Miksi evl kirkko ei julkaise tilastoja

miksi.salataan

jumalanpalveluksissa kävijöiden määristä?

30

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • STI eli (äärikonservatiivinen ) Suomen Teologinen Instituutti kertoi, että sunnuntaijumalanpalveluksissa kävijät ovat kirkossa promilleliike.

      ps tuosta päättelen, että ehkäpä juuri minun pitäisi käydä kirkon sunnuntaijumalanpalveluksessa. Ei siksi, että tulisin uskoon, vaan siksi, että oppisin jotain uutta. Why not?

      • Jos olet kerran käynyt niin kaava on aina sama etkä todellakan opi mitään uuttaa saatika tule uskoon😂


    • Lipputulot ovat liikesalaisuus.

    • Onko tällainen tilasto siis kirkolla olemassa? Siis tilasto jonka se voisi julkaista?

      • YEV

        Tottakai on koska kävijät lasketaan aina.


      • YEV kirjoitti:

        Tottakai on koska kävijät lasketaan aina.

        Kuka heidät laskee?



      • fyjdy
        jjeeves kirjoitti:

        Kirkon tutkimuskeskus itse asiassa tekee paljon tilastoja. Löytyykin mielenkiintoisia tuloksia. En nyt selannut enempää; mahtaako löytyä kirkossakävijöistä tilastoja.

        https://www.kirkontutkimuskeskus.fi/viz?id=65

        Kirkossakävijöiden määrää ei ole.


      • fyjdy kirjoitti:

        Kirkossakävijöiden määrää ei ole.

        evl.fi -sivustoilta löytyy kyllä.


      • älä.valehtele
        Siirtolapuutarha kirjoitti:

        evl.fi -sivustoilta löytyy kyllä.

        Ei löydy!


      • älä.valehtele kirjoitti:

        Ei löydy!

        Minä ainakin löysin.


      • älä.valehtele
        Siirtolapuutarha kirjoitti:

        Minä ainakin löysin.

        Laita sitten linkki! Vai etkö kehtaa?


      • älä.valehtele kirjoitti:

        Laita sitten linkki! Vai etkö kehtaa?

        Laitoin jo kerran, mutta se poistettiin. Löydät tiedot ihan itsekin. Minäkin löysin erittäin helposti muutaman klikkauksen jälkeen.


      • älä.valehtele
        Siirtolapuutarha kirjoitti:

        Laitoin jo kerran, mutta se poistettiin. Löydät tiedot ihan itsekin. Minäkin löysin erittäin helposti muutaman klikkauksen jälkeen.

        Älä valahtele! Laita nyt heti!


      • älä.valehtele kirjoitti:

        Älä valahtele! Laita nyt heti!

        *nauraa* minä en valahtele, mutta olen tuon koomisen kirjoitusvirheen nähnyt sinulta palstalla useasti.


      • älä.valehtele
        Siirtolapuutarha kirjoitti:

        *nauraa* minä en valahtele, mutta olen tuon koomisen kirjoitusvirheen nähnyt sinulta palstalla useasti.

        Laita nyt vaan se linkki äläkä kitise!


      • älä.valehtele kirjoitti:

        Laita nyt vaan se linkki äläkä kitise!

        *nauraa edelleen*


      • älä.valehtele
        Siirtolapuutarha kirjoitti:

        *nauraa edelleen*

        Naura vaan omalle valahtelullesi.


      • qiqiq
        Siirtolapuutarha kirjoitti:

        *nauraa edelleen*

        Sitä linkkiä ei ole joten älä viitsi kiemurrella. Laitoithan sinä Luthersäätiön tilastonkin.
        Olisi kiva laskea kuinka monta % evl.kirkon jäsenistä käy messuissa kun Ls:ssä luku on ihan kohtuullinen....



      • qiqi
        Erkkitässämoi kirjoitti:

        Luku oli 2010 1,8% joten nyt varmaan jo alle 1%


        http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/04/kirkkouskovainen_ei_julista_vakaumustaan_1581520.html

        Ei ihme, että lukua hävetään ja peitellään.

        Kiitos tästä tiedosta!
        Vapaissa suunnissa ja herätysliikkeissä 80 - 90% käy säännöllisesti seurakuntansa messuissa.


      • alle.prosentti
        Siirtolapuutarha kirjoitti:

        *nauraa edelleen*

        Vieläkö naurattaa?


      • ukruk
        alle.prosentti kirjoitti:

        Vieläkö naurattaa?

        ilmeisesti ei....


      • aaltoja.vaasissa
        Siirtolapuutarha kirjoitti:

        *nauraa edelleen*

        Joko tulet kommentoimaan?


      • aaltoja.vaasissa kirjoitti:

        Joko tulet kommentoimaan?

        Nauratti kyllä aika pitkään, mutta sitten vakavoiduin sen äärelle, että miten heikot tiedonhakutaidot joillakin ilmeisesti on.

        Tämän kerran jeesaan sinua, jotta voit ihan itse todeta ettei viestiketjun aloitus pidä paikkaansa vaan on disinformaatiota.

        Mene siis evl.fi-sivustolle. Siellä on yläpalkissa kohta tietoa kirkosta. Klikkaa siitä ja pääset uudelle sivulle. Tällä sivulla on vasemmalla viimeisenä palkki, jossa lukee tilastotietoa. Klikkaapa sitä. Tällä sivulla on oikealla puolella palkki kirkon tilastosivut. Tätä kautta pääset mm. vuoden 2018 tilastoihin. Siellä voit sitten tutustua kirkon erilaisten tilaisuuksien kävijätilastoihin. Voit tutustua esim. koko maan, alueellisiin tai yksittäisten seurakuntien tilastoihin.

        Eihän tämä nyt niin vaikeaa ollut, eihän? Ei vaatinut kuin ihan riikkistä omatoimisuutta, lukutaitoa ja käsitystä tiedonhausta.


    • Pikkupommeli

      Kiksit ja tötsyt on intiimi salaisuus. Paljastelu on enemmän momondoa ja trafiksin hommia, you know?

    • kkkkkddd

      Kuinkahan monelle kirkko pystyis järjestään jumalanpalveluksia jos jokainen jäsen sitä vaatis
      Pitäs varmaan ottaa kauppakeskuksetkin tähän käyttöön

    • niiku.sillee

      Jumalanpalvelus ei enää ole nykyaikaa. Kävijäämäärä on jo niin pieni, ettei sillä ole merkitystä. Vapaat suunnat kehuvat omia lukujaan, koska voi helposti salata, että tulijat ovat paljon laajemmalta alueelta kuin kirkon seurakunta.

    • Luvutovatharhaa

      kävijämääriä sievistää koulun järjestämät pakkokirkot joihin koulu rahtaa oppilaita yhteistyösopimuksen nojalla. Viimeinen oljenkorsi jolla hukkuva seurakunta yrittää siloitella lukujaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      149
      5706
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      209
      3892
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      54
      3257
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      59
      2186
    5. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      42
      1328
    6. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      41
      1246
    7. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1206
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      33
      1206
    9. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      1
      1182
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1076
    Aihe