Oi jalo aatteen palo

huutoja_ja_käännytystä

Olen silloin tällöin lueskellut näitä kommentteja täällä. Minulle on välittynyt tunne, että "The oikeat kristityt" tekevät lähetystyötä täällä. Ihan noin elävässä elämässä kunnolla uskoon hurahtanut toteuttaa lähetyskäskyä aina missä vaan voi sen tehdä. Näin netissä se onnistuu ilman että joutuu vartijan tai myymälän hoitajan ulosohjaukseen, nimittäin jos sitä lähetystyötä tekee vaikka nyt Lidlin kassajonossa. Ei ole sanan julistajalla helppoa ateistien hallitsemassa yhteiskunnassa, meillä on omat moraali- ja käyttäytymissääntömme. Toisaalta jos yhteiskuntamme olisi 90% oikeitten kristittyjen hallitsema, lähetystyö ja sananjulistus olisi arkipäivää, kaduilla, kaupoissa ja yleisissä kuluvälineissä. Käsitykseni mukaan oikeaa kristillisyyttä on se kun kaikissa tilanteissa ja paikoissa tunnustaa uskonsa avoimesti mitään peittelemättä. Toki noin arkielämässä olisi hupaisaa jos kesäisellä Kuopion torilla 58 ”Johannes kastajaa” julistaisi suureen ääneen Herran sanaa, siis”Niuanniemi tänään”.

Niin onko ateistilla moraalia, on mitä sitten? Toisaalta kuka tai mikä on ateisti, ”valaistuneiden” mielestä normi luterilainen, tai katolilainen ei ole kristitty, joten hän on tämän määritelmän mukaan ateisti, kuten suurin osa ihmispopulaatiosta. Moraali riippuu ihmisestä itsestään ei uskonnosta ei kristillisyys ole mikään itseisarvo, oikean ja väärän ymmärtämiseen. Toisaalta usein henkisesti ahdas fundamentalistinen koti tai yhteiskunta saa aikaan kieroutuneita, tunne-elämältään vääristyneitä, perverssejä yksilöitä. Fundamentalistiset yhteisöt keksivät myös ihan omat moraalisääntönsä ja totta kai niiden rikkominen on syntiä, siis moraalittomuutta. Kun ihmisotus on lisääntymisiässä ja hormoniensa vietävissä, lähes kaikki sukupuolisuus on kiellettyä, syntiä ja tietysti moraalitonta. Normaalin ateistin mielestä ei joudu helvettiin vaikka tujauttaa nuorta morsianta muutaman kerran ennen häitä. Luemme netistä kuinka itämaan nuoret kulttuurilähettiläät raiskaavat maassamme naisia ja lapsia, osin uskontonsa sanelemana – he eivät olleet ateisteja.

”Siirtyminen polyteismistä monoteismiin on yksi ihmiskunnan historian suurimmista vallankumouksista, ja se muotoutui Jahvea palvoneiden juutalaisten parissa.” Oikeastaan aika hullua, että juutalaisten valitsema ”Jahve Jumala” määrää sen kuka on moraaliton ja kuka muuten vaan ateisti. Ihan noin selvällä järjellä ajatellen miksi pitää uskoa juutalaisten yhteen jumalista – sen toisen tiedämme, se on raha. Noin vapaasti voisi sanoa; tule uskoon ja heitä aivosi narikkaan. Kun saarnurit mättävät videoilla ja erilaisissa saleissa suu vaahdossa Jumalan sanaa, kyllä helpompi on pysyä valtion kirkon ateistintina kun hypätä tuohon laumaan. Aikuiset miehet selittää kuinka The Raamattu sanasta sanaan totta ja hengenjohdattamana ”kaukokirjoitettu”. Kun kaiken päälle vielä saarnuri kuvailee Nooan arkkia ja kuinka sillä kanootilla pelastettiin koko maailman eläinpopulaatio ihmiseläin mukaan lukien. Me ateistit uskallamme jopa epäillä Raamatun kertomusten todenperäisyyttä ja historiallista aika janaa. Kun muistetaan, että Raamattua on kirjoitettu hellenistien aikakaudelta tähän päivään, tuhansien munkkien ja kirjureiden toimesta. Myös usein rahasta, kuka sitä nyt ilmatteeks tekisi – usein pontimena oli tuhti viini enemmän usko siihen mitä kirjoitti.

1

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aivotko_narikassa

      Jopa perushellarit nyrpistelevät nenäänsä luterilaisille ka ortodokseille, puhumattakaan näistä amerikkalaislähtöisistä fundamentalistisista suuntauksista joiden mielestä hellaritkin ovat pliisuja. Tuleeko se pelastus vain oikealla tavalla lukemalla Ramattua, sen oikea painosta ja käyttämällä oikeita termejä? Kun haukutaan homoja, huoritetaan luterilaisia naispappeja nauretaan, ortodoksien ja muiden kristillisten kirkkojen seremoniaperinteille ollaan jo melkoisia hihhuleita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      247
      6157
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      151
      5981
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      250
      5056
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      40
      4547
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4375
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      63
      4222
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4147
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3694
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      62
      2599
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2049
    Aihe