Suojelusenkelit turvanamme

katolinen_rouva

Katolisen uskon moniin rikkauksiin kuuluu kunnioitus enkeleitä ja erityisesti itse kunkin omaa suojelusenkelia kohtaan. Enkelit ovat Jumalan sanansaattajia, he suojelevat ja rukoilevat puolestamme.

Muistatteko te muut aktiivisesti omia suojelusenkeleitänne? Muistan lukeneeni jostakin, että Opus Dein perustaja pyhä Josemaria kunnioitti omaa suojelusenkeliään jopa niin, että hän saattoi varata pöydästä symbolisesti paikan tätä varten. Ihan samaan en itse kykenisi.

Olen usein ajatellut, että laulu "Maan korvessa kulkepi lapsosen tie" on monella tavalla katolinen. Siinähän lauletaan, että "ihana enkeli kotihin vie".

10

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KatolinenTulevaisuus

      Hieno avaus, mutta meille katolilaisille enkelien rooli ja tehtävät ovat selvät. Näin ei ehkä ole muiden kanssa.

      • JohannaÄllä

        On epävarmaa, ovatko suojelusenkelit ollenkaan ”töissä” muille kuin katolilaisille. Ei heidän tehtävänsä ole sentään suojella mitään harhaoppeja...


      • Nasser.Natsisika

        Ihan sama. Meillä on Ahti, Hiisi, Pekko ja Ukko sekä muut. Kuka tarvitsee tuonti-jumalia. Miksi uskoa israelin hiekka-jumaliin kun on omiakin tarjolla? Paavalin mielikuvitus Jeesus ei tarjoa mitään.


      • Anonyymi

    • katolinen_rouva

      Minulle suojelusenkelini on monella tavalla läheinen ja rakas. Hän on suojellut minua varmalta kuolemalta jo kaksi kertaa. Kummastakin tapahtumasta selvisin ”kuin ihmeen kaupalla”. Olen varma siitä, että asialla oli suojelusenkelini.

    • JohannaÄllä

      Pakkoluterilaiset ja raamatunpänttääjät tuskin pystyvät sanomaan tästä aiheesta juuta eikä jaata, sillä heillä ei ole todellista hengellistä, liturgista eikä rukouselämää.

    • Liitynkatoliseenkirkkoon

      Tapasin oman suojelusenkelini vuonna -84 ollessani pihalla kuin lumiukko kaikesta mikä liittyi Kristukseen ja kirkkoon. Muistin tapauksen myöhemmin kun Jumala oli vetänyt puoleensa ihmeellisellä tavallaan. Se oli Jumalan hyvyyttä osoittaa huolenpitoa kaveria kohtaan joka oli lujaa vauhtia menossa täysin väärään suuntaan omassa elämässään. Jumalan suunnitelmat ovat eri kuin ihmisen suunnitelmat.

      • KatolinenTulevaisuus

        Juuri noin se menee! Itse tutustuin elämäni ensimmäiseen katolilaiseen vasta 15-vuotiaana. Tänään olen katolisen perheen onnellinen isä. Jumala yllättää meidät armollaan!


    • Asky

      Mistä voisin lukea tästä enemmän? Kirjasuosituksia?

    • Anonyymi

      Olen tutustunut enkeleihin oikeastaan ensimmäisen lapseni myötä. Sain ylipäänsä tietää hänestä - näin uskon - enkelin avulla, joko hänen tai omani. Olin mikkelinpäivän messussa, luterilaisessa silloin. Messun päätteeksi koin jotakin hyvin mystistä loppumusiikin aikana, ja sain voimakkaan impulssin käydä ostamassa raskaustesti kotimatkalla. Mikään ei sinällään viitannut raskauteen, ja turhaan sitä olikin toivottu jo jonkin aikaa. Mutta kas kummaa, testi oli positiivinen! Nyt lapsi on jo kaksivuotias, ja hän ymmärtää hyvin enkelien päälle. Hän puhuu niistä paljon ja tunnistaa mainiosti enkelin hahmon. En ole aina ollut uskossa, ja muistan että olisin pitänyt tällaista aiemmin hyvin outona. Mutta nyt tiedän, että ei siinä ole mitään outoa. Ei lapsia ja enkeleitä syyttä suotta yhdistetä toisiinsa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5780
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4737
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4212
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      66
      3714
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3671
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3401
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      87
      3382
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      69
      3233
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2921
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2591
    Aihe