Vuoden 2011 vaalivoitostaan huolimatta persut eivät uskaltaneet ottaa hallitusvastuuta, vaan luovuttivat hallituspaikkansa vihreille ja vasemmistoliitolle. Äänestäjät olivat pettyneitä.
Vuoden 2015 vaaleissa persut ratsastivat hallitukseen maahanmuuttovastaisten antamilla äänillä, mutta kahden ensimmäisen hallitusvuotensa aikana maahan lappasi 35 000 matua. Äänestäjät olivat ERITTÄIN pettyneitä.
Ei kannata siis haaskata ääntänsä petturi-persuille tänä vuonna.
Vuoden 2015 vaaleissa persut ratsastivat hallitukseen maahanmuuttovastaisten antamilla äänillä, mutta kahden ensimmäisen hallitusvuotensa aikana maahan lappasi 35 000 matua. Äänestäjät olivat ERITTÄIN pettyneitä.
Ei kannata siis haaskata ääntänsä petturi-persuille tänä vuonna.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä se niin on persujen aika oli ja meni. Persut tekivät kaksi virhettä, joista alamäki alkoi
1. Eivät menneet hallitukseen 2011 (heti lähti muutama prosenttiyksikkö kannatuksesta)
2. Menivät matumyönteiseen porvarihallitukseen (kannatus puolittui)
Ja voidaan kolmanneksi virheeksi laskea jo hieman ennen aikaisesti
3. Valitsivat Halla-ahon puheenjohtajaksi eli laittoivat kaikki munat yhteen koriin "matukoriin"
Kokkareet ja kaikki muutkin tekivät valtiopetoksen ja ne jatkaa sitä edelleen.
suomi ei ole lain mukaan edes EU jäsen
EMUuun liittyminen oli valtiopetos
Vuoden 94 eu kansanäänestys oli valtiopetos
niinistö on jatkanut sitä samaa valtiopetosten sarjaa
http://www.magneettimedia.com/valtiopetokset-suomessa/?fbclid=IwAR0WhTUqZGhf-VJPDX6k-PbjPuwG0QjU65k443stYar-PWGrpr6qVThEWLI
En äänestä ainuttakaan vanhaa puoluetta, enkä voi äänestää oikeastaan enää tämän valtiosäännön mukaan, koska se on laiton.
Koko hallitus pitäisi erottaa, laittaa oikeuteen ja valita kokonaan uusi järjestelmä
jossa korruptio ei pääse enää koskaan näin valtaan.
Se varmistetaan hajauttamalla valtaa, ottamalla kansalaiset mukaan äänestämään ja muuttamalla päättäjän työsopimus sellaiseksi, että se voidaan myös irtisanoa äänestämällä tai jos se rikkoo perustuslakia.
https://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/enta_jos_maan_asioista_paattaisi_kansa_?fbclid=IwAR3hIpOlYNmxgqyEibGYWxgj3eA1Ya0gMrfr49DfKRfdVK051FmgMAFyeQA
Pue keltaliivit päälle, tule vaikuttamaan keltaliivien ryhmään (FB, suomen keltaliivit) ja äänestämään uudesta hallitusmuodosta. Suomen koko kansallisomaisuus on kohta myyty laittomasti ja vaaliruletti vain pyörii. Sinne ei saa päästää enää ainuttakaan missiä, räppäriä, sahuria tai pikajuoksijaa.
Kansanvalta pitää palauttaa, demokratia pitää palauttaa, päätökset pitäisi tehdä asiantuntijaryhmissä, ILMAN PUOLUEITA, YHDESSÄ KANSAN KANSSA. Kansa äänestää,
kansanedustajat ovat täysin turha ryhmä tällaisessa muodossa. Miksi ne eivät ole edes asiansa osaavia, olleet oikeissa töissä?
Puolueet ovat vanhanaikaisia - ne käyttävät aikansa riitelyyn ja sisäiseen valtapeliin.
Se tuhlaa kaikkien aikaa ja halveksii demokratiaa.
Tämä maa ei tarvitse edes presidenttiä tai pääministeriä tällaisessa muodossa.
Asioista pitää päästää päättämään kansa ja asiantintijaryhmä YHDESSÄ.
Jokainen hallinnon päättäjä äänestetään sinne ja se pitää olla erotettavissa kansanäänestyksellä.
Luottamuspula, rikos, korrputio, perustuslakirikkomus tms - ULOS.
Miksi odotat jotain keltaliivien torikokousta - pue ne päällesi nyt
kun menet kauppaan, asioille, lenkille, salille - tapaamaan muita muutosta tahtovia.
SINÄ VAIKUTAT - SINÄ ÄÄNESTÄTÄ - JUURI NYT PUKEMALLA KELTALIIVIT YLLESI
Jos ei ole keltaliiviä, etsi keltainen pipo, lapaset, mikä tahansa asuste - äänestä läsnäolollasi, se riittää. KOSKA SINULLA ON SIIHEN OIKEUS.
DEMOKRATIA EI SÄILY positiivisesti toivomalla ja sulkemalla silmät petoksilta.
Keltaliivit - puolueriippumatonta toimintaa - tule omana itsenäsi - asia yhdistää