OP haluaa lisää fyrkaa

KullarinKenkku

OP päätti: Alkaa periä maksua kuukauden viidennestä käteisnostosta alkaen

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VitaNova

      Menen Spankin asiakkaaksi. OPn aika alkanee olla kohdaltani ohi...? Näin tekee osuuskauppaväki!

    • Ahneilla

      On paskainen loppu

    • Mkkbjh

      Kuka vielä nostaa käteistä 5 kertaa kuukaudessa?

      Hyvä jos tulee nostettua 5 kertaa vuodessa...

    • PalveluPelaa

      Nostot konttoreista ovat maksuttomia. OP:llä on laaja konttoriverkosto joka ulottuu esimerkiksi pohjoisessa Utsjoelle asti.

      Omistaja-asiakkailla on 8 maksutonta nostoa kuukaudessa automaateilla, eli yhdeksännestä vasta peritään maksu. Yli puolet OP:n asiakkaista on omistaja-asiakkaita.

      • "OP:llä on laaja konttoriverkosto"

        meillä op on entisessä kaupungin keskutassa, sinne ei ole koskaan asiaa, lisäksi op edessä usein parkkipaikkaongelma.

        miksi mennä erikseen johonkin, se meno maksaa, joskus voi maksaa kolhiintuneen autonkin.


    • Politiikalleseis

      Opettelisivat käyttämään vähän, ennenkuin haikailevat lisää.

    • Jakhty

      Kuka helvetti nykyaikana nostaa käteistä ,kortilla maksu on helppoa, nuo pankin vaihto selitykset on paskaa, kaikki pankit alkaa veloittaa käteisnostoista, eikä teitä muihin pankkeihin välttämättä edes huolita, nyt vaan nielette kiukkunne ja pääpillerinne

    • Ei-Uuno-vielä

      s-pankissa loistavat sijainnit ja aukioloajat. Miksi juosta erikseen johonkin rahan takia ja maksaa palveluista vielä enemmän.

      ite olen 40 vuotta pankkikortteja käyttänyt, mutta tarvii sitä rahaakin, teattereihin, torille, yms. ja pikkurahaa lastenlapsille ja taloyhtiön pesukoneeseen.

      kaikki hoituu kauppakäynnillä s-kaupasssa.

    • Iceiceice

      1 nosto kerran kuukaudessa riittaa. Nosta kuukauden käteisen tarve kerralla joko automaatista tai konttorista sopivina seteleinä tai kolikoita.

    • Huohsentään

      Kyllä ja miksi, koska kaikki haluavat tuottaa lisää mammonaa omistajilleen.
      Siis potkimalla työtekijät pihalle ja teettämällä työt, jotka ennen teki talon työväki, asiakkailla. Nyt me asiakkaat tehdään pankkivirkailijoiden työt ite kotona ja maksetaan vielä siitä. (Nauraa voi vain itselleen, itse kukin peilin edessä).
      Kuinka tämä yhteiskunta tuli toimeen ennen? Oli terveyskeskukset pikku kylissäkin, palotarkastukset taloissa (nyt itse tehden netissä, pukki kaalimaan vartijana), palvelua pankissa (nyt netissä, itse tehden ja maksaen siitäkin). Terveys palvelut omassa kunnassa, nyt (ainakin yöllä saattaa olla 100 km matkaa). Oli bensapojat asemilla, nyt tankaat itse. ym monia muita asioita joita teet itse ja saatat jopa maksaa siitä, että saat ihan ITSE sen tehdä netissä.
      Sit ihmetellään, ku ei oo työ paikkoja ihmisille.
      Laskut maksat e-laskuna netissä, kätevää ja ehkä tulostat varmuudeksi paperin, jonka ennen tulosti laskun lähettäjä,
      Itseäni ihmetytttää, mihin tämä kaikki firmojen säästämä meno on siirtynyt?
      Ilmeisesti mopen persiiseen, eli osakkeen omistajille?

      • ertreyytu

        Hyvin kuvailtu. Tuohon voisi lisätä vammaisten kuntoutuksen, joka nykyään tapahtuu menemällä ilmaiseksi töihin. Ja työttömien työkyvyttömiksi leimaamisen, pakottamalla heidät 'kuntoutukseen', jota eivät tarvitse. Kaupoissa on automaattikassat. Ammattikoulujen sijaan opiskelu on nyt sitä, että etsitään palkaton työ ja siellä ollessa 'työssäopitaan'. Ennen sai köyhäkin käydä syksyllä poimimassa pakastimen täyteen marjoja metsästä. Nyt siellä rohmuavat marjafirmojen ulkomaiset poimijat. Lapsuudessani oli terveydenhoito ja hammashoito ilmaista. Tietävätkö nykynuoret sitä? Vakuutusyhtiöt ottavat hanakasti uusia asiakkaita ja kaikki sujuu hyvin, ellei tule tarvetta anella korvauksia.


    • rosvojen-loputon-ahneus

      ROSVOPANKKI !!!!!!!!!!!!!
      "OP:n pankkipalveluiden hintoihin muutoksia 1.4. alkaen

      Osaan pankkiemme palvelumaksuista sekä hinnastossa käytettävistä palveluiden nimistä on tulossa muutoksia 1.4.2019 alkaen. Muutoksia tulee mm. automaattinostoihin.

      Käteisen nostaminen automaateista muuttuu maksullisiksi neljän kuukausittaisen noston jälkeen. Kun maksuttomat nostot on käytetty, kukin automaattinosto maksaa 0,55€."

      Nyt menee kyllä harkintaan pankin vaihto.

      • UteliasX

        Käteisestä ei päästä eroon vielä pitkään toviin, oli mikä oli. Johan tosielämän tilanteet sen sanelee. Senkin vuoksi on kyllä erikoista nämä OP toimet. Eihän se käteisen toimittaminen ilmaista ole, niin ei pidä luulla. Mutta mihin perustuvat nämä jatkuvat kustannusten nousut? Se olisi kiva tietää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2288
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2033
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1485
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1424
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      121
      1361
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1055
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      954
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      904
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      78
      886
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      863
    Aihe