Uusiutuvalla uunotetaan hyväuskoisia

NoinhanSeMenee

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/268655-suomalaistutkijat-uusiutuvalla-energialla-johdetaan-harhaan-mikaan-tapa-tuottaa?fbclid=IwAR2xEDU8nRMuKC_moBWlCByCgfsBbRqP_0TWL13bO6Ae8hSBmQgWVj4TawQ

Hyvä artikkeli uusiutuvan energian harhasta. Uusiutuvan energian tuotanto usein nojaa pitkälti erilaisten uusiutumattomien resurssien hyödyntämiseen. Ja usein vaihtelevatuottoinen uusiutuva energia tarvitsee petikaverikseen fossiilienergia vastatakseen tarpeeseen joka tilanteessa. Esim. Jotkin yritykset ratsastavat uusiutuvan energian positiivisilla mielikuvilla myydäkseen maakaasua ja pitkittääkseen fossiilienergian aikakautta. Uusiutuvuus ei tarkoita automaattisesti sitä, että energianlähde olisi ekologisesti tai yhteiskunnallisesti kestävää. Löyhä uusiutuvan energian käsite mahdollistaa tahallisen ja tahattoman harhaanjohtamisen. Hyvä–paha-leimaamisesta pitäisi päästä eroon ja katsoa, mitkä energiantuotannon kokonaisvaikutukset ovat päästömielessä.

6

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IloistaOdottelua

      Lennetään ja autoillaan kaikessa rauhassa. Ilmastonmuutos on pelkkä tekosyy rahastamiselle. Tähän mennessä ainoa länsimaa, jossa co2 päästöt ovat merkittävästi pienentyneet on USA. Käytännössä kaikissa tuulivoimaa runsaasti lisänneissä maissa co2 päästö ovat lisääntyneet, esim. Saksassa runsaasti.

      Ilmastonmuutos on todellista ja sekin on totta, että ihmisen toiminta on sitä nopeuttanut, mutta ihminen ei sitä pysty pysäyttämään. Ilmasto lämpenee ihmisestä huolimatta ja siihen on sopuduttava. Myös sekin on tosiasia, että ihmispopulaatio on kasvanut kestokyvyn äärirajoille, mutta ei siitäkään kannata kantaa huolta, luonto hoitaa asian siinä vaiheessa kun populaatio on kasvanut liian suureksi. Tavalla tai toisella.

    • ilmastouskonto

      "Ilmastonmuutos on todellista ja sekin on totta, että ihmisen toiminta on sitä nopeuttanut"
      Ainoastaan ilmaston muutos on totta sillä ilmasto, mitä sillä sitten tarkoitetaankaan, on jatkuvan muutoksen alainen. On aina ollut ja tulee sitä olemaan.
      Ihmisen toiminnan vaikutusta ei tunneta, sen vaikutus on luulottelua.
      Väestön kasvulle on kuitenkin saatava rajat. Se on todellinen uhka.

    • Anonyymi

      Viisi vuotta on kulunut tästä ja nyt olemme saavuttamassa sähkön tuotannossa fossiilivapaan sähkön tuotannon. Toki vielä on tehtävää.

      Päästöttömän sähkön tuotannon osuus Suomessa on nyt 94 % kokonaistuotannosta ( vuoden 2023 luku). Alla listaus, miten siihen on päästy.

      Sähkön tuotanto,hiilidioksidipäästöt:
      • 2,5 Mt vuonna 2023*
      • 4,1 Mt vuonna 2022
      • 4,7 Mt vuonna 2021
      • 6,9 Mt vuonna 2015
      • 19 Mt vuonna 2010


      https://energia.fi/tiedotteet/sahkovuosi-2023-puhdas-sahkontuotanto-kasvoi-paastot-ja-hinnat-romahtivat/

    • Anonyymi

      Energia ei katoa, eikä uusiudu.

    • Anonyymi

      onkin kaksinaamaista, nyky ajan vihdeä siirtymä,kun mailman sivu on luotu,laitteita jotka oikeasti on päästöttömiä mutta niillä pysty rahastamaan kuluttajaa,niin laitteta päästetä myyntiin,

      • Anonyymi

        Minäkö tyhmä? Nyt minä en ymmärrä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1564
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe