On vaarallista, jos Venäjälle annetaan kuva että sen pelottelun takia ei liitytä Natoon. Venäjä huomaa että se voi painostaa Suomen mihin tahansa myönnytyksiin.
Se johtaa vaaralliseen suomettumiseen. Venäjä alkaa taas määrätä Suomen hallituksen puolueet ja kenestä voi tulla Suomen presidentti.
Natosta voidaan jäädä pysyvästi pois vain jos voidaan faktoilla perustella että Suomen on turvallisinta kaikissa oloissa olla yksin.
Se johtaa vaaralliseen suomettumiseen. Venäjä alkaa taas määrätä Suomen hallituksen puolueet ja kenestä voi tulla Suomen presidentti.
Natosta voidaan jäädä pysyvästi pois vain jos voidaan faktoilla perustella että Suomen on turvallisinta kaikissa oloissa olla yksin.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Suomessa moni valitettavasti tuntuu ajattelevan että Venäjä palkitsee mielistelyn ja myötäilyn.
No tavallaanhan se niin tekee ja se onkin ainoa asia missä Venäjää voi edes vähän arvostaa, jo sata vuotta sitten nähtiin mikä on se mielistelijöiden ja myötäilijöiden palkkio.
Ja sehän oli niskalaukaus, mielestäni varsin sopiva palkinto sille paskasakille joka pääsi pakoon rajan yli.
Saksa käytti Natoa tai nainakin se salli sen sekoittavan Ukrainan tilanteen.
Venäjä reokoi siihen niinkuin Nato tiesi sen tekevän.
Krimin ja Itä-ukrainan tilanne on siis suunnitellen aikaansaatu ,
Nyt Krimiä ja Itä-ukrainaa, siis omien suunnitelmien aikaansaannoksia käytetään hyväksi militarisoimisen toteuttamiseksi.
Tästä pääsi myös Suomen johto nauttimaan.
Ei tarvinnut kuin kritiikittömästi yhtyä Eu_n operaatioihin saatiin Venäjästä vihollinen.
Tätä asetelmaa hyväksikäyttäen saadaan aikaan sama tilanne kuin ennen edellisiä sotia oli.
Suomen kansalla on viimeiset hetket ensi vaaleissa löytää kansalle edustajat, heidän mieltään kun ei nykyeduskunnassa puolustusasioissa juuri ole kuultu.
Ei nyt uskoisi että kansan tahto ohitetaan niinkuin Amerikassa muiden länsimaiden tukiessa tänään tehdään: Kansa äänesti väärin.
Kun Natoa vastustava kirjoitus saa peukun on se potenssiin painavampi peukku kuin Natottajien antamat kaksi automaattipeukutusta.
Jos natomyönteinen kirjoitus saa kolme peukkua on siinä asiaakin , yleensä sitä ei itse kirjoittaja ole edes huomannut.
Kun Natomyönteinet hankkii nyt kolmannen ajatuksettoman peukuttajan hämää se palstaa vähän aikaa, kunnes systeemi taas oivalletaan.
Mistäs niitä peukuttajia hankitaan? Ihan Lidlistäkö niitä saa ostaa?
On sulla ajatelma taas näin lauantaiaamuun :)
Arvelen että saat kaksi peukkua.
Venäjä tappaa ja varastaa Euroopassa.
Venäjä on sarjamurhannut 2000-luvulla yli 10 000 eurooppalaista eli enemmän kuin ääri-islamistit.
Mielistely ei koskaan riitä aina voi parantaa , kunhan tässä aikamme nuoleskellaan voidaan saada kielelle karvas maku , hyi .
Kyllä meidän paikkamme olisi länsimaiden joukossa meidän itsemme vaan pitäisi uskaltaa se ääneen sanoa .
Voihan olla että Venäjä on ilmoittanut Suomelle että se pitäisi suomen natoon liitymis aikomusta sodanjulistuksena?
Ja olisi tarvittaessa valmis ydinasein estämään liittymisen (mikäli näin niin on aivan turha edes pohtia mahdollista natoon liittymistä)
Sauli vois kansalle kertoa mitä mieltä Venäjä on suomen mahdollisesta natoon liittymisestä.
Lierov on ilmoittanut jo ..........
IMHO.
Se on ihan Venäjän oma asia jos kokee Suomen natoon liittymisen uhkaksi.Uhkathan on torjuttava vaikka sodalla. Tosi reilupeli kun ilmoittavat aikeensa etukäteen,ei tule sota tietämättä se on hyvä natottajienkin tietää.
Aina kun puututaan naapureiden turvallisuus ratkaisuihin, on se jyrkästi tuomittavaa. Sanotaan se taas. Yhteenkään Natomaahan Venäjä ei ole hyökännyt, eikä hyökkää. Puolustusliiton jäsenmaat ovat tyytyväisiä ratkaisuunsa. Tälläistä keskustelua ei huolisi edes käydä jos Venäjä olisi kehittynyt normaaliksi demokratiaksi. Venäjän alun vaikeuksissa länsi ja Nato avustivat maata monin tavoin mm. rakentamalla Itä~ Saksasta palaaville sotilaille asuntoja. Jos Nato on Venäjälle uhka, miksi se silti auttaa, kun olisi Venäjän heikkouden vuosina käyttäytyä toisin.
Oletatko Venäjän hyökäävän Suomeen. Jos näin on. Niin perustele. Miksi näin voisi tapahtua.
Se että tuotaan vain. Mielikuvituksellisia uhkakuvia Venäjän Hyökäyksestä Suomeen.
Ei Suomalaisissa Nato kannatusta nosta.
Koittakaa nyt natottavat vähän ryhdistäytyä. Ja laittakaa muitakin perusteluja, kuin Venäjän uhka.
Yst. Terv. Tarkailia.
Kas tämä on. Hyvin yksinkertaista vastata. Sinulle ja muille. Meillä on vain.
Yksi uhkatekijä. Ja se Uhka on Venäjä.
Näin hieman arvelinkin. Tietenkin se, miten tämä uhka on niin suuri teile naton kannattajille. jää ilmeisesti salaisuudeksi. Yst. Terv. Tarkailia.
Eikö niitä ollut kolme.
Ainakin puheenkirjoittaja Järvenpää kirjoitti niin.
Ei kun yksi venäjä , venäjä ja venäjä siinä on loppujenlopuksi kysymys vain yhdestä uhasta siis venäjästä .
Ruotsi , norja , tanska tai viro ovat pienempiä uhkia eivät taida olla uhkia laisinkaa , mutta venäjä on raivopäisen isänmaallisuuden puuskassaan uhka koko maailmanrauhalle .
Venäjä on ainoa maa koko maailmassa, joka joukkomurhaa eurooppalaisia.
Mikä Venäjää riivaa?
No nyt joku herätti sen.
Sen kaverikin taisi herätä.
Voi, trollit säikähtivät, kun Venäjä ei saakaan muiden katseilta piilossa tehdä murhatöitään.
Valvovatko trollit, ettei Venäjää häirittäisi sen rempoessa suolia ja aivomassaa ukrainalaisten kotien seinille?
On siinä ylevä tehtävä, pthyi s**tana!
Suomen valtaus veisi yli miljoonan venäläisen sotilaan hengen. Diktaattorille tämä ei ole mitään.
Ei riitä alkuunkaan.
Venäjän on syytä pysytellä varastamillaan tonteilla eikä ryhtyä uudestaan kolhimaan vähämielisenä päätään Karjalan mäntyihin tai Ukrainan betoniseiniin.
Suomen herroja on varoitettu lyömästä päätään karjalan mäntyyn uudeelleen mutta eipä ne varoitukset näytä auttavan.
Mitä sitten lienee se venäjän pelottelu josta niin paljon puhutaan venäjän sotaharjoituksiako vaikka suomessa harjoittelee nato maat ja siitä on seurannut että venäjä on alkanut harjoitella norjaa ja suomea vatapäätä pohjoisessa. Astudion haastattelussa kaksi kansan edustajaa ei tienneet mitään venäjän uhkailusta itseään eikä muitakaan kohtaan.