Veikkauksella perse auki eikä varaa nostaa pottia.
Ei ihme ettei lottopotti kasva
Kusetusta
15115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Veikkauksen rahat valuvat maahanmuuttajien yhdistyksille
Varojen käyttöä ei tutkita, ja sitä siirretään vuosittain miljoonien eurojen arvosta mitä hämärimmille säätiöille ja yhdistyksille.
Veikkauksen rahat valuvat maahanmuuttajien yhdistyksille Suomalainen vedonlyöntimonopoli Veikkaus on ollut viime aikoina usein uutisissa.
Köyhät ja mielenterveysongelmaiset pelaavat runsaasti peliautomaatteja, joita voi löytää lähes jokaisesta lähikaupasta. Mihin sitten jättimäiset voitot siirtyvät? Mainospuheissa Veikkaus kertoo niiden menevän suomalaisten vähäosaisten auttamiseen, taiteen ja kulttuurin edistämiseen sekä urheilun tukemiseen. Tämä on kuitenkin kaukana todellisuudesta, sillä rahojen käyttö on jo pitkään ollut ihmettelen kohteena.
Varojen käyttöä ei tutkita, ja sitä siirretään vuosittain miljoonien eurojen arvosta mitä hämärimmille säätiöille ja yhdistyksille. Näistä suomalaista veronmaksajaa ja pelikoneiden pelaaja erityisesti kauhistuttaa somaleiden yhdistykset. Esimerkiksi vuonna 2016 Somaliliitto sai Raha-automaattiyhdistykseltä (RAY) avustuksia 250 000 euron edestä.
Yhteenlaskettuna Veikkauksen varoja on siirretty pelkästään tälle yhdelle yhdistyksille yli 400 000 euroa.
T1001/Mv-media
---
Pelaa lottoa, rahat matuille.
Potti - koko potti - jakoon pelaajille.
Nykyisellään Veikkaus on yksi verotuksen muoto.
Jaetaan rahaa taidehömpötykseen.
Vähintään pitää saada itse määrätä, mihin omat voittamattomat rahat menee.
Minun rahoillani ei loiloteta oopperaa ja soiteta sinfonioita ja,.. mitä typerää siellä nyt on.
En pelaa enää.
Mitä ihmettä Veikkauksen 2000 tukityöllistettyä askartelevat päivät pitkät? Lototkin ovat nykyään niin monimutkaisia pelattaviksi kaupan kassalla, että taakse ilmestyy kymmenen metrin jono, kun yrittää arvottaa myyjällä yhden sarakkeen ilman mitään plussia ynnä muita ihmelisiä.
Mietein samaa. Mitä ne duunaa siellä?
Säätää lottorivejä, että ei osu voittoja?
Säätää tietysti kaikkia arvontapelejä, koneita ja ylipäätään tekevät kaikkensa, että kukaan ei vaan voita heidän peleistään.
Veikkaus on feikkaus. Filunkifirma. Ei ole pakko lotota jos ei taho.
On lottovoitto olla somali Suomessa.
Lotto ym muut pelit ovat köyhille tarkoitettuja. Ohut oljenkorsi unelma elämään. Valitettavasti unelmaksi jääkin suurimmalle osaksi. Köyhää porataan aina hanuriin ja roiskaistaan skemat naamalle..näin se vaan menee..
Muutama vuosi sitten oli kevättalvella sama tilanne; lottopotti ei mennyt jakoon eikä noussut useaan kuukauteen.
En halunnut tehdä tilisiirtoja V:lle ja tuon ajan kävin kävelylenkkien yhteydessä laittamassa rivin lähikaupassa, kioskilla tai huoltsikalla. Sitten tuli se päivä että ei ehtinyt tai viitsinyt ja juuri silloin potti lähti jakoon.
Saas nähdä mihin asti Veikkaus nyt pitää potin jakamatta ja nostamatta.
Koska millissäkään ei jaeta päävoittoja luulisi että ei ole tarve rahastaa.
lotto on perseaukisen lisävero
Minne Veikkauksen peleistä saadut varat oikeasti menevät?
Eeppisenä rahapeli pelaajana hera kielellä a-aa kattelin eilen ennen arvontaa 11 rivin sekä 18 numeron systeemejä hintaan jotain 300 euroa sekä 600 euroa. Arvonnan jälkeen totesin et ei ainaskaan päävoittoa kukaan saanut. Onkohan millään muotoa kannattavaa osalistua 300 600 eurolla koska 6 + 1 täytyisi saada edes kerra.
Todennäköisyys voittoon taitaa olla sama kaikissa pelaamisen tavoissa mut en oo varma. Aattelin tätä ettei loton järjestäminen olisi kannattavaa jos mukana porsaanreikä vai miten ajateltu tuo 11 rivin sekä 18 numeron järjestelmä.
Vain typeryksen veikkaa voiton toivossa.
Suomen lotossa eri rivimahdollisuuksia on 18'643'560 kappaletta.