Unissa muistoja?

poika123

Eli moi, mulla äsken oli siis vähän outo uni sanoisko? Eli näin unta jostai oulun liukumäki 3 jota ei nyt kai oo olemassa, mut muistelin siinä unessa niiku et oisin joskus 4 vuotiaana käyny siellä liukumäessä ja että sinne pääsis jostain heinäveeltä. Mut nyt ku hereillä muistelee nii eihä siellä heinäveellä ees oo mittää oulun liukumäkeä :D Oonko nähny sitten joskus unta ennenkin siitä mäestä.
Eli oon 11v poika nii kertokaa jos tiiätte.
En löytäny muuta aihetta nii elkää dissatko.

1

155

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no-a

      Olet oikeassa! Sellaisia paikkoja on ehkä kaikkillakin ihmisillä, joista näkee toistuvasti unta, mutta joita ei ole olemassakaan. Tuon takia ne tuntuvat tutuilta, koska niistä on uneksittu ennenkin.

      Mahdollista myös on, että Oulussa ja Heinävedellä on ollut samantyyppiset liukumäet, jotka yhdistät unessa yhdeksi paikaksi.

      Oulu on ollut myös uutisissa esillä viime aikoina, joten ehkä tämä nosti nyt tämän paikkakunnan esille.

      Kukaan ei voi tulkita toisen unia, kuin unennäkijä itse, Paikkoihin ja ihmisiin liittyvät tunteet ja muistot ovat omaa omaisuutta ja joskus salattu itseltäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      67
      2591
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1660
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1545
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1228
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1071
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      974
    Aihe