Tammikuun erot

Gysyn

Tammikuu on alkanut normaaliin eroamistahtiin, vai mitä?

Harmi, että nyt eroavat joutuvat maksamaan kirkollisveroja koko vuoden. Saavatko he kirkon palveluja?

18

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7865

      Kirkon palveluja?

      • helbboa

        Piruntorjuntaa .. eikai tämä huuhaaosasto voi muuta tarjota? =)


      • yritysvero

        Kaipa kirkko myös siunaa ja hautaa mm. konkurssin tehneet yritykset?

        Kun kerta moisesta palvelusta veroa (yhteisövero) yrityksiltä kannetaan...


      • yritysvero kirjoitti:

        Kaipa kirkko myös siunaa ja hautaa mm. konkurssin tehneet yritykset?

        Kun kerta moisesta palvelusta veroa (yhteisövero) yrityksiltä kannetaan...

        Ei tuo enää mene noin, vaan rahoitus tulee nykyään suoremmin budjetista: https://uskonnonvapaus.fi/2013/suora-valtiontuki.html


    • Harmonisointia

      Lasten kirkosta erottamisessa ei ole määräaikoja. Paitsi kouluun liittyen, jos haluaa uskonnonopetuksen sijaan elämänkatsomustiedon opetusta.

      Nyt tammikuussa muuten kirkosta erotetun lapsen katsomusaineen voi hyvin vielä vaihtaa. siis UE --> ET.

      Lasten kirkkoon kuuluvuus on vielä epäluonnolisen korkeaa, yli 80 %. NYT aika saada muutosta.

      • Useammin

        Voisko tästä puheeeksi ottamista joukkoistaa?


    • 7584

      Tämä on mielenkiintoinen kysymys, johon pitäisi saasa kirkolta virallinen vastaus. Jos eroaa vuoden alusta on verovelvollinen vuoden loppuun asti, mutta onko silloin voimassa kirkon "luontaisedut" vaikka ei ole enää virallisesti jäsen?

      • Nähdäkseni pykälät ovat selviä. "Edut" eivät ole voimassa.


    • Lateraali

      Ei nykykirkko tarjoa normaali ihmisille mitään palveluja. Ainoat ovat niitä juhlallisia perheseremonioita joita kirkko järjestää. Niistä kannattaa maksaa erikseen. Uskomisesta johonkin ei tarvitse maksaa.

    • tunnustaaa

      Tammikuussa erot ovat nyt vähän korkeammalla kuin perinteisesti. Oisko massat lähteneet liikeelle vihdoin?

      • En usko mihinkään erityiseen taitepisteeseen. YLEn juttu varmaan vaikutti, ehkä talouden syklit jne.

        Voi kyllä olla, että eroaminen on nyt jäämässä yli 50 tuhanteen, kun aiemmin oli pikemminkin 40 tuhatta varmaa ja piikit päälle. Mutta en tästäkään vielä varma ole.


    • Lukujen.tiiraus

      Tammikuussa 2019 vähemmän kuin viime vuonna,
      mutta enemmän kuin 8 sitä edellisenä vuotena (2010-2017).

      • hipheijaa

        Hyvin on vuosi alkanut. Vaikka onkin hieman etuaikaista ennustella mitään, niin kyllä taas mennään yli 50 000 eron.


      • Vuodesta 2015 on ollut hidaista tasaista kasvua. Toivottavasti kasvu jatkuu edelleen.


    • Nyt on Kirkko julkaissut tammikuun tilastot. Jäsenmäärä laski 5354:llä 3 848 191:sta 3 482 837:een. Kastettuja 2 336 (2614) ja liittyneitä 2 191 (2171). Kuolleita 4 141 (4012) ja eronneita 5 603 (5025). Huomionarvoista, että erot kasvoivat viime vuoden tammikuusta lähes 600:lla vaikka Eroakirkosta sivuston laskivat. Onko Kristiinankaupunki-casen vuoksi erottu paljon muuta kautta, vai onko tammikuun eroiksi tilastoitu joulukuun lopun eroja?
      Tammikuussa kuolleet - kastetut toi Kirkolle tappiota -1 805 ja eronneet - liittyneet tappiota - 3 412. Ainoa plus-merkkinen tulos Kirkolle muuttovoitto ulkomailta 13.
      Huomenna Tilastokeskus julkaisee tammikuun ennakkoväkiluvun, jolloin saadaan Kirkon markkinaosuus, joka lienee about 69,6%.

      • Kai tuossa on taas söhelletty jotain, ja laskettu tammikuulle joko jo joulukuussa tai vasta helmikuussa eronneita.

        Ainoa selitys noin massiiviselle muutokselle olisi se, että joku lestadiolaisryhmä tms. menisi jonossa kirkkoherranvirastoon eroamaan, mutta sellaisesta olisi jotain kautta kuultu.


    • Tilastokeskuksen tammikuun lopun väkiluku on 5 521 236 eli Kirkon markkinaosuus 31.1. oli 3 842 837/ 5 521 236 = 69,60%.

      • Kysynp

        Koska tämä "virallistetaan". Esillä on ollut 69,7 %


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe