SOTE NOSTAA TERVEYSKESKUSMAKSUJA
xifwe
30<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Mitä sitten jos nostaa, nouseehan kakii muutkin maksut, sähkö, vesi, jäte, elintarvikkeet ja kaikki muutkin vaan nousee.
Turha viisastella vakavalla asialla kokoomusloinen.
Kovin usealle tuo merkitsee samaa kun elämisen edellytysten vientiä.
Köyhimmillä ja sairaimmilla ei ole varaa lääkäriin tai ruokaan.
Hallitus on hävitön sote kiimassaan.
Hallitsematon haittamaahanmuutto on osasyyllinen varojen hupenemiseen.
Ehkä hallitus on päättänyt tuhota yhteiskunnan heikoimmat. Hoitaa kestävyysvajeen pois tällä tavoin.
Juuri+niin.
Inhottavinta+on,+että+välikatto+(61,80+€/v)+poistuu.+Ruotsin+maksukatto+on+379+€+ja+Norjassa+260+€,+mikä+selittyy+paremmalla+kansantaloudella+oman,+kelluvan+valuutan+ansiosta.+
Saarikko+toteaa:+"Siitä+on+löydettävissä+yksityiskohtia,+joissa+voi+sanoa,+että+tämä+kohta+huononee,+ja+yksityiskohtia,+joissa+jonkun+asema+paranee."+Tulkitsen+siten,+että+asiakkaan+kohta+huononee+ja+työntekijän+asema+paranee.+Obamacaressa+oli+tutkimustuloksia+aiheesta.+
"Käytettyjen+asiakasmaksujen+kokonaissumma+pyritään+pitämään+kutakuinkin+ennallaan."+Miten+se+on+käytännössä+mahdollista,+jos+yhtäkkiä+tulee+vaikka+ebola-aalto+Suomeen?+Maakuntien+sote-menot+kasvaisivat+silloin+räjähdysmäisesti.
"Uusina+palveluina+maksukattoon+tulevat+suun+terveydenhuollon+käynti-+ja+toimenpidemaksut,+tilapäisen+kotisairaanhoidon+ja+kotisairaalan+maksut,+ensihoitopalvelun+maksut+sekä+toimeentulotuella+maksetut+maksut.+Ennaltaehkäisevät+käynnit+ovat+edelleen+ilmaisia."+Pienituloiset+vanhukset+ja+pitkäaikaissairaat+kärsivät+edelleen+liian+korkeasta+omavastuusta.+Maksukatto+pitää+laskea+Norjan+tasolle!+Kekkosen+aikana+oli+ilmaiset+terveyspalvelut+kaikille+terveyskeskuksissa,+nykyään+on+maksulliset+arvauskeskukset.+
"Vuonna+2015+maksukatto+täyttyi+2,9+%:lla."+Käytännössä+vain+he+hyötyivät+maksukatosta.+Muut+maksoivat+turhasta.
Palatkoon+Kekkoslovakia!
Kepu Saarikko valehteli viime sykysnä eduskunnan kyselytunnilla että sote ei nosta terveydenhuollon asiakasmaksuja. Akka valehteli tuolloin notta korvat heiluivat.
Kepu pettää aina. Ei ole ensimmäinen kerta, kun kepuli valehtelee.
Papukaijana pulputtaa jatkuvaa valhetta. Kuka sen on ohjelmoinut?
Pistetään palautetta eduskuntaan terveydenhuollon asiakasmaksuista.
https://www.eduskunta.fi/FI/tietoaeduskunnasta/Organisaatio/yhteystiedot/sivut/default.aspx
Kepu+Sipilä,+kokoomus+Orpo+ja+persu+Soini+käskivät+tämän+hallituskauden+alussa+kuntia+nostamaan+terveydenhuollon+asiakasmaksuja+kertalaakista+30%+vuoden+2016+alusta+ja+kunnat+tekiväkin+työtä+käskettyä+ajanoloon.+Suomessa+on+jo+nyt+OECD+maiden+korkeimmat+asiakasmaksut+terveyden+huollossa.
Sote on sontaa eli kuopattava.
Halvemmaksi taitaa sitten tulla ottaa jo oma terveysvakuutus kuin maksaa tyhjästä ja sitten vielä verot päälle? Kumma valtio. Ei kukaan tervejärkinen maksa jostain 15 min lääkärikäynnistä satoja euroja eikä valtiolla ole mitään oikeutta kiristää hintoja miten sattuu. Suomi muuttuu sitten kapitalismin irvikuvaksi jos tuommoinen toteutuu.
Yksityisellä puolella hinnat taas pysyy aisoissa kilpailun ansiosta.
Suomesta ilmeisesti loppuu yleinen terveyden huolto kokonaan,hyvä vaan verot laskee siltä osin ainakin.
Yksityisellä terveydenhuollolla on hintakartelli eli et sinä sieltä mitään halvalla tule saamaan ja jos porvaripuolueet onnistuvat ajamaan julkisen terveydenhuollon alas saavat yksityiset terveysfirmat määräävän markkina-aseman ja nostavat tuolloin asiakasmaksut taivaisiin.
Juuri noin asia on. Nykyään joutuu maksamaan yksityisen erikoislääkärin 20 minuutin vastaanotosta noin 140 euroa, mikä on täysin kohtuutonta. Markka- aikana maksu oli noin 140 markkaa.
Todella törkeää politiikkaa kepulta, kokoomukselta ja porvaripersuilta.
Nyt jos koskaan kannattaa lähettää vihaista postia Eduskunnassa oleville kokoomuslaisille kansanedustajille.
Kokoomuksen painostuksesta kaikilta Suomen Aluesairaaloilta poistettiin noin 3 vuotta sitten oikeus tehdä leikkauksia, jotka vaativat potilaan nukuttamista. Edes umpisuolia ei saa leikata, eikä mitään, vaikka sitä työtä oli tehty kymmeniä vuosia noissa sairaaloissa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_sairaaloista#Alueelliset_sairaalat
Nyt se sama Kokoomus ajaa lainsäädäntöä, jolla yksityiset, pienehkötkin lääkäriasemat ja pikkusairaalat saisivat tehdä nukutuksia ja kirurgisia operaatioita.
Jos jokin menee vikaan, tai tulee komplikaatioita illalla tai viikonloppuna, potilas kuskataan yhteiskunnan varoilla yöpäivystävän Keskussairaalan vastuulle ja hoitoon.
Yksityissairaalat vain kuorivat rahakkaan ja makoisan kerma roiminnasta.
Suomalainen Kokoomus on yhteiskunnan syöpä.
Lähettäkää vihaistya postia kaikille Kokoomuksen kansanedustajille.
Ja Kokoomuksen kannatus senkun nousee. Mistä nämä äänet ilmestyvät ja päättääkö myös Tieto Oy jo että kokoomuksesta tulee suurin päähallituspuolue, jotta rahamafia saa haluamansa muutokset, Nato Suomen jäsenekseen ja kansa saadaan kuriin isäntien alle sekä paikalliseen käskytykseen?
Kaikki nämä Sipilän lakiehdotukset ja uudistukset on aina samalla kaavlla toteutettuja, kuin kaikki kusetukset yleensäkkin.
Aina pitäisi päättää heti ja kiirreellä ja näin kaikkialla muuallakin toimitaan. Jos ei esimerkkejä löydy mistään niin sitten meidän pitää olla esimerkkinä muille miten tälläinen kusetus hoidetaan.
Kepuporvari Sipilän hallituksen päätökset ovat kaikki juostenkustuja.
Palveluista pitää yleensä maksaa, oli se millaista tahansa. Ehkä maksut vähentää luulosairaiden notkumista keskuksissa.
Ei nykyasiakasmaksuhinnoilla kukaan enää käy huvikseen terveyskeskuksessa kun asiakasmaksu on jo nyt yli 20 euroa käynti ja myös sairaanhoitajalla käynti maksaa yli 10 euroa. Sairaalahoidon vuorokausimaksut ovat jo niin korkeita että varsinkaan pienituloiset eivät halua mennä enää sairalahoitoon koska sairaalalasku romahduttaa pientalouden.Suomessa on jo nyt OECD maiden korkeimmat terveydenhuollon asiakasmaksut.
Typerä (kokoomuslaisen) kommentti.
Miten se kokoomukseen liittyy.
Siten että olet kokkare.
Sipilän sote säästöt. Paljonkohan säästöt on jos ei toteuteta sotea ja nostetaan vaan maksut 600 euroon?
Aloitusta jakoon. Kiitos.
Lääkäriin ei enää voi mennä tavallinen ihminen. Onko tarkoitus että köyhät sairaat kuolevat hoidon puutteeseen? Ilmeisesti on. Pitäisi mennä diabeteshoitajalla käymään, mutta enpä taida. toistaiseksi eivät ole keksineet lääkkeiden uusinnasta maksua, siis apteekin kautta, mutta kun huomaavat että sekin on laskuttamatta, niin kyllä se tulee.
Älkää nyt kertoko päättäjille tätäl.
Totta kai. Ei yksityiset firmat ilmaiseksi tee mitään ja yhä lisäntyviä matujakin pitää hoitaa, ja tarkkaan. Heille voi teettää mielin määrin kalliitakin tutkimuksia eikä koira perään hauku.
Onko joku oikeasti kuvitellut että sote toisi jotain hyvää tavalliselle duunarille. Hah hah, kyllä on tyhmää väkeä kuka on kuvitellut.
Paras sote on se jossa jokainen maksaa lääkkeensä ja hoitonsa kokonaan itse.
Lahti jo varautunut kun sairaalaan tehty matuille oma osastokin...
https://www.ess.fi/uutiset/paijathame/art2511036
Sotea on mainostettu, että asiakkaat hyötyvät? Kysymys kuluu, miten, no, ei yhtään mitenkään vaan käy tietysti juuri päinvastoin, sen jokainen on ymmärtänyt jo ajat sitten. Poliitikon sanoja pitää lukea kuin piru Raamattua eli aina ketunhäntä ja jokin muu tarkoitus takana kuin on satuillut.