Suojelusenkelit turvanamme

katolinen_rouva

Katolisen uskon moniin rikkauksiin kuuluu kunnioitus enkeleitä ja erityisesti itse kunkin omaa suojelusenkelia kohtaan. Enkelit ovat Jumalan sanansaattajia, he suojelevat ja rukoilevat puolestamme.

Muistatteko te muut aktiivisesti omia suojelusenkeleitänne? Muistan lukeneeni jostakin, että Opus Dein perustaja pyhä Josemaria kunnioitti omaa suojelusenkeliään jopa niin, että hän saattoi varata pöydästä symbolisesti paikan tätä varten. Ihan samaan en itse kykenisi.

Olen usein ajatellut, että laulu "Maan korvessa kulkepi lapsosen tie" on monella tavalla katolinen. Siinähän lauletaan, että "ihana enkeli kotihin vie".

10

336

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KatolinenTulevaisuus

      Hieno avaus, mutta meille katolilaisille enkelien rooli ja tehtävät ovat selvät. Näin ei ehkä ole muiden kanssa.

      • JohannaÄllä

        On epävarmaa, ovatko suojelusenkelit ollenkaan ”töissä” muille kuin katolilaisille. Ei heidän tehtävänsä ole sentään suojella mitään harhaoppeja...


      • Nasser.Natsisika

        Ihan sama. Meillä on Ahti, Hiisi, Pekko ja Ukko sekä muut. Kuka tarvitsee tuonti-jumalia. Miksi uskoa israelin hiekka-jumaliin kun on omiakin tarjolla? Paavalin mielikuvitus Jeesus ei tarjoa mitään.


      • Anonyymi

    • katolinen_rouva

      Minulle suojelusenkelini on monella tavalla läheinen ja rakas. Hän on suojellut minua varmalta kuolemalta jo kaksi kertaa. Kummastakin tapahtumasta selvisin ”kuin ihmeen kaupalla”. Olen varma siitä, että asialla oli suojelusenkelini.

    • JohannaÄllä

      Pakkoluterilaiset ja raamatunpänttääjät tuskin pystyvät sanomaan tästä aiheesta juuta eikä jaata, sillä heillä ei ole todellista hengellistä, liturgista eikä rukouselämää.

    • Liitynkatoliseenkirkkoon

      Tapasin oman suojelusenkelini vuonna -84 ollessani pihalla kuin lumiukko kaikesta mikä liittyi Kristukseen ja kirkkoon. Muistin tapauksen myöhemmin kun Jumala oli vetänyt puoleensa ihmeellisellä tavallaan. Se oli Jumalan hyvyyttä osoittaa huolenpitoa kaveria kohtaan joka oli lujaa vauhtia menossa täysin väärään suuntaan omassa elämässään. Jumalan suunnitelmat ovat eri kuin ihmisen suunnitelmat.

      • KatolinenTulevaisuus

        Juuri noin se menee! Itse tutustuin elämäni ensimmäiseen katolilaiseen vasta 15-vuotiaana. Tänään olen katolisen perheen onnellinen isä. Jumala yllättää meidät armollaan!


    • Asky

      Mistä voisin lukea tästä enemmän? Kirjasuosituksia?

    • Anonyymi

      Olen tutustunut enkeleihin oikeastaan ensimmäisen lapseni myötä. Sain ylipäänsä tietää hänestä - näin uskon - enkelin avulla, joko hänen tai omani. Olin mikkelinpäivän messussa, luterilaisessa silloin. Messun päätteeksi koin jotakin hyvin mystistä loppumusiikin aikana, ja sain voimakkaan impulssin käydä ostamassa raskaustesti kotimatkalla. Mikään ei sinällään viitannut raskauteen, ja turhaan sitä olikin toivottu jo jonkin aikaa. Mutta kas kummaa, testi oli positiivinen! Nyt lapsi on jo kaksivuotias, ja hän ymmärtää hyvin enkelien päälle. Hän puhuu niistä paljon ja tunnistaa mainiosti enkelin hahmon. En ole aina ollut uskossa, ja muistan että olisin pitänyt tällaista aiemmin hyvin outona. Mutta nyt tiedän, että ei siinä ole mitään outoa. Ei lapsia ja enkeleitä syyttä suotta yhdistetä toisiinsa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1477
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      91
      433
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe