Maahanmuuttajat pelastavat Suomen

sajattelia

https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000002861661.html
HS 23.10.2015 Tero Lausala: Maahanmuuttajat luovat uutta suomalaista työtä
Mitä yhteistä on Stockmannilla, Finlaysonilla ja Hackmanilla? Kaikki kolme ovat perinteisiä suomalaisia yrityksiä – ja maahanmuuttajien perustamia.


https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000002856093.html
HS 30.9.2015 Tiina Sotkasiira: Maahanmuuttajat voivat pelastaa kuihtuvat kunnat
Lieksaan muutti lähiseudun vastaanottokeskuksista ensin muutamia kymmeniä somalitaustaisia pakolaisia, minkä jälkeen paikkakunnalle saapui satoja uusia, pakolaisina maahan tulleita asukkaita muualta Suomesta. Lieksaan heitä houkuttivat asumisen halpuus, turvallisuus sekä muut pikkukaupungin hyvät puolet. (Työllistymismahdollisuuksista ei sanaakaan koko jutussa; Lieksan työttömyysprosentti on lähes 20 ja tulijoiden myötä pahenemaan päin.)


https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000002860458.html
HS 17.10.2015 Mari Koppinen: Rosa Liksom ruotsalais­lehdessä: Turvapaikanhakijat ovat ratkaisu Suomen ongelmiin
"Nyt meillä on ratkaisu: valtavasti korkeasti koulutettuja ihmisiä, jotka tulevat tänne meidän luoksemme."


https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000002856591.html
HS 3.10.2015 Tiina Rosenberg: Suomi voisi ottaa miljoona pakolaista
Rosenbergin mielestä Suomi voisi ottaa helposti vastaan miljoona turvapaikanhakijaa. "Metsiä ja kyliä kyllä riittää".

https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000002851417.html
HS 10.9.2015 Taneli Heikka: Pakolaiset ovat uusi Nokia
Yhdysvallat on esimerkki maasta, jonka huipputuottavia innovaatiokeskittymiä ruokitaan koulutettujen maahanmuutolla.


Vain suuret ajattelijat (pehmustetuissa kopeissaan) ja suomalaiset politiikot voivat ymmärtää tuon ideologian lopullisen viisauden.

16

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelastus

      Luku- ja kirjoitustaidottomat irakilaiset ja afganistanilaiset pelastavat Suomen. Hienoa!

      • paha_sairaus

        Niin ja lisäksi noilla on vitsauksenaan se kammottava islamtauti, joka estää tehokkaasti sopeutumisen Suomeen! Tuohon tautiin ei ole olemassa mitään tehokasta lääkettä.


      • hillallaa

        On olemassa: montunreunalle ja niskalaukauksella selvää.


    • Kulttuurirealisti

      Kaukoidästä saa älykkäitä ja ahkeria, Lähi-idästä ja Afrikasta enimmäkseen taaaaakkkkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

    • juuniinihanvarmasti.vale

      pelastivatko irakilaiset,afgaanit,somalit omat maansa niinkö.. nyt tulivat pelastamaan suomen. ha. :P

    • MohammedHusu

      Raikaamalla Suomi pelastuu.

    • matutwttuun

      Todella "uudenlaista työtä" lasten raiskaukset, taksiraiskarit, elävältä polttaneet, pään irrottamiset yms.
      Näillä pieni Suomi nousuun.

    • Vain Jeesus voi pelastaa Suomen

      • Kokoomuspohatta

        Jeesus voisi jo ilmoittautua työkkärissä, sillä täällä olisi hänelle hommia Suomen suurimmalla viininvalmistajalla.


      • Kokoomuspohatta kirjoitti:

        Jeesus voisi jo ilmoittautua työkkärissä, sillä täällä olisi hänelle hommia Suomen suurimmalla viininvalmistajalla.

        Tee parannus pilkkapuheistasi!


    • HyvääkinTapahtui

      Mamutskit avasivat monen suomalaisen silmiä näkemään monikultturisuuden negatiivisia puolia, yhä useampi ymmärtää ettemme enää elä missään imipivaaran lintukodossa.

      Viheltäkää peli poikki ja äänestäkää oikein.

      • demariddr

        Niinpä, eipä näitä "peli poikki" ja "meillä on unelma" mielenosoituksia näiden tapausten johdosta ole juuri näkynyt.


    • koodarionpop

      Montako mamu-KOODARIA on nyt koulutettu ja töissä?

      • KoodiMahmutti

        Ainakin osaavat koodata pikkutytöille kännyköillään. Ohjelmointi on jo eri asia.


    • RaiskaajatUlos

      Aloittajalle: Nuo firmojen perustajat....raiskasivatko hekin kun muuttivat suomeen? En oikein usko...

    • Anonyymi

      Mamu pelastaa. Jesse on nyt out.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      323
      3755
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3530
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2210
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1594
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1488
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1252
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      907
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      850
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe