Oi jalo aatteen palo

huutoja_ja_käännytystä

Olen silloin tällöin lueskellut näitä kommentteja täällä. Minulle on välittynyt tunne, että "The oikeat kristityt" tekevät lähetystyötä täällä. Ihan noin elävässä elämässä kunnolla uskoon hurahtanut toteuttaa lähetyskäskyä aina missä vaan voi sen tehdä. Näin netissä se onnistuu ilman että joutuu vartijan tai myymälän hoitajan ulosohjaukseen, nimittäin jos sitä lähetystyötä tekee vaikka nyt Lidlin kassajonossa. Ei ole sanan julistajalla helppoa ateistien hallitsemassa yhteiskunnassa, meillä on omat moraali- ja käyttäytymissääntömme. Toisaalta jos yhteiskuntamme olisi 90% oikeitten kristittyjen hallitsema, lähetystyö ja sananjulistus olisi arkipäivää, kaduilla, kaupoissa ja yleisissä kuluvälineissä. Käsitykseni mukaan oikeaa kristillisyyttä on se kun kaikissa tilanteissa ja paikoissa tunnustaa uskonsa avoimesti mitään peittelemättä. Toki noin arkielämässä olisi hupaisaa jos kesäisellä Kuopion torilla 58 ”Johannes kastajaa” julistaisi suureen ääneen Herran sanaa, siis”Niuanniemi tänään”.

Niin onko ateistilla moraalia, on mitä sitten? Toisaalta kuka tai mikä on ateisti, ”valaistuneiden” mielestä normi luterilainen, tai katolilainen ei ole kristitty, joten hän on tämän määritelmän mukaan ateisti, kuten suurin osa ihmispopulaatiosta. Moraali riippuu ihmisestä itsestään ei uskonnosta ei kristillisyys ole mikään itseisarvo, oikean ja väärän ymmärtämiseen. Toisaalta usein henkisesti ahdas fundamentalistinen koti tai yhteiskunta saa aikaan kieroutuneita, tunne-elämältään vääristyneitä, perverssejä yksilöitä. Fundamentalistiset yhteisöt keksivät myös ihan omat moraalisääntönsä ja totta kai niiden rikkominen on syntiä, siis moraalittomuutta. Kun ihmisotus on lisääntymisiässä ja hormoniensa vietävissä, lähes kaikki sukupuolisuus on kiellettyä, syntiä ja tietysti moraalitonta. Normaalin ateistin mielestä ei joudu helvettiin vaikka tujauttaa nuorta morsianta muutaman kerran ennen häitä. Luemme netistä kuinka itämaan nuoret kulttuurilähettiläät raiskaavat maassamme naisia ja lapsia, osin uskontonsa sanelemana – he eivät olleet ateisteja.

”Siirtyminen polyteismistä monoteismiin on yksi ihmiskunnan historian suurimmista vallankumouksista, ja se muotoutui Jahvea palvoneiden juutalaisten parissa.” Oikeastaan aika hullua, että juutalaisten valitsema ”Jahve Jumala” määrää sen kuka on moraaliton ja kuka muuten vaan ateisti. Ihan noin selvällä järjellä ajatellen miksi pitää uskoa juutalaisten yhteen jumalista – sen toisen tiedämme, se on raha. Noin vapaasti voisi sanoa; tule uskoon ja heitä aivosi narikkaan. Kun saarnurit mättävät videoilla ja erilaisissa saleissa suu vaahdossa Jumalan sanaa, kyllä helpompi on pysyä valtion kirkon ateistintina kun hypätä tuohon laumaan. Aikuiset miehet selittää kuinka The Raamattu sanasta sanaan totta ja hengenjohdattamana ”kaukokirjoitettu”. Kun kaiken päälle vielä saarnuri kuvailee Nooan arkkia ja kuinka sillä kanootilla pelastettiin koko maailman eläinpopulaatio ihmiseläin mukaan lukien. Me ateistit uskallamme jopa epäillä Raamatun kertomusten todenperäisyyttä ja historiallista aika janaa. Kun muistetaan, että Raamattua on kirjoitettu hellenistien aikakaudelta tähän päivään, tuhansien munkkien ja kirjureiden toimesta. Myös usein rahasta, kuka sitä nyt ilmatteeks tekisi – usein pontimena oli tuhti viini enemmän usko siihen mitä kirjoitti.

1

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aivotko_narikassa

      Jopa perushellarit nyrpistelevät nenäänsä luterilaisille ka ortodokseille, puhumattakaan näistä amerikkalaislähtöisistä fundamentalistisista suuntauksista joiden mielestä hellaritkin ovat pliisuja. Tuleeko se pelastus vain oikealla tavalla lukemalla Ramattua, sen oikea painosta ja käyttämällä oikeita termejä? Kun haukutaan homoja, huoritetaan luterilaisia naispappeja nauretaan, ortodoksien ja muiden kristillisten kirkkojen seremoniaperinteille ollaan jo melkoisia hihhuleita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      378
      12521
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      266
      5478
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      222
      3999
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      245
      2883
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      19
      2040
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1874
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      166
      934
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      915
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      812
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      766
    Aihe