Uusi matkahuolto

IhanOK

Mitäs mieltä olette uudesta matkahuollosta?

22

531

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosionkinnäin

      Palvelu oli hyvää ja sitä oli riittävästi!

    • Bussilajelija

      Missä osoiteessa tämä uusi matkahuolto sijaitsee?

    • Werttiq

      Surkuhupaisaa se on.
      Kaupunki ottaa sellasen hoitaakseen joka ei kannata! Ilmeisesti ylimääräistä rahaa on kassassa.

      • Äteritsi

        Mitähän surkuhupaisaa siinä on, että veromarkoilla annetaan tarpeellista palvelua. Kuka muu muka sitä palvelua antais? Vai oletko sitä mieltä, että posti voidaan lakkauttaa kannattamattomana ja tilaat sinäkin kirjeesi ja pakettisi taksilla.


      • Äteritsi

        Sorry, kirjoitin postista vaikka kyse matkahuollosta. Pakettejahan molemmat kuljettaakin joten sana kirjeet tuli liikana.


      • mmmmmmmm

        Matkahuollon aika on ohi!
        Ei se niin voi olla matkahuolto ei maksa asiamiehelle työstä kunnolla ja kaupunki ottaa hoitaakseen.
        Se jos mikä vääristää kilpailua!


      • mmmmmmmmmmmmm

        Eikä siinä ole veromarkoilla mitään muuta tekemistä kuin että matkahuolto kerää rahat.
        Yrittäjänä ehkä tämän ymmärtäisit.


    • Näinonnn

      Mmmmmmm puhuu asiaa.

      • Äteritsi

        Jos tämä maa halutaan pitää asuttuna syrjäkyliä myöten, jotain palveluja on voitava rahoittaa verorahoilla. Yrittäjät haluavat vain "rusinat pullasta", kaikki voittoa tuottamaton jätetään pois. Jos se matkahuolto olisi kannattava, varmasti yrittäjiä olisi jonossa pitämään sitä.


    • Mjoo

      Jos siitä keskimäärin kuulemma maksetaan 1500€/kk niin mitähän sillä saa, ei edes työntekijää saati tiloja vuokralle jos ei omaa omista.

      • Äteritsi

        Joopa joo. Nivalassa ja Reisikkäällä toimivat matkahuollot, varmaan mahtuu.haavikkaiden paketit jompaankumpaan. Jos nekin lopettaa niin Oulussa luulisi vielä toimivan. Te yrittäjäthän sen ymmärrätte, mikä kannattaa. Pois kaupunki vääristämästä kilpailua. Terveisin takinkääntäjä


      • Anonyymi
        Äteritsi kirjoitti:

        Joopa joo. Nivalassa ja Reisikkäällä toimivat matkahuollot, varmaan mahtuu.haavikkaiden paketit jompaankumpaan. Jos nekin lopettaa niin Oulussa luulisi vielä toimivan. Te yrittäjäthän sen ymmärrätte, mikä kannattaa. Pois kaupunki vääristämästä kilpailua. Terveisin takinkääntäjä

        äteritsille kysymys.missä Nivalan matkahuolto sijaitsee.Itse en ole sitä löytänyt kahteen vuoteen


    • ahistaa

      ei siis matkahuolto mahu Hpj

    • asionut

      Hyvin mahtuu ja hyvä on. Hyvää palvelua - siistit tilat

    • anonyymi_zEI

      Parempi palvelu nyt ku edellisellä yrittäjällä

    • Irma48

      Onko haapajärvellä matkalaukkuhuoltoa? Mulla ois vetskari rikki ja pitäs lähti reissuun Kuhmoon.

      Mutta matkalaukkuhuoltoa pitäis löytää ennen sitä. 3.5. on lähtö, klo 8.00 aamulla, tai voi olla että täytyy lähteä puoli tuntia aiemminkin että ei tule kiirettä. Tuttava ajaa ja menen kyydillä. Taidan ottaa eväät mukaan, niin aamusta ei oikein aamupala viellä maistu. Vähän vaan mietin että tykkääkö tuttavani jos syön autossa. Mutta syödä täytyy välttämättä, Kuhmoon on pitkä matka kuitenkin. Paluu olisi 8.5., aikaa ei ole vielä päätetty. Siinä pääsisi muuten Haapajärvelle Kuhmosta jos jollain olisi kyydillä tarvetta! Ottakaa yhteyttä vaikka minuun, niin voin välittää tiedon tuttavalleni.

