Tietääkö kukaan?
Voiko Hämeenkyröläinen äänestää Junes Lokkaa EU-vaaleissa mikäli hän on ehdokkaana Oulussa.
Voiko äänestää?
4
119
Vastaukset
- Tiedoksi_vain_kaikille
Poistettu viesti ei ollut sääntöjen vaan ilmeisesti palstaa valvovan henkilön puoluekannan vastainen, koska siinä mm. mainittiin SDP myönteisessä sävyssä.
- Voihan_toki
Mutta ääni menee vain eri henkilölle, jos käytät ehdokasnumeroa.
Jos taas kirjoitat nimen äänestyslappuun, niin se hylätään.
Mutta siis tekanisesti voit äänestää vaikka Aku Ankkaa, joka muuten vuosittain saakin hyvän äänisaaliin. - Vakavaa
UutisOiva ei ole tasapuolinen kansanedustajaehdokas suhteen, tamperelaisia ehdokkaita mainostetaan mutta ei Sastamalassa. Onko tasapuolista???? Minusta ei ole. Kaivataan vanhaa Pohjois-Satakunta lehteä takaisin.
- tah.vanainen
Mummu kysyy nyt siis EU-vaaleista, jotka tulevat eduskuntavaalien jälkeen. Näissä' europarlamenttivaaleissa koko Suomi on yhtä ja samaa vaalipiiriä, joten voi äänestää ketä ehdokasta hyvänsä.
En kuitenkaan suosittele äänestämään kyseistä henkilöä, joka sanojensa mukaan "En tunnusta Euroopan parlamentin valtaa päättää suomalaisten asioista. Käytän eurovaaleja viedäkseni paikan eurofiililtä ja edistääkseni Suomen eroa unionista."
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422772Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423492528- 352184
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta482034- 251713
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251619- 441480
- 1001439
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395- 361196