Oulun tapauksissa ole mitään poikkeuksellista , näitä sattuu päivittäin.
Sipilä sanoi ei näissä
joooojoooo
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tilastojen valossa Sipilä on oikeassa. Suomessa tapahtuu vuosittain melkein 1900 alaikäisiin kohdistunutta seksuaalista hyväksikäyttöä. Viisi joka ikinen päivä. Totuuden tunnustaminen ei tietenkään tarkoita, että ne teot pitäisi hyväksyä. Jokainen näistä tapauksista on todellakin liikaa ja pitää tuomita ankarasti. Oli tekijä kuka tahansa.
Osan näistä lasten hyväksikäytöistä ottaminen tunteettomasti sisäpoliittiseksi pelinappulaksi ja riepoteltavaksi puoluepolitiikkaan on vastenmielistä, sekä luultavasti aiheuttaa vain lisää kärsimystä niiden uhreille ja heidän perheilleen.
Nänhän se asia on. Esimerkiksi vuonna 2017 lasta käytettiin seksuaalisesti hyväksi tai raiskattiin keskimäärin neljä kertaa päivässä - sen mukaan, mitä poliisin tietoon tuli, ja kaikkihan eivät tule.
Kyllä on tärkeää tajuta, kuinka yleisesiä lapsiin kohdistuvat seksuaalirikokset ovat. Eikö täälläkin ole vaadittu, että asialle pitää tehdä jotakin?
Asialle+pitäisi+siis+jotain+tehdä,+tai+olisi+jo+pitänyt+muutama+vuosi+sitten+tehdä.+rajat+kiinni+ja+kaikki+turvapaikanhakijat+valvottuun+tilaan+siksi+aikaa+kun+hänen+asiaa+käsitellään.+Jos+sai+kielteisen+päätöksen+niin+samantien+pois+maasta.+Tällä+olisi+estetty+yli+90%+näistä+tapauksista,+toki+tuo+jäljelle+jäänytkin+osa+on+liikaa.
Hyvin näkyy hyssyttely toimineen, jos joku kuvittelee, että 90 prosenttia tapauksista olisi estetty rajat sulkemalla. Tilastot ovat julkisia, joten tietäminen tai luuleminen on oma valinta.
Miten olisi lapsia suojelevien toimien resurssien lisääminen, yhteiskunnallisten asenteiden muuttaminen, rangaistusten koventaminen jne? Vai onko helpompi pistää pää pensaaseen ja kieltää ongelma?
Ottaen huomioon tilanteen niin oli kyllä Sipilältä laittamattomasti sanottu, kansa alkaa olla raivoissaan mutta toisaalta näillä mennään ja vaaleissa tavataan.
Että hyssytellä pitäisi? EIkö siinä olekin aihetta raivoon, miten paljon lapsia raiskataan ja käytetään seksuaalisesti hyväksi?
Noin paljon matuja jo maassa lapsia raiskataan joka päivä ja lisää niitä pitää kuulemma haalia kyllä uutiset oli oikeassa Oulun tapaukset oli vaan jäävuoren huippu.
Nyt pitää vähätellä ja kansa unohtaa.
Presidentti Paasikivi totesi aikanaan viisaasti että tosiasioiden tunnustaminen on kaiken viisauden alku.
Siis toimivissa pedofiili-porukoissa ei ole mitään poikkeuksellista...!
Järkyttävää!!!