Mikä miehiä vaivaa ?

AnneliKoo

Lähipiirini miehillä tuntuu olevan synkkyyteen ja ahdistuneisuuteen, mahdollisesti masennukseen taipuvainen mieli. Nuorena ja vielä aikuisenakin sain pelätä isäni mielialaa, etenkin silloin kun isä ja veljeni eivät tuntuneet tulevan toimeen. Samaan ruokapöytään meno oli usein ahdistavaa, kun ei tiennyt mitä milloinkin alkoi tulla miesten suusta. Ja vaikka eivät olleet yhtä aikaa paikalla, kumpikin vuorotellen synkisteli ja oli puhumaton tai antoi tulla kivahtamalla tekstiä, joka koski toista heistä. Äitini ja minä saimme tuntea nahoissamme, siis puheen tasolla, ei fyysisesti, miten paha heillä kulloinkin oli, kuitenkin ei meidän tekemisistämme vain kaikista muista miehiä hiertävistä asioista.

Isä kuoli, mutta veljelläni sama jatkui, kun hänellä alkoi mennä vaimonsa kanssa huonosti. Veli tulee istumaan äitini luo, jossa usein käyn, eikä puhu mitään, vaan mulkoilee vihaisen näköisenä penkin päässä. Sitten jonkun ajan päästä voi tulla jokin vihainen puuskahdus, jota me äidin kanssa yritämme ymmärtää. Veli on katkera isälle siitä, että hän ei saanut elämässään tehdä mitä halusi, vaan piti jatkaa tilaa. Hän ei ole päässyt vieläkään katkeruudestaan irti, vaikka isän kuolemastakin on kulunut yli 10 vuotta ja viljely tilalla on loppunut jo ajat sitten. Lisäksi hän on alkanut käyttää alkoholia jatkuvasti, lihonut eikä huolehdi itsestään. Heillä on poika, joka on ahkera ja löytänyt oman alansa, mutta yhteenottoja isänsä kanssa on silloin tällöin ja poika on myös huolissaan isästään.
Pelkään ottaa asioita puheeksi veljeni kanssa, koska hänellä on huono itsetunto ja vihjailee kuolemastaan silloin tällöin. Vanhalle äidille en haluaisi taakkaa enää jakaa.

Olen miettinyt, että raskasmielisyys on meillä varmaan suvussa, koska minäkin, nainen, otan nämä asiat aika raskaasti ja ne vaikuttavat omaan elämääni. En ajatellut, että eläkkeellä ollessa tulisi vielä tämänkaltaiset asiat kohdalle ja veisivät yöunet. Minulla itselläni on muuten asiat aika OK, mutta tuo veljeni asia on raskasta katsoa.

2

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AnneliKoo

      Ja vielä piti sanoa, että mikä ihme siinä on, että miehille, ainakaan näille minun tuntemilleni, on niin ylivoimaista mennä lääkäriin ? Vasta viime tipassa mennään, jos silloinkaan...

    • näinluulen

      Se on aika evolutiivinen juttu. Jopa kansallisuuteen liittyvä jossain pienessä määrin. Ei suomalainen keskiverto mies puhu tunteistaan. Apua haetaan vasta kun on pakko ja osa ei silloinkaan. En yleistä, mutta kuitenkin. Toivokaamme että saatte asiat parhainpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6644
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4512
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3198
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3017
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1576
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1505
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1379
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1303
    Aihe