Sähkökatkoista havainto

uppiniskaista

Jos sähköt ovat poikki useampia päiviä, niin ihmiset ryntäävät ostamaan aggregaatteja, noita fossiilisia käyttäviä lopun ajan vehkeitä. Mikseivät osta tuulimyllyjä, aurinkopaneleita, akkuja ja inverttereitä, noita maailman pelastavia kestävän kehityksen ihmevehkeitä. Eikö autuusoppi mene millään ihmisten kalloon?

11

152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikasta.kiinni

      Vihreät asuvatkin Helsingin Punavuoressa ja Helen Oy toimittaa heille varmaa kivihiilellä tuotettua puhdasta sähköä.

      • Helsingin yhteistuotantovoimaloissa tuotettu kivihiilisähkö ei ole puhdasta. Mutta jos ja kun se loppuu kymmenen vuoden sisällä, tilalle joudutaan tuottamaan vielä likaisempaa sähköä.


      • uusi.aika
        Enevpk1 kirjoitti:

        Helsingin yhteistuotantovoimaloissa tuotettu kivihiilisähkö ei ole puhdasta. Mutta jos ja kun se loppuu kymmenen vuoden sisällä, tilalle joudutaan tuottamaan vielä likaisempaa sähköä.

        Pakkoko Helsingin on tuottaa paskaista sähköä ja lämpöä tulevaisuudessa kaupungin alueella, ostakoot niitä ulkopuolelta. Nyt sitä paskaista tehdään reilusti yli oman tarpeen myyntiin. Kaupungin täytyy sopeuttaa budjettinsa sitten uuteen tilanteeseen, lopettaa toimiminen kaikenmaailman hyväntekeväisyyslaitoksena.


    • ghgjgj

      Vihreiden todellisuus ja reaali todellisuus eivät koskaan kohtaa.

    • palelee

      https://www.hs.fi/talous/art-2000005972560.html?ref=rss
      "SUOMEN tuulivoimatuotannolla voisi kattaa jo joka neljännen omakotitalon sähkönkulutuksen."

      Voidaan kattaa, kun tuulee sopivasti. Tänään kovana pakkaspäivänä ei tuule sopivasti.

      Suomen ydinvoimatuotannolla voi kattaa kaikkien omakotitalojen sähkönkulutuksen - säästä riippumatta.

    • Elämää_ei_satuilua

      Aloittaja pihalla kuin lumiukko elämän todellisuudesta kaupunkien ulkopuolella. Ollaan tammikuussa lähes tyynessä säässä, eikä aurinkoa näy kuin joskus hetkellisesti. Ilman agregaatteja tulisi usealle evakkoon lähtö. Takka pelastaa pienessä mökissä lämpöasassa, mutta kaikki muu ei. Juuri näistä syistä johtuen uusiin taloihin maaseudulla määrättiin rakennusluvissa tulisijapakko estämään jäätymistä. Useana talvena on todettu tuulienergian ja aurinkoenergian toimimattomuus, eikä kukaan luota enää sattumaenergiaksi kansan nimeämää energiaa. Kun jollain on todellinen elämä aivan kateissa, niin kannattaisi Helsingin lähiöstä tehdä tutustumismatka kehä 3.n ulkopuolelle. Esim.jokin maatilamatkailua järjestävä yritys opastaisi todelliseen elämään.

      • tosikkoko.maalta

        Et sitten ymmärtänyt aloittajan piruilusta mitään.


      • KiitosRiittää

        Asia on juuri näin.

        Siinä vaiheessa kun minut pakotetaan ostamaan sähköauto, pitää hankkia jo kolmas agregaatti. Vai millä muulla SDP ja Vihreät luulevat, että sähköauton saa liikenteeseen maaseudulla sähkökatkon sattuessa?

        https://www.is.fi/autot/art-2000005972771.html


    • Ainavalo

      Agrekaatista tulee sähköä heti kun nykäset sen käyntiin. Tuuletonta voi olla monia päiviä, samoin aurinko ei ehkä näyttäydy kuukausiin. Ei akusta paljoon riitä, agregaatti jauhaa sähköä ja tankkiin voi laittaa muutakin kuin bensaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      131
      6262
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      65
      5172
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      74
      4315
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3655
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3240
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2566
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2539
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      99
      2322
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      69
      2266
    Aihe