Vierailu kommunistisessa Kiinassa

pohjanpojat

Presidentti Niinistö vierailee Kiinassa 14.1.-19. Seremonia järjestetään Mahtavan kansan (!) salissa, jonka kuvitellaan olevan kiinalaisen parlamentin sijantipaikka. Kiinassa ei kuitenkaan "parlamentilla" ole mitään päätösvaltaa. Se on vahakapinetti niin kuin Hitlerin Saksassa aikoinaan, jossa väki taputtaa johtajan puheille innokkaasti.

Kunniaparaatin järjesti Kansan vapautusarmeija, jonka kunniakomppanian riveissä oli edustettuna kaikki aselajit ja myös naiskaartilaiset. "Vapautus" armeijan nimessä on karkeaa ironiaa, koska Kiinan historiassa armeija nimenomaan alisti väkivalloin vallankumouksella enemmistön kommunistipuolueen komentoon.

Suomi pyrkii hyötymään Kiinan tulevasta suurvalta-asemasta niin kuin teki aikoinaan Hitlerin johtaman Saksankin kanssa. Tässä Suomea auttaa strategisesti valittu sotilaallinen liittoutumattomuus. Se onkin oikeastaan ainoa järkevä argumentti liittoutumattomuuden puolesta. Ei Suomi Venäjän pelon takia kannata olla liittoutumaton, mutta yhteistyö tulevan supervallan kanssa helpompaa ilman Naton rasitetta.

0

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

        Juuri nyt, tällä hetkellä?
        Ikävä
        106
        1271
      2. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        94
        888
      3. Poliisi pamputti Variskankaalla

        Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
        Kajaani
        31
        794
      4. vapaa

        sana :) 🚮
        Ikävä
        66
        693
      5. 32
        635
      6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

        Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        632
      7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

        S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
        Maailman menoa
        16
        584
      8. Nainen tosi ikävä sua

        Näkispä edes ohimennen
        Ikävä
        18
        568
      9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

        Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
        Ikävä
        43
        523
      10. Rakennus myynnissä

        Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
        Suomussalmi
        10
        476
      Aihe