Naiserää taas kerran

Yle uutiset:

"Tehyn Millariikka Rytkönen ennakoi, että seuraavista työehtosopimusneuvotteluista tulee vaikeat. Hän vaatii naisvaltaisille aloille tasa-arvoerää.

Mikään muu ei tunnu enää auttavan palkkakuilun umpikuromiseen.

– Kyllä ne vitsit siellä kentällä on vähissä. Haluamme tasa-arvoerän, jotta meidän työntekijät jaksavat sitä vastuullista ja raskasta työtä tehdä, Rytkönen sanoo."


Voisiko joku asiaa tunteva nyt viimeinkin kertoa

- mikä on naisvaltainen ala ja mikä ei ole?
- saako "tasa-arvoerän" myös alan miespuolinen työntekijä?
- maksetaanko "tasa-arvo"erää myös alan hyväpalkkaisille esimiehille ym. keskijohdolle?
- maksetaanko erä myös niille henkilöille, jotka ovat alalla, mutta eivät tee vastuullista eikä raskasta
työtä?
1859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Henkilö on naisvaltaisella alalla, jos hän kokee niin ja henkilö on nainen, jos hän kokee niin.

Me kaikki naisvaltaisten alojen naiset vaadimme tasa-arvoerää.

Äänestä
  • Tässä ei nyt puhuttu naisoletettuerästä, vaan naiserästä - nämä käsitteet on hyvä oppia erottamaan, niin ei palkkakuitti tuota epämukavaa yllätystä.

    Äänestä

  • Mutta mikä on naisvaltainen ala?

    Jääkö miesvaltaisella pelastusalalla ambulanssissa ensihoitajana työskentelevä nainen ilman korotusta, kun terkkarin vastaanotossa istuskeleva eioota jakava laiska sisko sen saa?

    Äänestä

  • "Naisvaltaisten alojen naiset haluamme tasa-arvoerää", eli alalla työskentelevät miehet, jotka saavat samaa palkkaa, eivät korotusta tarvitse !

    Sairaalloista naisten huono itsetunto. Suomessa samasta työstä (samalla työn joutuisuudella - ns.urakkatyöt) nainen saa samaa palkkaa. Olen työskennellyt 10v työryhmässä jossa naiset saavat samaa palkkaa.

    Äänestä

Vaimo on töissä "naisvaltaisella alalla" terveyden huollossa. Samassa yksikössä työskentelee perhetuttavamme MIES, joka saa huonompaa palkkaa kuin vaimoni, jolla on ns. ikälisiä enemmän. Pitäisikö "feministien" mielestä vaimoni palkkaa nostaa - vai samaa työtä tekevän,huonommalla palkalla työskentelevän miehen palkkaa laskea - jotta olisi hyvä teille ?

Äänestä
  • Naisenemmistö-+Lastenpsykiatria+91%+naisia.-+Perinnöllisyyslääketiede+86%.-+Lastenneurologia+86%.-+Naistentaudit+ja+synnytykset+78%.-+Syöpätaudit+78%+naisia.-+Ihotaudit+ja+allergologia+76%.-+Foniatria+76%.Miesenemmistö-+Sydän-+ja+rintaelinkirurgia+90%+miehiä.-+Ortopedia+ja+traumatologia+87%.-+Liikuntalääketiede+84%.-+Urologia+83%.-+Neurokirurgia+77%.-+Kardiologia+73%.-+Kliininen+fysiologia+ja+isotooppilääketiede+73%.Kuuluuko+korotus+siis+vain+naisenemmistöisten+erikoisalojen+lääkäreille+vai+maksetaanko+se+vain+siinä+tapauksessa,+että+enemmistö+koko+lääkärikunnasta+on+naisia?Vai+lasketaanko+alaksi+koko+terveyden-+ja+sairaudenhoitoala+vartijoineen+ja+huoltomiehineen++ja+tutkitaan+prosenttiosuudet+siitä?

    Äänestä

  • sairaala-ala kirjoitti:

    Naisenemmistö-+Lastenpsykiatria+91%+naisia.-+Perinnöllisyyslääketiede+86%.-+Lastenneurologia+86%.-+Naistentaudit+ja+synnytykset+78%.-+Syöpätaudit+78%+naisia.-+Ihotaudit+ja+allergologia+76%.-+Foniatria+76%.Miesenemmistö-+Sydän-+ja+rintaelinkirurgia+90%+miehiä.-+Ortopedia+ja+traumatologia+87%.-+Liikuntalääketiede+84%.-+Urologia+83%.-+Neurokirurgia+77%.-+Kardiologia+73%.-+Kliininen+fysiologia+ja+isotooppilääketiede+73%.Kuuluuko+korotus+siis+vain+naisenemmistöisten+erikoisalojen+lääkäreille+vai+maksetaanko+se+vain+siinä+tapauksessa,+että+enemmistö+koko+lääkärikunnasta+on+naisia?Vai+lasketaanko+alaksi+koko+terveyden-+ja+sairaudenhoitoala+vartijoineen+ja+huoltomiehineen++ja+tutkitaan+prosenttiosuudet+siitä?

    "Kuuluuko korotus siis vain naisenemmistöisten erikoisalojen lääkäreille vai maksetaanko se vain siinä tapauksessa, että enemmistö koko lääkärikunnasta on naisia?"

    Lääkäreiden keskikukausiansio on muistaakseni yli 6000€ kuukaudessa.

    Heille ei tarvitse antaa mitään korotuksia.
    Ei miehille, eikä naisille.

    Sen sijaan lääkäriliittoa pitäisi pikkusen kutittaa kainalooista, kun haluavat pitää lääkärien koulutusmäärät alhaalla.

    Lääkäreillä ei ole mitään kilpauilua.
    Kaikki ovat niin varmasti työllistyviä, että huonot lääkärit eivät tule karsituksi hyvien seasta.

    Lisää lääkäreitä ja aitoa kilpailua, kiitos.

    Äänestä

Sumanen lynttää naisten 80 sentin.

Se on valhe ja faktoidi.

Kun palkka lasketaan EU:n virallisella tavalla, eli tuntipalkka tehtyä työtuntia kohden, naisten ja miesten tuntipalkka on abt identtinen.

Koska naiset ovat laiskoja, tekevät alle 40 tuntista työviikkoa ja saavat usein pitkät lomat oltuaan samalla konttorilla töissä riittävän pitkään, tienaavat vuosituloilla mitattuna toki vähemmän.

Mutta tämä johtuu vähäisestä työn teosta, eli tehottomuudesta.

Progressiivinen verotus huolehtii vielä asiat sillä lailla, että miehet maksavat noin 1½-kertaisesti tuloveroa naisiin nähden.

Sari sairaanhoitajakin on hyvätuloinen Ilpo insinööriin verrattuna.
Kun huomioidaan työn määrä ja lomat yms.
Tästä Sumanen kirjoittaa issuu-lehdessään selkeästi ja ytimekkäästi.

Äänestä

Enemmän naisia roskakuskeiksi, hitsaajiksi ja ahtaajiksi. Kiintiöitä vaaditaan!

Äänestä

Huorista on suurin osa naisia.Se riittää minulle.Siellä saa molemmat saman verran, kaiken mitä varresta riittää.

Äänestä
  • Uutena ilmiönä korjausleikellyt "naiset" tunkevat alalle. Kehtaavat vielä pyytää normihintaa.

    Mikäpä sen mukavampaa, kun yhteiskunta on maksanut työkalut.

    Äänestä

  • uuteen.ammattiin kirjoitti:

    Uutena ilmiönä korjausleikellyt "naiset" tunkevat alalle. Kehtaavat vielä pyytää normihintaa.

    Mikäpä sen mukavampaa, kun yhteiskunta on maksanut työkalut.

    Miehet maksavat 1,5 kertaa tuloveroja naisiin nähden.
    Naiset käyttävät sosiaali- ja terveyspalveluita ilolla.

    2Äänestä

  • kusettava_kirkko kirjoitti:

    Miehet maksavat 1,5 kertaa tuloveroja naisiin nähden.
    Naiset käyttävät sosiaali- ja terveyspalveluita ilolla.

    eläkkeitä, jotka miehet maksavat naisille.

    1Äänestä

  • ÄläUnohda kirjoitti:

    eläkkeitä, jotka miehet maksavat naisille.

    Ei myöskään pidä unohtaa leskeneläkkeitä, jotka menevät pääasiassa naisille ja suurimmat leskeneläkkeet jo ennestään rikkaille naisille:

    Perhe-eläkkeitä maksettiin vuoden 2011 lopussa kaikkiaan 284 300 henkilölle,
    joista leskeneläkkeitä oli 262 600 ja lapsen eläkkeitä 21 600. Miesleskien osuus
    on 17 prosenttia. Suurin osa leskeneläkkeen saajista on yli 65-vuotiaita naisia.
    Leskeneläkettä maksetaan aiempaa pidemmän aikaa, koska lesket elävät pidempään kuin ennen. Keskimääräinen leskeneläke vuonna 2011 oli 519 euroa ja
    mediaani 434. Miesten leskieläkkeen keskieläke oli alle puolet naisten eläkkeestä.

    1Äänestä

Kuuluuko tasa-arvoerä myös Esperin vastuullista ja raskasta työtä tekeville osaajille?

Äänestä

"maksetaanko "tasa-arvo"erää myös alan hyväpalkkaisille esimiehille ym. keskijohdolle?"

Erityisesti SPR:n pienipalkkaiselle johdolle joka tekee selkeää kutsumustyötä.

Äänestä

Yhteiskuntaan on perustettu valtava määrä pelkästään naisille tarkoitettuja, mitään tekemättömiä, hyvin palkattuja virkoja

Äänestä
  • Kyllä. Kulttuurialan johtajat ovat useimmiten naisia, samoin ministeriöiden johto. Nämä johtajat eivät kuitenkaan kelpaa feministeille, pitää olla pörssiyhtiö.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


värkkilisää kirjoitti:

Yle uutiset:

"Tehyn Millariikka Rytkönen ennakoi, että seuraavista työehtosopimusneuvotteluista tulee vaikeat. Hän vaatii naisvaltaisille aloille tasa-arvoerää.

Mikään muu ei tunnu enää auttavan palkkakuilun umpikuromiseen.

– Kyllä ne vitsit siellä kentällä on vähissä. Haluamme tasa-arvoerän, jotta meidän työntekijät jaksavat sitä vastuullista ja raskasta työtä tehdä, Rytkönen sanoo."


Voisiko joku asiaa tunteva nyt viimeinkin kertoa

- mikä on naisvaltainen ala ja mikä ei ole?
- saako "tasa-arvoerän" myös alan miespuolinen työntekijä?
- maksetaanko "tasa-arvo"erää myös alan hyväpalkkaisille esimiehille ym. keskijohdolle?
- maksetaanko erä myös niille henkilöille, jotka ovat alalla, mutta eivät tee vastuullista eikä raskasta
työtä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu