Jeesus aterioitsi Sakkeuksen luona. Mitä mielestänne voimme oppia tuosta ?
Tule alas puusta
Samaatietä
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ainakin olisi hyvä olla halveksimatta muita, kuten Sakkeusta halveksittiin. Mutta Jeesus näki hänen sydämensä. Sakkeus teki todellisen parannuksen, kun lupasi korvata korkojen kera kaiken riistämänsä omaisuuden. Se olikin Mooseksen lain mukaista. Siinä mallia.
Ei ole oikein tuomita muita omien vajavaisten lihalliset näkemyksien mukaan.
Ajatteliko puhuja siis vain Ilmaista ateriaa ja yösijaa?
Kulkiessa rähjäytyy ja nälkä koettelee.
Mukavilla puheilla puhuu yösijan, viiniä, ehkä vaimonkin laupeuden? Yms?
Sakkeusta pidettiin syntisenä ja ihmiset paheksuivat Jeesuksen vierailua Sakkeuksen kodissa.
Sakkeus kiipesi viinipuuhun nähdökseen Jeesuksen tulevan tiellä. Häntä kiinnosti millainen tuo paljon puhuttu Jeesus on.
Sakkeuksen kohdalle tultuaan Jeesus pyysi hänet kiireesti alas puusta.
Ja Sakkeus oli iloinen.
Minä mietin, kun Sakkeus oli bublikaani ja sitä, kun Jeesus kertoi, kuinka rikkaan on vaikeampi tulla Jumalan valtakuntaan kuin kamelin neulansilmän läpi.
Sakkeus kuitenkin otti pelastuksen vastaan.
Tuosta neulansilmästä. Oliko neulansilmä tietty kapea solaikko kallioiden välissä? Oliko sen niminen paikka?
Kapea portti oli se puhuttu neulan silmä.
Ja tässä tarinassa retkeilijä sai bublikasnilta vastapalveluksen, niin kaikki oli tyytyväisiä.
Retkeilijä sai yösijan, ruokaa, lepoa.
Ja rikas sai lohtua puheista.
Näin uhrattiin yhteinen ateria, viiniä, ja oltiin mukavassa tilassa.
Käsittääkseni neulansilmän nimistä porttia, paikkaa tms. ei ollut olemassa. Jeesus vain tahtoi osoittaa, kuinka mahdotonta rikkaan on päästä Jumalan valtakuntaan. Samalla hän osoitti, kuinka Jumalalle on todella ihan kaikki mahdollista. Mahdotonkin.
Googletin. Jerusalemissa on sola muurinkupeessa, jota kutsutaan Neulansilmäksi. Muistelinkin joskus kuulleeni tuollaisesta ahtaasta solasta.
On kyllä ihmeellistä! Koko raamattukin on niin ihmeellinen ja yhtenäinen.
Apina tuli alas puusta. Apinasta tuli ihminen.
joka kuuseen kurkottaa, se katajaan kapsahtaa