https://www.popvakuutus.fi/prepaid tuollainen osui silmiin kun joskus ollut puhetta täällä ettei kotivakuutusta saa luottotidoton
Pop pankki mainostaa myöntävänsä kotivakuutukset nyt myös luottotiedottomille.
6
209
Vastaukset
- wanhaerkki
Paljonko tuosta joutuu maksamaan ylimääräistä? Sehän on yleinen käytäntö että jolla on vähän
niin häneltä ollaan viemässä viimeisetkin. - Hyväuutinen
Tuohan on hyvä uutinen, vaimoni siskolta ja sen mieheltä meni luottotiedot ja sen vuoksi vakuutusyhtiö irtisanoi palovakuutuksen ja kun ei ollut palovakuutusta, niin pankki oli irtisanomassa lainaa, eli koko omakotitalolaina olisi pitänyt maksaa kerralla pois, joka olisi taas tarkoittanut sitä että talo olisi mennyt vasaran alle. Kaikki vakuutusyhtiöt soitettiin läpi, eikä mistään saanut vakuutusta, lopulta saivat vakuutuksen jostain ruotsalaisesta vakuutusyhtiöstä.
- Iloennenaikainen
Ilo olikin ennenaikainen, katsoin linkin, ei sieltä mitään palovakuutusta saa, vain autolle tai kodin irtaimistovakuutuksen.
- EveliinaLT
Luottotietojen maksuhäiriömerkinnäthän eivät automaattisesti ole este kotivakuutuksen saamiseksi. Useissa tapauksissa ne voivat kuitenkin olla peruste vakuutushakemuksen hylkäämiselle.
Mikäli merkintöjen perusteella voidaan objektiivisesti arvioida, että vakuutuksen hakija tulee vastaisuudessa laiminlyömään vakuutusmaksuja, voidaan vakuutus olla myöntämättä. Kannattaa ehdottomasti aina selvittää asia vakuutusyhtiöstä suoraan.
/Eveliina, LähiTapiola - wanhaerkki
Sukulaisen lainapaperiin kun laitat nimesi takaajana niin kierre onkin jo valmis.
Hyvä jos henki säilyy.
Kansalaisaloitteen paikka. - ö-mappi
LähiTapiolan Eveliinalle tiedoksi että teiltä ei ainakaan saa jos on maksuhäiriömerkintöjä. Tänään 23.1.2019 asia tarkistettu soittamalla asiakaspalveluun.
Ei ole mitään merkitystä onko velat maksettu, kuinka monta merkintää on tai että olisi valmis maksamaan vakuutusmaksut etukäteen. Tälläisen vastauksen sain tänään. Muillekin tiedoksi jotka LähiTapiolaa harkitsee.
Tuo POP taitaa olla ainoa mutta se on suppea vakuutus. En usko että moni yksityinen vuokranantaja edes hyväksyy sitä, yleensä vaativat laajaa kotivakuutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944155
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.673421Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723054SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812529Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52346Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2022117Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302061- 41860
- 73781
- 52756