Hitachi ilmoitti juuri pysäyttävänsä Angleseyn voimalan (Wylda Newydd) rakennustyöt kun hallituksen ja Hitachin välisissä neuvotteluissa on tullut kiistaa rahasta. Hitachi ilmoitti samalla keskeyttävänsä työt myös Olburyn voimalan osalta. Molempien reaktoreiden oli tarkoituksena valmistua vuoden 2020 puoliväliin mennessä.
Moorsiden voimalan osalta kirves on jo heitetty kaivoon. Briteillä on ilmeisesti varaa tuollaiseen. Toisaalta, brexit - farssia kun on seurannut niin kohta en ihmettele mitään uutisia siitä suunnasta.
Briteillä ongelmia ydinvoimaloiden rakentamisessa
3
105
Vastaukset
- Noinkohan
Hitachi on puhtaasti yksityinen yhtiö eikä Japanin valtio tue sitä esim takuiden kautta. Sille luvattu sähköntuotannon takuutariffi on 30 % pienempi kuin Hinkley Point C:n vastaava eli 60 €/MWh luokkaa. Hitachi käsittääkseni toivoo Britannian hallituksen myötävaikuttavan edullisten lainajärjestelyjen saamiseksi, jotta ei olisi riskiä pääomakustannusten karkaamisesta korkojen noustessa.
- K.Late
Suomalaisten ydinvoimafanaattikkojen liturgiasta huolimatta teollisuusmaa ei pysty rakentamaan ydinvoimaloita edes takuutariffeilla. Brittejä närkästyttänyt Hinkley Point näyttää rakentuvan historiallisella takuuhinnalla ja jättimäisillä rakennuskustannuksilla.
Ei siinä mitään, itsekkin olen todennut, että kestävät ratkaisut tulevat maksamaan paljon, mutta ne saavatkin maksaa. Mutta onko ydinvoima mitenkään kestävä ratkaisu? Näyttää siltä, ettei edes valtiovalta Britanniassa oikein usko siihen, koska muuten Hitachin ja Toshiban projekteihin okisi löytynyt rahaa ja tahtoa.
En oikeastaan ihmettele, jos Fennovoimalle käy samalla lailla. Koko projektin uskottavuus on vaakalaudalla ja Rosatom itsekkin on jo harkinnut vetäytymistä.- NoinhanSeOn
Briteissä on menty äärimmäisyydestä toiseen. Ennen oli valtion UKAEA joka suunnitteli ja rakennutti itse ydinvoimalat: vain yksi voimala, Sizewell B on länsimaistyyppinen PWR. Sitten tuli yksityistäminen eikä valtio puutu ydinvoimarakentamiseen kuin takuutariffien muodossa. Mikä on hyvin kallis ratkaisu, koska Briteistä ei näy löytyvän yksityistä voimayhtiötä, vaan laitoksen käyttäjänkin tulee olla ulkomainen. Mankalaperiaatteella saisi paljon halvempaa ydinvoimaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4382507Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142320Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521465Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821129Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621046Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131022- 153905
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41898- 56859
- 79845