ateismi uskoo materialismiin

handyquestions

mutta sillä uskomuksella ei tehdä rahaa, eikä elokuvia,
eikä materiaa, eikä rikkautta. Miten se on mahdollista.

10

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ateistille materialismi voi tarkoittaa sitä että näkee materian vain materiana. Joillekin uskovaisille materia ja raha taas on merkki jumalan siunauksesta. Siten materialismi antaa vähemmän arvoa materialle.

      • handyquestions

        Luterilaisille hikikin on mantraa ja materialismin hoitaa pako/pölyputki jos palstaa on uskominen :D

        Missähän tämä Mielensä vikuuttaja nyt kakoilee?


    • AteistiVaan

      En ymmärrä aloituksen pointtia. On paljon saarnaajia, jotka tekevät ihmisten uskonnollisuudella rahaa esimerkiksi huijaamalla ihmisiä kuvittelemaan, että tekevät ihmeparannuksia messuissaan ja myyvät kalliilla noihin pääsylippuja. Mutta tälläinen toiminta nyt tuskin on osoitus uskontojen järkevyydestä - pikemminkin päinvastoin.

      • handyquestions

        Saarnarit ovat mielestäsi perverssejä? miami vice antoi mielestäni oivan kuvan heistä, osassa
        http://miamivice.wikia.com/wiki/Bill_Bob_Proverb

        äijä näyttääkin mun uskonnon opettajalta koska letti ja irvistys heh heheikös vaan?

        Pakko kysyä vaikka ette Herraa tunnekaan, heh herraa


    • success

      skeptikot eivät ole parhaita käsikirjoittajia millään alalla. Magiikkaa on olemassa, skifiä,
      futuristista taidetta joka sektorilla. sen lisäksi on myös oikeasti yliluonnollista ja ihmiset haluavat nähdä ja kokea ja irtautua arjesta. sen vuoksi. Muutamia ihmisiä on olemassa jotka tekevät rahaa kunnolla omilla kyvyillääm. Joku David Copperfield ei kuulu joukkoon
      joilla on näitä kykyjä, mutta hän on upporikas. Samoin kaikki elokuvaohjaajat jotka saavat innoituksensa toisesta maailmasta.
      https://www.youtube.com/watch?v=7fKrFeX8dRY

      • ihmettelenvaan

        Mutta elokuvathan ovat ajanvietettä ja aikuisten satuja. Jokainen järkevä ihminen tietää , että sepitteen maailmassahan siinä liikutaan. Niinkuin lapsi, joka ei enää oikeasti usko joulupukkiin, mutta menee mukana joulun taiassa. Itsekin pidän scifistä ja magiikasta, mutta en usko niihin. Taidetta tekevät ihmiset, ei mitkään yliluonnolliset olennot.


    • Filosofinen materialismi ei ole sama asia kuin hinku kerätä rahaa, taikka kalliita kultakaluja, tuoksuaineita, aaseja ja kameleita, sekä orjia ja orjattaria.,

    • handyanswer

      Kaasuhan ei varsinaisesti ole mitään materiaa, koska se on henkevää kuin ilma. Ilmankos tämä uskovainen on tehnyt kaasulla filmejä ja rahaa: https://www.youtube.com/watch?v=q-OfNwrFy98&t=72s

    • Ateistihumanisti

      Materialismi tarkoittaa filosofista kantaa, jonka mukaan maailma, kaikki sen ilmiöt ja tietoisuus palautuvat aineeseen ja aineen ominaisuuksiin. Materialismin vastakohta on idealismi, jonka mukaan maailma ja kaikki sen ilmiöt ovat ensisijaisesti henkisiä.

      Mutta ateismi itsessään ei ole materialismia. Ateismi vastaa kielteisesti kysymykseen: onko jumalaa tai jumalia. Mitään sen syvällisempää siihen ei sisälly. Se ei ole ideologia tai oppisuunta. Se on vain käsite, joka ilmaisee suhtautumisen jumalan olemassaoloon.

      • "Ateismi vastaa kielteisesti kysymykseen: onko jumalaa tai jumalia"
        Tarkentaisin tuota niin että ateisti vastaa kielteisesti kysymykseen uskotko jumalaan tai jumaliin.
        Olen ateisti mutta en kiellä ainoatakaan jumalaa vaikken usko yhteenkään. Mielestäni kaikki jumalolennot joihin yksikin uskoo ovat olemassa. Ne ovat olemassa niihin uskovien mielissä. Siitä johtuen niitä sanotaankin mielikuvitusolennoiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1489
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      583
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      514
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      472
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe