Tunnetusti HS on voimakas Naton sotakoneen kannattaja ja varmaankin näkisi mielellään Suomen kansan asettuvan ajatuksen taakse liittyä lännen sotakoneeseen – Natoon. Nyt hampaisiin joutui Venäjän Zapad harjoitus 2017 |1
Jo aikanaan edesmennyt muutoin erinomainen kolumnisti Olli Kivinen kertoi tehneensä paljon työtä käännyttäessään silloista HS vastaavaa päätoimittajaa Janne Virkkusta Naton taakse – näin on varmaan käynytkin, sillä HS "natottaa" väkevästi kansakuntaamme.
…
|1 ~ https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005969170.html -
Toivoisi Hesarin joskus katselevan mielipidetiedusteluja [Kuva 1.] kansakunnaltamme – Natoon emme mene, emme halua ja vieläpä kertoen jykevällä suurenemmistön voimalla. Jälleen nyt – juuri sopivasti ennen vaaleja – luodaan kysymysmerkein Venäjän uhkaa, jota on toki harjoitettu aiemminkin – muun muassa Yle vuonna 2007 |0 ---
Ennen arviota HS-Zapad 2017 pohdiskelusta, toimittajana nn – katsomme kansalaiskirjoitusta Naton suursotaharjoituksesta Trident Juncture – otsikolla:
A
Trident Juncture ”Olemmeko matkalla ”jatkosotaan”?” -otsikoituna
|** ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2018/10/olemmeko-matkalla-jatkosotaan.html -
Ote: ” … Nyt Nato/US-sotajoukot ärjyvät Trident Juncture taisteluharjoituksissa muun muassa Suomen Lapissa [3 – aivan Venäjän strategisten ydinsukellusveneiden päätukikohtien vierellä – ikään kuin harjoitellen hyökkäystä Kuolaan, sillä sieltä operoivat Borei-luokan veneet Bulava monikärkiohjuksineen ne ovat yhdessä pelottava ja tuntematon tekijä sille toiselle ydinasesuurvallalle – Yhdysvalloille.
…
[03 ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005878523.html – HS-otsikolla: ”Venäjä arvostelee sotaharjoitusta, jossa Suomikin on mukana – Puolustusministeri Šoigu: ”Suuria sotilasharjoituksia on alettu järjestää lähempänä ja lähempänä Venäjän rajaa” ” -toimittaja Jussi Niemeläinen.
B
Ja sitten kansalaiskirjotus valmisteilla olevasta toisesta suursotaharjoituksesta – maamme kamaralla, vieläpä US-johteisena:
Vaaralliset poliitikot ajavat kansaamme nykyajan ”jatkosotaan” -otsikoituna
~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2019/01/vaaralliset-poliitikot-ajavat-kansaamme.html -
Ote: ” … Uutinen Kalevasta kertoi Suomeen saapuvan amerikkalaisjohteinen taistelusotaharjoitus – tänne idän ja lännen vedenjakajalle, jossa me kansalaisina elämme toiseksi pisintä rauhanaikaa itäisen naapurin – Venäjän vieressä, joka on se toinen maailman ydinasesuurvalta.
…
~ https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/lahes-20-eri-maan-sotilaita-vyoryy-suomeen-ensi-kevaana-yhdysvallat-johtaa-massiivista-harjoitusta-suomen-maaperalla/810760/ -
Eikä tässä vielä kaikki – sotilaspolitiikkaa ja suursotasuhteita ymmärtävät tietävät vieressämme olevan Venäjän vastineet suursodan uhan välttämisrakenteina – Kuolan niemimaalla … poronkuseman päässä rajaltamme … strategiset ydinsukellusveneiden tukikohdat |3, joita Venäjä varmasti puolustaa kaikin keinoin, toistan – kaikin keinoin [Kuva 1.].
Nyt USA jatkaa linjaansa ja uutisen myötä tulee johtamaan lähinnä Nato-valtioiden taistelu- ja hyökkäysvoimia maahamme, jossa kansakuntamme vastustaa suurena enemmistönä Natoa [Kuva 2.] |4 – lännen sotakonetta. … ”
...
HS: Valmisteliko Venäjä hyökkäystä länteen Zapad-sotaharjoituksessa?
Ilkka Luoma kommentti 18.1.2019 – 6:24:
Kun lukee tarkasti huomaa juuri yhden merkittävän asian - Venäjän uhan luonnin (tässä käsittelemällä vihjaavalla tavalla Zapad 2017 sotaharjoitusta |*, sen ylläpidon ja jopa uhalla leikittelevän liioittelun. Aiemminkin on huomattu miten media nostaa Venäjän uhan esille ennen eduskuntavaaleja.
Tavoitteena uhan luonnissa lienee kohentaa kansakuntamme uskoa ja toivetta Natoon ja siihen liittymiseen. Jatkuvasti vuodesta toiseen suomalaiset ovat päättäväisesti mielipidetutkimuksissa Natoon liittymistä vastaan - vieläpä suurella enemmistöllä. Kansalaisemme ymmärtävät syvällisesti olotilamme täällä idän ja lännen vedenjakajalla.
Puhutaan, että media harrastaa tämän tyyppisissä teksteissä niin sanottua West trolling manipulation -ilmiötä. Olisi joskus hyödyllistä, jos media käsittelisi samalla intensiteetillä myös Nato-US taistelu- ja sotaharjoituksia, joilla on ollut esimerkiksi meidän pohjoisosissa (Trident Juncture |** selvä suunta - Kuolan niemimaa Venäjällä, jossa sijaitsevat muun muassa Venäjän strategisten Borei-ydinsukellusveneiden tukikohdat [Kuva 2.]
Suomi näyttää olevan saamassa suuren amerikkalaisjohteisen taisteluharjoituksen maaperälleen tänä vuonna? |***. Mikä on presidentti Sauli Niinistön suhde tähän sotaharjoitussuunnitelmaan?
Miksi ja keiden ajamana otamme suuren riskin tuomalla suursotaharjoituksen johtajaksi sen toisen ydinasesuurvallan, US' n - sen toisen ydinasesuurvallan - Venäjän viereen, joka ei sotaisana operaationa sovi presidentti Niinistön ajamaan neuvottelupöytien kattamiseen rooliin |2 - esimerkiksi ydinasesuurvaltojen (mahdollisten) ristiriitojen ratkaisualustoiksi.
…
Jatkuu
Luoko Helsingin Sanomat tietoisesti Venäjän uhkaa ja miksi?
2
163
Vastaukset
- näin_on
Tuttua meininkiä, Venäjällä ja trolleilla pelottelu taas vauhdissa. Pääkirjoitussivulla pitkästä aikaa Syyriaan liittyvä teksti. Tämän jälkijättöisen spekuloinnin perusteella täytyy vetää johtopäätös, että lännen kannalta tilanne oli väärin sammutettu, laillinen hallinto voitti.
Minne on unohdettu Jemen? Sen tilanne oli syksyllä jonkin verran esillä. Lännen tukema sota ja tämän hetken suurin humanitaarinen kriisi jatkuu kuten ennenkin. - vendoristi
Eikö Venäjä harjoitellutkaan iskua Suomeen? Näin Zapad todellisuudessa eteni
https://www.verkkouutiset.fi/eiko-venaja-harjoitellutkaan-iskua-suomeen-nain-zapad-todellisuudessa-eteni/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937858
- 403782
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321073Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281013Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10790Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749