Briteillä ongelmia ydinvoimaloiden rakentamisessa

farssin.ainekset

Hitachi ilmoitti juuri pysäyttävänsä Angleseyn voimalan (Wylda Newydd) rakennustyöt kun hallituksen ja Hitachin välisissä neuvotteluissa on tullut kiistaa rahasta. Hitachi ilmoitti samalla keskeyttävänsä työt myös Olburyn voimalan osalta. Molempien reaktoreiden oli tarkoituksena valmistua vuoden 2020 puoliväliin mennessä.

Moorsiden voimalan osalta kirves on jo heitetty kaivoon. Briteillä on ilmeisesti varaa tuollaiseen. Toisaalta, brexit - farssia kun on seurannut niin kohta en ihmettele mitään uutisia siitä suunnasta.

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noinkohan

      Hitachi on puhtaasti yksityinen yhtiö eikä Japanin valtio tue sitä esim takuiden kautta. Sille luvattu sähköntuotannon takuutariffi on 30 % pienempi kuin Hinkley Point C:n vastaava eli 60 €/MWh luokkaa. Hitachi käsittääkseni toivoo Britannian hallituksen myötävaikuttavan edullisten lainajärjestelyjen saamiseksi, jotta ei olisi riskiä pääomakustannusten karkaamisesta korkojen noustessa.

    • K.Late

      Suomalaisten ydinvoimafanaattikkojen liturgiasta huolimatta teollisuusmaa ei pysty rakentamaan ydinvoimaloita edes takuutariffeilla. Brittejä närkästyttänyt Hinkley Point näyttää rakentuvan historiallisella takuuhinnalla ja jättimäisillä rakennuskustannuksilla.

      Ei siinä mitään, itsekkin olen todennut, että kestävät ratkaisut tulevat maksamaan paljon, mutta ne saavatkin maksaa. Mutta onko ydinvoima mitenkään kestävä ratkaisu? Näyttää siltä, ettei edes valtiovalta Britanniassa oikein usko siihen, koska muuten Hitachin ja Toshiban projekteihin okisi löytynyt rahaa ja tahtoa.

      En oikeastaan ihmettele, jos Fennovoimalle käy samalla lailla. Koko projektin uskottavuus on vaakalaudalla ja Rosatom itsekkin on jo harkinnut vetäytymistä.

      • NoinhanSeOn

        Briteissä on menty äärimmäisyydestä toiseen. Ennen oli valtion UKAEA joka suunnitteli ja rakennutti itse ydinvoimalat: vain yksi voimala, Sizewell B on länsimaistyyppinen PWR. Sitten tuli yksityistäminen eikä valtio puutu ydinvoimarakentamiseen kuin takuutariffien muodossa. Mikä on hyvin kallis ratkaisu, koska Briteistä ei näy löytyvän yksityistä voimayhtiötä, vaan laitoksen käyttäjänkin tulee olla ulkomainen. Mankalaperiaatteella saisi paljon halvempaa ydinvoimaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      108
      2264
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1975
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      53
      1566
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      50
      1506
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1476
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1384
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1314
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1128
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1084
    Aihe