Onko edunvalvontavaltuutetulla oikeus saada edunvalvottavansa potilastiedot lääketietoineen?
Edunvalvontavaltuutetun potilastietojen saanti
2
170
Vastaukset
Viranomaisten edunvalvonta tarkoittaa aina VAARAA menettää kaikkensa tuntemattoman tahon hyväksi, kuten voit joutua sinulle olemassa olemattomien palvelujen maksumieheksi, kuten esim. vanhustenhuoltopaikka, vaikka tosiasiassa et ole siellä ole koskaan edes käynyt. Kovin tuttua viranomaistoimintaa.
"Kykyky
19.1.2019 7:56
Onko edunvalvontavaltuutetulla oikeus saada edunvalvottavansa potilastiedot lääketietoineen?"
- Jos kyseinen valtuutus on asiakirjaan lisätty, lue tuolta: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15456809/kusetusta-nailla-leveyspiireilla#comment-95555270 tai tuolta: https://goo.gl/wycGYY
"Määrään valtuutuksen tulemaan voimaan siinä tapauksessa, että tulen sairauden, heikentyneen terveydentilan tai muun vastaavan syyn vuoksi kykenemättömäksi huolehtimaan asioistani edunvalvontaoikeuden ulottuessa myös potilastietoihini sisältäen tarkastus-, hallinta- ja kopiointioikeuden ilman etukäteistilaamista."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.644830Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2683702Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2803389Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1143280Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie332596Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271648- 1051600
- 1721241
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA841130Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."341031