Voiko äänestää?

Huolestunutmummo

Tietääkö kukaan?
Voiko Hämeenkyröläinen äänestää Junes Lokkaa EU-vaaleissa mikäli hän on ehdokkaana Oulussa.

4

234

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedoksi_vain_kaikille

      Poistettu viesti ei ollut sääntöjen vaan ilmeisesti palstaa valvovan henkilön puoluekannan vastainen, koska siinä mm. mainittiin SDP myönteisessä sävyssä.

    • Voihan_toki

      Mutta ääni menee vain eri henkilölle, jos käytät ehdokasnumeroa.
      Jos taas kirjoitat nimen äänestyslappuun, niin se hylätään.
      Mutta siis tekanisesti voit äänestää vaikka Aku Ankkaa, joka muuten vuosittain saakin hyvän äänisaaliin.

    • Vakavaa

      UutisOiva ei ole tasapuolinen kansanedustajaehdokas suhteen, tamperelaisia ehdokkaita mainostetaan mutta ei Sastamalassa. Onko tasapuolista???? Minusta ei ole. Kaivataan vanhaa Pohjois-Satakunta lehteä takaisin.

    • tah.vanainen

      Mummu kysyy nyt siis EU-vaaleista, jotka tulevat eduskuntavaalien jälkeen. Näissä' europarlamenttivaaleissa koko Suomi on yhtä ja samaa vaalipiiriä, joten voi äänestää ketä ehdokasta hyvänsä.

      En kuitenkaan suosittele äänestämään kyseistä henkilöä, joka sanojensa mukaan "En tunnusta Euroopan parlamentin valtaa päättää suomalaisten asioista. Käytän eurovaaleja viedäkseni paikan eurofiililtä ja edistääkseni Suomen eroa unionista."

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe