LASKIKO mykkänen MATEMATIIKKATUNNIT PERSEMÄKEÄ

https://mvlehti.net/2019/01/17/sisaministeri-mykkasella-erikoinen-kasitys-sailoonoton-kustannuksista/

"Uusi Suomi on kirjannut ylös Mykkäsen luikurimaisia vastauksia, joista tässä poiminta:

”Jos kaikki kielteisen päätöksen saaneet otettaisiin säilöön, 200 euroa päivä, 10 000 henkilöä tällä hetkellä suunnilleen – 365 miljoonaa euroa vuodessa. Jos tällä rahalla voisin estää seksuaalirikoksia, tekisin sitä huomattavasti tehokkaammin kuin ottamalla henkilötä säilöön, joista 90 prosenttia ei ole vaara suomalaisille tytöille, lapsille, aikuisille.”
Uusi Suomi on kirjannut ylös Mykkäsen luikurimaisia vastauksia, joista tässä poiminta:

”Jos kaikki kielteisen päätöksen saaneet otettaisiin säilöön, 200 euroa päivä, 10 000 henkilöä tällä hetkellä suunnilleen – 365 miljoonaa euroa vuodessa. Jos tällä rahalla voisin estää seksuaalirikoksia, tekisin sitä huomattavasti tehokkaammin kuin ottamalla henkilötä säilöön, joista 90 prosenttia ei ole vaara suomalaisille tytöille, lapsille, aikuisille.”
Ilon päivä: Abdiqadir Osman Hussein on palautettu Somaliaan

Suomessa yli 19 vuotta vankilassa istunut murhaajaraiskaaja on karkotettu Suomesta.

10 000 kertaa 200 euroa per päivä kertaa 22,3 vuorokautta tekee 44,6 miljoonaa vuodessa, ei suinkaan 365 miljoonaa euroa per vuosi.

Sitä mukaa kuin laittomasti maassa olevaa ja rikollista ainesta palautetaan kotimaihinsa säännöllisesti, tuo 10 000 määränä pienenee koko ajan. Loogisesti ajatellen.

Kai Mykkänen on ensimmäisen kauden kansanedustaja, mikä toivottavasti jää hänen viimeisekseen, sillä mieshän on ykkösluokan pölhökustaa, mitä loogiseen ajatteluun tulee.

Lähteet: Uusi Suomi, Eduskunta, Wikipedia

Että sellaisia ministereitä meillä on, kansaa valehtelemassa !

Late Lapista.

21

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • algebraska

      Isänsä teki Mykkäsen (kok) matikan tehtävät.
      Tässä tulos!

      • Vaihtoehtomatikkaa

        Mykkäsellä käytössä kokoomuksen stubidolainen matematiikka, jossa 10% ja 90% vaihtaa heittämällä paikkaa ja tulos on aina oikein. Kvanttifysiikka on saanut kokoomuslaisen stubidos-kvanttimatematiikan kaimakseen.


      • HalvempiSäilössä

      • Ei_Jummartaa

        Miksi tulla Ouluun saakka raiskaamaan lapsia?


      • silencepliis
        Ei_Jummartaa kirjoitti:

        Miksi tulla Ouluun saakka raiskaamaan lapsia?

        Muualla tehdyt (joukko)raiskaukset eivät ole sensuurin/ eri tahojen uhkailujen vuoksi tulleet ilmi.


      • truthtuba
        silencepliis kirjoitti:

        Muualla tehdyt (joukko)raiskaukset eivät ole sensuurin/ eri tahojen uhkailujen vuoksi tulleet ilmi.

        On sinisilmäistä kuvitella, että maturaiskauksia on vain pelkästään Oulun seudulla.


      • Se.jostakin
        Vaihtoehtomatikkaa kirjoitti:

        Mykkäsellä käytössä kokoomuksen stubidolainen matematiikka, jossa 10% ja 90% vaihtaa heittämällä paikkaa ja tulos on aina oikein. Kvanttifysiikka on saanut kokoomuslaisen stubidos-kvanttimatematiikan kaimakseen.

        Samoin presidentin äänisaalis vaaleissa..
        62%:a. Kokkareiden matematiikalla laskettuna.
        Uskoo ken tahtoo.

        Eduskuntavaalien äänet laskee myös paskakokkareiden koneisto.


    • Ei.enää

      Tänne tarttis mitään vittu-lehtien pökäleitä linkitellä..

      • Sensuuripolpo

        Joo, ei faktoja saa tuoda esille vaan ainoastaan porvarivaltamedian vaihtoehtoisia totuuksia.
        MV-lehden linkin sisältäviä viestejä jopa blokataan ihan Facebookin kansallismielisten tilien blokkauksen tapaan. Mahtaako olla sama "vihapuhe"tilaajataho taustalla tekemässä eduskuntavaalityötä rajoittamalla kilpailevien ajatusten näkyvyyttä?


    • xxxgxxgg

      Perussuomalaiset kyllä tekevät ministereille järkeviä kysymyksiä, mutta kun ministeri vastaa aivan poskettomasti, niin sen jälkeen kysyjän pitäisi pystyä lyömään ministerille jauhot suihin vastakysymyksellään. Kun tätä ei osata tehdä, niin pölhöminisrerin mielipide jää voimaan.

    • osaako

      se jotain laskea tai tajuta ? ei todellakaan. tulevaisuuden näkymä nolla, joten se on sokea PAKKOmaksumamuttaja..

      • eihän.räksy.osaa

        Paremmin Orpo osaa laskea kuin räksy, sen kalenterissa on vaan 22,3 vuorokautta vuodessa. Hahahahahaaaaahhhahhaaaahhaaaa.


    • Näyttäis siltä, että tuossa on kaikki laskeneet väärin. Jos kaikki 10 000 otetaan säilöön vuodeksi ja kustannukset ovat 200/päivä, niin siitähän tulee 2 000 000/päivä x 365, eli vuodessa 730 miljoonaa.

      Mikä tuo 22,3 päivää on? Mv-lehden valeuutisia en ryhdy auki klikkailemaan, mutta jos tuo 22,3 päivää tulee heidän uutisistaan, niin melko lyhyeksi ovat vuoden supistaneet. Kertonee myös osaltaan lehden tasosta.

    • Mykkäsen-suurmokat

      Sisäministeri Mykkäsen laskelma on joka suuntaan aloittelijamaisesti ja virheellisesti laskettu.

      1.) Säilöön otettavat maahanmuuttajat ovat keskimäärin vain sen 22 vrk verran säilössä ennen karkottamistaan. Kukaan ei ala viihtyä tuolla vuosikausia.

      2.) Tanskan mallisesti saarelle sijoitettavia ei suljeta vankilaan, vaan he voivat päiväsaikaan poistua saareltansa. Tällaisen avohoidon hinta ei ole lähellekään Mykkäsen mainitsemaa 200 €/vrk, vaan se on noin 50 €/vrk.

      3.) Laittomasti maassa olevien oleskelu ei ole nytkään yhteiskunnalle ilmaista. Oleskelupaikkakunta on velvoitettu järjestämään laittomasti oleskelevalle majapaikan, ruuan, vaatetuksen ja tervedenhoidon. Kustannus on vähintään 1000....1200 €/kk, ja tämä kustannus saattaa pyöriä kymmeniä vuosia.

      Näillä pienillä laskuvirheillä ei olisi väliä, jos ne olisi tehnyt joku rivikansanedustaja. Mutta Mykkänen on oikeasti Sisäministeri, ja hänen päätöstensä ja laskeliensa perusteella noita laittomien karkoitus- ja sijoituspäätöksiä Suomessa tehdään.

      Jonkun pikkuisen laskentaa osaavan virkamiehen pityäisi laittaa Mykkäselle realistinen laskelma, ja arvio eteen. Sen laskelman perusteella aletaan sitten arvioida niitä kannattavuuksia.

    • meilläsuomessa

      Kokoomushuijarit vie valtaosan hyysäyksestä, ei kykkänen sano sitä ääneen. Urpo oli lähes hiljaa etteivät akan bisnekset kärsi

    • ei_osaa_ei_kyk

      Laski se, aurinkokenno laskimella.
      Nyt ei vaan paista.

    • Keijo_Kemistä

      Sipilä ja Mykkänen lienee epäsuosituimpia ministereitä ja veikkaan, että eivät ole seuraavassa eduskunnassa.

    • reGOTCHA

      Mykkänen on laskenut sen mukaan, että säilöönotto kestäisi puoli vuotta. Ehkä hänellä on ollut jokin peruste tälle laskelmalleen.

      MV:n jutussa on käytetty säilöönottoaikana keskimäärin 22,3 vuorokauden aikaa. Tuo luku on jostain revitty 20 vuotta vanha tieto, joka tuskin soveltuu tämän päivän tilanteeseen.

    • suomikuntoon

      Ei ole ihme jos kansa kyrsiintyy kun matutukseen uppoaa yli 4 miljoonaa päivässä,
      n.1500 000 000€/v. Oliskohan oman kansan hyvinvointiin jotain tarvetta. Muista onko hallituspuolueille mitään vaihtoehtoa tämän kierteen katkaisemiseen

    • mietipäsitäkin

      Matematiikan ja fysiikankin tunnille olisi hyvä aivan perus kysymys tuollainen:

      Mikä on Saturnusplaneetan kuiden kokonaisgravitaatio määrä ja massa verrattuna maapallon massaan, tietystikin vastaus täsmällisesti, kokonaislukuarvona?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      663
      2498
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      30
      1236
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1148
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      11
      1073
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      955
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      104
      915
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      101
      863
    8. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      36
      795
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      769
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    Aihe