi päivää. Tosi fillaroijilta vähemmän.

    • AsiakasOdottaa

      Taas on paketti hukassa. Lähetetty Kiinasta ja aikaisempien kokemusten opettamana olen laittanut ylimääräisen osoiterivin. Se on Puh:050xxxxxx mutta sitä ei R-kiskalla huomioida. Noutolappua ei koskaan ole tullut. R-Kiska laittoi paketin palautukseen ja se on nyt matkalla takaisin Kiinban tuppukylään. Lapun uudelleenlähettäminen tai tekstiviesti ei kuulu Postin palvelukokonaisuuteen.
      Ihan kaupunkilaisjärjellä miettien tekstari tai uusi lappu oliosi ehkä helpompi juttu kuin paketin kuskaaminen 12 000 km.
      Tuollainen palvelurakenne selittää sen, että pakettini Lontoosta menee seurannan mukaan Helsinkiin postikeskukseen kahdessa päivässä ja Helsinki-Riihimäki ottaakin sitten kolme päivää.

    • Postin kulkuun ei voi enää luottaa. Minulle ja monelle tutulle on tullut kirjelaskuja niin myöhässä, että eräpäivät ovat jo menneet, posteja on mennyt myös vääriin osoitteisiin, tai tiettyä lähetystä ei ole koskaan tullut.

    • Lkjhffc

      Seuraavaksi siirrytään varmaankin hevosilla kuljettamaan postit kuten n. 150vuotta sitten, se olis ekologista ym. nykyaikaista.

    • etanapostia

      Kiinasta tilattu pikkutavara tuli Suomeen alle viikossa. Helsinki-Vantaan tullipostikäsittelyjen kautta kuljetukseen pääsy kesti yli viikon ja asiamiespostille taas viisi päivää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1763
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1160
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      441
      1126
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      814
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      766
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe