Näin kuitenkin ajattelee Venäjän ortodoksisen kirkon patriarkka, jonka mukaan älypuhelimet ovat ilmwstyskirjan varoittama Antikristuksen. Yhtenä todisteena kirkon patriarkka näkee sen, että ohmiset pitävät älypuhelinta oikeassa kädessä ja ja korvalla. Hänen mukaansa mukaan verkkoon kytketyt laitteet mahdollistavat ihmisten kontrolloinnin.
Koko uutisen voitte lukea tästä: https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005959643.html
Ette kai usko, että älypuhelin on antikristuksen merkki?
12
145
Vastaukset
- Pedon-merkit
Minun mielestä kaikki, mitä pidetään ohimolla/otsalla ja oikeassa kädessä on pedon merkki.
Pedon merkkejä oikeassa kädessä ja otsalla:
-Oikeasta villieläimen karvasta tehty karvalakki.
-Lippalakki ja kaikki muut lakit.
-Kuulokkeet, joita monet nostavat ohimolleen kuunteluhetkien välissä.
-Aurinkolasit otsalla.
-Peruukit.
-Aikoinaan hikinauhat.
-Laskettelijan lasit.
-Pyöräilykypärä ja muut kypärät.
-Mulkku. Eräillä se sojottaa pystyssä otsalla ja oikeassa kädessäkin.
jne.
Vasenkätiset sen sijaan säästyvät pednmerkiltä kokonaan tai ainakin puoliksi.- Steyr
Olisiko listalla sijaa oikean käden etu-, tai keskisormessa olevalle kantasormukselle, kirveelle, puukolle, metsästysaseelle, halonkantotarakalle, sontalapiolle ja talikolle, suokuokalle, puikkohitsauskolville.
Ja mikäli on vasenkätinen, on vain ehkä puoliksi pedonmerkin kantaja tai ei lainkaan..
Kieltämättä se kännykkä näin pimeänä vuoden aikana tekee usein ihmisestä ihan pedon näköisen.
Kun näkee ihmisiä, jotka kulkevat esim. kadulla kännykkää samalla selaillen, niin se puhelimen näytöstä heijastuva valo saa ihmisen näyttämään usein pelottavaltakin pedolta, ihan kummitukselta.- pyhpyh23894y928347
Paavi on edelleen antikristus ja sunnuntain pyhittäminen pedon merkki.
- Salomo
Pyhpyh. Pedon merkki ihmisessä osoittaa voiko hän ostaa tai myydä tai olla ostamatta ja myymättä. Mien sunnuntailla ja sen pyhittämisellä voisi myydä ja ostaa?
- Steyr
Vain ja ainoastaan adventisteille paavi on antikristus. Meille muille kristityille paavi on katolisen kirkon johtaja ja ihminen ihmisten joukossa.
- pyhpyh9823749823742
Salomo kirjoitti:
Pyhpyh. Pedon merkki ihmisessä osoittaa voiko hän ostaa tai myydä tai olla ostamatta ja myymättä. Mien sunnuntailla ja sen pyhittämisellä voisi myydä ja ostaa?
Tuleva uskontopakkolaki nimeltä sunnuntailaki.
- pyhpyh298347293847
Steyr kirjoitti:
Vain ja ainoastaan adventisteille paavi on antikristus. Meille muille kristityille paavi on katolisen kirkon johtaja ja ihminen ihmisten joukossa.
Te olettekin kaikki muut Babylonin porttokirkkojen vankeja, ja juotte sen vihan viiniä.
- Salomo
Paavi on eräs monista antikristuksista, mutta ei se viimeinen - laittomuuden ihminen.
- pyhpyh23479823749
Onpas.
- Salomo
En oikein niele sitä, että pelkkä älypuhelin olisi pedon merkki, koska se on myös auttanut ihmisiä mm. Sillä on julistettu evankeliumia, pelastettu ihmishenkiä, soitettu sairasautoja ja estetty rikoksia jne.
Olisin enemmänkin huolissani siitä, kuka tulevaisuudessa hallitsee ja tarkkailee toimiasi - sinä vai joku muu? Luin IS:n ja BBC:n artikkelit aiheesta, eikä niiden mukaan patriarkka Kirill sanonut, että älypuhelin olisi pedon merkki - "oikeassa kädessä ja korvalla" kuten aloituksessa mainitaan. Patriarkka totesi, että älypuhelimet ja muut verkkoon kytkettävät laitteet mahdollistavat ihmiskunnan maailmanlaajuisen kontrolloimisen ja jonain päivänä antikristus johtaa tätä verkkoa.
Esimerkiksi Facebookin kautta ihmisistä saadaan valtavasti tietoa, joka ei täysin katoa, vaikka pyytäisit poistamaan profiilisi. Olet käyttöehdot useimmiten lukematta klikannut ok ja näin hyväksynyt tietojen tallentamisen.
Toivottavasti patriarkka puhui oman henkilökohtaisen vakaumuksensa mukaisesti. Helposti tulee mieleen, että ortodoksinen kirkko on Venäjällä Putinin politiikan jatke ja on jokin poliittinen syy, miksi pattiarkan piti tulla ulos tässä asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1207091Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1224874L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa644145TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153433Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7122196Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2601611- 671425
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581408Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j561354Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221246