    • Haapajärvinen

      Kyllähän on hyvä että palveluita ylläpidetään.Eihän linja-auto takaan liiku ilman valtion tukea.

      • Äteritsi

        Ei missään nimessä saa tukea matkahuoltoa. Jos jokin kone rikkoontuu kesken työn ja varaosia joudutaan tilaamaan, samahan se on hipaista Ouluun tai johonkin muuhun isompaan keskukseen, missä matkahuolto vielä kannattaa, hakemaan pakettinsa. Mitä muuta MH:n kautta edes lähetetään?


    • Vipunen79

      Matkahuollon pakettipalvelun säilyminen Haapajärvellä on hyvä asia. Hyvä niin, koska itsekkin käytän matkahuollon pakettipalveluja kuukausittain jossain muodossa. Oman kokemukseni mukaan matkahuolto on tänä päivänä jopa luotettavampi, ja jossain määrin nopeampikin kuin Posti.

      Se, kuinka palvelut on hoidettu, onkin sitten eri asia. Vanhan uimahallin kiinteistö on toki tiloiltaan sopiva, mutta aavistuksen syrjässä.

      Minulta on reippaan vuoden aikana kahdesti tultu Supermarketin parkkipaikalta kyselemään missä on matkahuolto, ja mistä näkisi bussien aikataulut, ja missä bussit pysähtyy. Ensimmäisellä kerralla matkahuolto oli sittemmin jo lopettaneessa vauvakeitaassa, ja toisella kertaa tässä mikälie sisustuspalvelussa.

      Oikeastaan noista jälkivirityksistä täysin toimiva on ollut vain vanhan Shellin kiinteistössä toiminut matkahuolto. Tuolloin autoille oli tilaa pihassa, pakettihommat sekä palvelu toimi ja kahvila oli odottavia asiakkaita ja ohikulkijoita varten. Puistokadulla ei vain ollut tilaa autoille, saati muuten järkevälle toiminnalle. Matkahuoltotoiminnan hoitaminen nykystandardien mukaan ja ansiokkaasti ei hoidu vasemmalla kädellä.

      Näin jälkiviisaana linja-autoparkki olisi varmaan kannattanut säilyttää entisellä paikallaan, mutta siihen piti puoliväkisin saada kaukolla lämpeävä tori punertavan peltihallin kylkeen. Tori, joka itsessään on epäkäytännöllinen ja ahdas, ja johon viime kesänä jo ilmestyi esteettisesti arveluttavan näköisiä puukopperoita muka myyntiä edistämään.

      Valitettavasti Haapajärvellä ei enää ole järkevää paikkaa matkahuollolle jäljellä.
      Kukaan päättäjistä ei ole ainakaan julkisesti todennut että Stoolperin kanssa mentiin vauhtisokeuden vallassa perse edellä puuhun ja virhe tuli tehtyä.

      Tässä mielessä kunnioitan erästä sekundalestadiolaista pääministeriä. Hän on sentään tulos tai ulos mies omien sanojensa mukaan. Mielestäni samaa metodia voitaisiin soveltaa myös kuntapolitiikkaan.

    • Anonyymi

      Hyvin toimii lähettämiset ja pakettien haut, palvelu 10 , siistit tilat

    • Anonyymi

      Viisipäivää takaperin lähti paketti vantaalta ja ei ole tullut vieläkään perille eli melkoisen verkkaista on kuljetus,olisi tään parisataa kilometsiä tullut vaikka jalkaisin,lupaavat,että 1-3 päivää,aika kaukana ovat lupaukset kun lähiseudulle ei saada viikossa pakettia,jos työt olisi tästä kyseessä niin voisi palaa käämi!

      • Anonyymi

        Mina menee hakeemaa oulusta hallalteurastettuuliha taxilla
        suomi huvamaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1230
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      82
      1147
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1125
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      965
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      918
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      854
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      734
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      682
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      662
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      547
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      540
    13. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      133
      530
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    15. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      505
    16. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      490
    17. 43
      477
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      42
      468
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      456
    20. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      85
      444
    Aihe