Yksinäisyys ahdistaa

Yksinäinen26

Pitkän pohdinnan jälkeen kokeilen tätä kautta. Kuinka päästä yli siitä ahdistuksesta, että tuntee itsensä aina yksinäiseksi? Oon vuosien varrella saanu kavereita, vaikka muutinkin toiselle paikkakunnalle. Tullut aina toimeen muiden kanssa ja kokenut että oon ihan mukavaa seuraa. Nyt tilanne on mennyt siihen pisteeseen missä huomaan kutsuneeni ihmisiä kahville useampaan kertaan, pitänyt yhteyttä yksipuolisesti ja päätynyt olemaan ulkopuolinen.

Olen myös naimisissa, mutta mies on pitkiä pätkiä töissä ja se ei kuitenkaan korvaa sitä ystävyyttä. Meillä on myös toisia pariskuntia kavereina, mutta se ei vie pois sitä ettei ole ketään kelle puhua tai purkaa tuntoja.

Pohtinut oon myös vaihtoehtoa, jossa menisin työterveyden kautta terapiaan puhumaan ahdistuksestani. Tosin ventovieraalle puhuminen voisi auttaa... Ei kellää olis kokemuksia tästä?

1

121

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lotta80

      Hei!
      Puhuminen auttaa, suosittelen hakeutumaan terapiaan vaan. Mistä päin olet? Itsekin kaipailen juttuseuraa, ainakin nyt kun olen sairaslomalla työuupumuksen vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      97
      3055
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2496
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      48
      1291
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      286
      980
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      889
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      10
      834
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe